Darmowa dostawa od 60,00 zł
2022-12-20

Yerba mate w saszetkach - za i przeciw

Yerba mate w saszetkach

Zdania są podzielone. Jedni uważają, że jeśli pić yerbę, to tylko taką przygotowaną w tradycyjny sposób. Inni zaś cenią sobie oszczędność czasu i łatwość przygotowania. Jak to jest? Która opcja jest lepsza - yerba mate w torebkach czy tradycyjna? Czy yerba mate w saszetkach jest tak samo wartościowa, jak tradycyjnie przyrządzona mate?

Spis treści:

  1. Skąd wziął się pomysł na yerba mate w saszetkach?
  2. Yerba mate w torebkach - właściwości
  3. Yerba mate w torebkach - parzenie w czterech krokach
  4. Szybciej i wygodniej! Zalety yerba mate w saszetkach
  5. Yerba w saszetkach. Jakie są opinie? Która wersja yerba mate jest lepsza?
  6. Yerba mate w saszetkach - gdzie kupić?

Skąd wziął się pomysł na yerba mate w saszetkach?

Jako pierwsi yerba mate pili Indianie Guarani. Setki lat temu odkryli cudowne właściwości rosnącego w amazońskiej dżungli ostrokrzewu i od tamtej pory żuli swieżo zerwane liście wierząc, że dodają im energii i pomagają w lepszym utrzymaniu koncentracji. Potem na bazie wysuszonych i rozdrobnionych liści zaczęli przyrządzać napar. Picie yerba mate stało się ich codzienną rutyną. Kiedy w XVII wieku do Ameryki Południowej z odległej Europy przybyli jezuici, zachwycili się kulturą Indian, a szczególnie mocno zainteresowała ich roślina, którą tubylcy otaczali niemal wyjątkowym kultem.

Misjonarze zza oceanu na podstawie prób i błędów zaczęli opracowywać techniki uprawy ostrokrzewu paragwajskiego i produkcji yerba mate. Chcieli spopularyzować napar o wspaniałych właściwościach pobudzających i prozdrowotnych w Europie tak, aby yerba mate stanęła niemal na równi ze słynną już na całym świecie herbatą. Szukali sposobu, żeby nadać yerba mate taką formę, która będzie bardziej przyjazna Europejczykom, przyzwyczajonym do picia herbaty. Tak powstała yerba mate cocido, czyli specjalnie spreparowane liście ostrokrzewu, które gotuje się w wodzie, odcedza, a napój pije się bez fusów.

300 lat później opatentowano herbatę w saszetkach - pakowaną w papierowe torebeczki, które pozwalały na wygodne sporządzenie naparu i szybkie pozbycie się fusów. W 1988 roku paragwajska marka Pajarito przejęła firmę zajmującą się produkcją herbaty w torebkach i wpadła na pomysł stworzenia pierwszej na rynku yerby w saszetkach. Choć yerbę pakowaną w torebki zwykle parzy się ostudzoną wodą, a nie wrzątkiem, to obecnie ten rodzaj suszu zazwyczaj nazywa się mate cocido, tak jak dawniej gotowaną mate. Do dziś wiele marek yerba mate sprzedaje susz pakowany w torebki obok produktów pakowanych tradycyjnie, w luźnej formie. Sposób ten jest dość popularny wśród mateistów, bo ma wiele zalet. Jak pokazują badania, ponad 9% Argentyńczyków preferuje właśnie ten sposób spożywania yerba mate.

W saszetkach - czyli jaka?

W saszetki yerba mate cocido zwykle pakuje się około 2-3 gram suszu - same listki, bez pyłu i patyczków. Papierowe torebeczki, zwykle wyposażone w sznureczek, który ułatwia zanurzenie saszetki w wodzie, często dodatkowo pakowane są w niewielkie koperty wykonane z papieru lub innego materiału. Kilkanaście lub kilkadziesiąt torebek yerba mate pakowanych jest w tekturowe pudełko. W zależności od marki, yerba w torebkach dostępna jest w wielu odmianach i rodzajach - klasyczna bez dodatków, czy też wzbogacona o zioła i aromaty. Dodajmy też, że yerba mate w saszetkach nie różni się niczym pod względem właściwości od tradycyjnie pakowanej yerby. Tak samo zawiera kofeinę, witaminy, minerały i inne cenne składniki, które mają wpływ na jej właściwości. Jedyną różnicą jest to, że tradycyjną yerba mate przyrządza się na bazie większej ilości suszu, w związku z tym ma nieco mocniejsze działanie niż yerba pakowana w torebki.

Yerba mate w saszetkach

Yerba mate w saszetkach - parzenie w czterech krokach

Yerba Mate w saszetkach, to produkt idealny dla osób, które nie mają czasu na parzenie yerby. Każdy, kto woli słabszą i delikatniejszą yerbę powinien spróbować mate w saszetkach. Dzięki takiej wersji można zaoszczędzić sporo czasu, ale także i pieniędzy. Jak parzyć yerba mate w saszetkach? Do zaparzenia potrzebny jest jedynie kubek i czajnik. Nie trzeba inwestować w specjalne naczynko, bombillę czy inne akcesoria potrzebne do tradycyjnego parzenia yerba mate. Procedura przygotowania yerba mate w saszetkach jest banalnie prosta, niemal taka sama jak w przypadku zwykłej herbaty. Wystarczy zagotować wodę, wrzucić torebkę yerby do kubka, zalać ciepłą wodą i odczekać kilka minut. Niektóre marki produkują susz yerba mate w taki sposób, że bez obaw można zalać go wrzątkiem. Przy większości produktów trzeba jednak pamiętać o tym, że yerbę w saszetkach parzy się tak samo jak tradycyjną yerbę - należy zalać ją wodą o temperaturze około 70-80 °C.

