Darmowa dostawa od 99,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2020-07-03

Yuyos, czyli zioła w yerba mate. Idealne na orzeźwiające tereré!

yerba mate terere - autor foto: m. ozunaChoć smakowe yerba mate z ziołami i owocami pojawiły się na rynku dopiero kilkadziesiąt lat temu, tradycja wzbogacania naparu o roślinne dodatki jest znacznie dłuższa. Na paragwajskich targowiskach handluje się tzw. yuyos, kompozycjami lokalnych ziół dedykowanych właśnie mieszaniu z yerbą. Co to za rośliny i jakie mają właściwości? Czy są dostępne w rodzimych sklepach yerba mate? Omawiamy to w naszym dzisiejszym blogowym wpisie.

Ziołowa yerba mate na zimno. Paragwajska specjalność!

Tropikalny klimat Paragwaju sprawia, że najpopularniejszą formą podania yerby jest tam tereré, czyli mate na zimno. Rasowe terére nie obędzie się bez dodatku ziół. Dzięki nim napój zyskuje nieco inny charakter i doskonale orzeźwia stając się świetnym sposobem na upały. Ponadto, wiele z nich cechuje się cennymi dla zdrowia właściwościami. Przebywając w Paragwaju, nietrudno natrafić na stoiska handlarzy oferujących yuyos, pęczki świeżo zebranych ziół do zmieszania z yerba mate. Niektóre z nich spotkamy także w Europie. W większości są to jednak rośliny natywne dla południowoamerykańskiej flory. Postanowiliśmy opisać te, które cieszą się tam największą popularnością. Choć raczej nie znajdziecie ich na rodzimych targowiskach, występują w składzie dostępnych w naszym kraju ziołowych yerba mate.

Boldo

Praktycznie nieznane Europejczykom ziele należy do najbardziej powszechnych roślin w Argentynie czy Paragwaju. Nic dziwnego, że jest ono popularnym składnikiem yerba mate. Ma charakterystyczny, intensywny smak i wykazuje pozytywny wpływ na zdrowie; stymuluje procesy trawienne i działa rozkurczowo. Nasze ulubione yerby zawierające boldo to Guarani Boldo MentaCBSe Hierbas Cuyanas oraz Selecta Silueta. Wszystkie są dostępne w naszym sklepie yerba mate.

Katuava (catuaba)

Katuava (znana tez jako catuaba) to sproszkowana kora tropikalnych drzew Trichilia catigua o wspaniałym głębokim zapachu. Docenia się ją jednak nie tylko za aromat. Od wieków uważa się ją bowiem za tradycyjny naturalny afrodyzjak. Zainteresowanym przypisywanymi roślinie właściwościami polecamy takie yerby jak choćby Verde Mate La Potente lub Guarani Katuava. Należą do najpopularniejszych yerba mate w naszym sklepie!

Burrito

Burrito to nie tylko popularne meksykańskie danie. Nazywa się tak również południowoamerykańską roślinę z rodziny werbenowatych. Burrito ma wspaniały orzeźwiający smak i doskonale wspomaga pracę układu trawiennego. Najlepsze yerba mate zawierające burrito to Pajarito Compuesta con Hierbas i Guarani Katuava.

Mięta

Doskonale znamy ją z polskich łąk i ogrodów. Nie mniej powszechnie występuje też w krajach Ameryki Łacińskiej. Jej szeroko doceniane właściwości lecznicze koncentrują się na wsparciu metabolizmu i odporności. Kluczowy okazuje się także wspaniały orzeźwiający smak. Zimna yerba mate z miętą okazuje się niezastąpiona podczas upałów. Znajdziecie ją w wielu produktach dostępnych w naszym sklepie. Szczególnie polecamy Verde Mate Menta LimónGuarani Menta Limón (wzbogacone ponadto o limonkę) czy też Selecta Menta Peperina Poleo stanowiącą miks trzech gatunków mięty.

Choć w Polsce próżno szukać handlarzy sprzedających świeże yuyos, zioła te znajdziemy w wielu mieszankach yerba mate dostępnych w naszym sklepie. Niewiele zatem trzeba, by przenieść się w paragwajskie tropiki… I to bez ruszania się z fotela czy wygodnego hamaku w ogrodzie!

Polecane

CBSe Hierbas Cuyanas 0,5kg

CBSe Hierbas Cuyanas 0,5kg

Cena regularna: 24,99 zł brutto16,90 zł brutto
33,80 zł / kg brutto
Selecta Menta Peperina Poleo 0,5kg

Selecta Menta Peperina Poleo 0,5kg

22,99 zł brutto
45,98 zł / kg brutto
Selecta Silueta 0,5kg

Selecta Silueta 0,5kg

22,99 zł brutto
45,98 zł / kg brutto
Verde Mate Green Menta Limon 0,5kg

Verde Mate Green Menta Limon 0,5kg

26,99 zł brutto
53,98 zł / kg brutto
Verde Mate Green La Potente 0,5kg

Verde Mate Green La Potente 0,5kg

26,99 zł brutto
53,98 zł / kg brutto
Guarani Menta Limon (miętowo-cytrynowa) 0,5kg

Guarani Menta Limon (miętowo-cytrynowa) 0,5kg

22,98 zł brutto
45,96 zł / kg brutto
Guarani Katuava 0,5kg

Guarani Katuava 0,5kg

22,98 zł brutto
45,96 zł / kg brutto
Guarani Boldo Menta 0,5kg

Guarani Boldo Menta 0,5kg

22,98 zł brutto
45,96 zł / kg brutto
pixel