Szybciej i wygodniej! Zalety yerba mate w saszetkach

Yerba mate parzona z torebki ma wiele zalet - o niektórych z nich już wspomnieliśmy. Po pierwsze, jest to oszczędność cennego czasu. Yerbę w saszetkach parzy się praktycznie tak samo jak zwykłą herbatę, a cały proces, wliczając w to spory zapas czasu, zajmuje około 7-10 minut. Po drugie, jest to oszczędność pieniędzy. Sam susz pakowany w torebki raczej nie różni się mocno pod względem ceny od tego pakowanego w sposób tradycyjny, ale decydując się na mate cocido, nie musimy kupować dodatkowo niezbędnych akcesoriów do parzenia yerba mate - matero i bombilli. Kolejną zaletą jest wygoda parzenia mate w torebkach. Nie ma szans, żeby porcja suszu, zapakowana w saszetkę, rozsypała się przez nieuwagę na blacie kuchennym. W naparze nie pływają dostające się do ust fusy. Po wypiciu naparu nasiąkniętą torebeczkę wystarczy wyjąć i wyrzucić do kosza na śmieci. Yerba mate w saszetkach jest też znacznie wygodniejszą formą parzenia naparu poza domem - w pracy, w szkole czy w podróży.

Yerba mate w saszetkach. Jakie są opinie? Która wersja yerba mate jest lepsza?

Wielu ludzi uważa, że prawdziwa yerba mate musi być zaparzona w naczynku i pita przez bombillę. Osoby, które na co dzień piją duże ilości yerby uważają, że yerba w saszetkach niemal w ogóle nie przypomina prawdziwej mate. Ani pod względem smaku, ani aromatu, a już na pewno pod względem działania. Na dodatek parzenie yerby tak jak zwykłą herbatę - bez specjalnego naczynka, bombilli, usypywania kopczyka i patrzenia na stopniowo moknące listki ostrokrzewu - odbiera jej całą magię. Parzenie yerba mate w saszetkach jest usprawnieniem procesu przyrządzania i picia naparu i oszczędnością czasu, więc jest doskonałą opcja dla tych, którzy mają go niewiele. Ze względu na mniejszą ilość w torebce, yerba w saszetkach jest też delikatniejsza w smaku i działaniu od tradycyjnie przyrządzanej yerby. Tę wersję polecamy więc początkującym mateistom, ale zwolennicy intensywnej i konkretnie pobudzającej mate powinni wybrać opcję tradycyjnego parzenia. Prawda jest taka, że każdy powinien spróbować obu wersji i zdecydować, co dla niego jest lepsze. Nie na każdego yerba działa w taki sam sposób. Warto więc przekonać się, która wersja okaże się lepsza. A może ważniejszym czynnikiem jest oszczędność czasu i łatwość w przygotowaniu? To już kwestia indywidualna i każdy powinien sam odpowiedzieć sobie na to pytanie.

Yerba mate w saszetkach - gdzie kupić?

Jeśli zdecydujecie się na yerba mate w saszetkach - zapraszamy do odwiedzenia naszej sklepowej kategorii - Yerba Mate w saszetkach, w której znajdziecie wiele ciekawych rodzajów, najbardziej znanych i cenionych producentów ostrokrzewu paragwajskiego. Szczególnej uwadze polecamy yerba mate marki Selecta - w saszetkach. Paragwajska marka, która zasłynęła na całym świecie, w swojej ofercie ma m.in. mocniej pobudzającą yerbę z dodatkiem guarany i yerbę z dodatkiem aromatycznych ziół - skierowaną do osób dbających o sylwetkę. Yerba mate marki Pajarito - pioniera w produkcji mate cocido - dostępna jest w formie saszetek w kilku wersjach wzbogaconych dodatkowo owocowymi aromatami. W naszym sklepie dostępne są także yerba mate argentyńskich marek: Rosamonte - w formie saszetek i yerba mate Taragui - saszetki.


Źródła informacji:

  1. Wikipedia.
  2. A. Gawron-Gzella, J. Chanaj-Kaczmarek, J. Cielecka-Piontek, Yerba Mate-A Long but Current History, Nutrients, październik 2021.
  3. A. Samoggia, P. Landuzzi, C. E. Vicién, Market Expansion of Caffeine-Containing Products: Italian and Argentinian Yerba Mate Consumer Behavior and Health Perception, Environmental Reseearch and Public Health, lipiec 2021.
  4. pajarito.com.py.

Autor:
Miłosz (YERBOMISTRZ)

Miłosz to nie tylko znawca tradycji i historii yerba mate, ale też zapalony miłośnik kultury Ameryki Południowej. Jego blogowe wpisy są jak podróż przez czas i przestrzeń – odkrywają wszystkie aspekty picia mate, od indiańskich korzeni po współczesne trendy. Słuchając jego opowieści o yerbie w biurze czujemy się jak uczniowie słuchający swojego mistrza, a każdy jego wpis na blogu jest jak mała lekcja historii z nutką humoru.

Polecane

Selecta Silueta w torebkach 25x3g

Selecta Silueta w torebkach 25x3g

17,99 zł brutto/1szt.(239,87 zł / kg brutto)
pixel