Międzynarodowy Dzień Herbaty – święto smaku i tradycji
Sposób na poranne, łagodne wyrwanie się z objęć Morfeusza? Kubek ciepłej, parującej herbaty. Przepis na chłodny, jesienno-zimowy wieczór? Koc, ulubiona książka lub serial na Netfliksie i filiżanka aromatycznego herbacianego naparu. Herbata to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Towarzyszy nam niemal każdego dnia, ale czy pijąc ją, zastanawiamy się nad jej właściwościami, niesamowitą historią i znaczeniem? Idealnym momentem do refleksji nad herbatą jest jej święto, które obchodzimy właśnie dziś, 15 grudnia.
Dzień herbaty obchodzimy aż dwa razy w roku!
Wiecie, że herbata to jeden z najstarszych napojów na świecie? Według pewnej chińskiej legendy pierwszym odkrywcą herbaty był cesarz Shennong, który był wielkim miłośnikiem picia gorącej, zagotowanej wody. Pewnego razu, gdy zgodnie ze swoim zwyczajem przechadzał się po ogrodzie, popijając wodę z naczynka, postanowił zrelaksować się w cieniu jednego z krzewów. Z ów krzewu spadł jeden liść, który wpadł prosto do cesarskiego kubka. Po kilku minutach woda zaczęła przybierać ciekawą, bursztynową barwę, a także przyjemny, lekko słodkawy aromat. Władca zainteresował się tym zjawiskiem i spróbował tak powstałego napoju. Okazało się, że „mikstura”, która powstała zupełnym przypadkiem, jest nadzwyczaj smaczna. Od tej pory cesarz pił wodę wyłącznie z dodatkiem liści zerwanych z krzewu, a także nakazał picie naparu w całym cesarstwie.
Ponoć ta historia miała miejsce około 5 tysięcy lat temu, jednak nie ma żadnych dowodów na to, że jest prawdziwa. Faktem jest natomiast, że pierwsze zapiski na temat krzewu herbacianego (łac. Camellia sinensis) pochodzą z X wieku przed naszą erą. Herbata towarzyszy więc nam już od co najmniej 3 tysięcy lat! Prawdziwym pionierem w uprawie i produkcji herbaty są Chiny, ale herbaciane tradycje są mocno zakorzenione również w takich krajach jak Indie, Japonia czy choćby Wielka Brytania i jej słynna „Five o’clock”. Do Polski herbata trafiła prawdopodobnie w XVII wieku, za sprawą Marii Ludwiki Gonzagi – francuskiej księżniczki, a potem królowej Polski. Początkowo herbata nam nie smakowała, uważano wręcz, że jest szkodliwa dla zdrowia! Modę na picie herbaty zapoczątkował dopiero król Stanisław August Poniatowski, który częstował swoich gości herbatą podczas słynnych „obiadów czwartkowych”. Międzynarodowe Święto Herbaty obchodzono po raz pierwszy 15 grudnia 2005 roku w New Delhi i stało się to doroczną tradycją aż do 2019 roku. Na wniosek Chin, ONZ ustanowiło nową, oficjalną datę Święta Herbaty – 21 maja, argumentując to faktem, że to na wiosnę, a nie zimą, przypadają największe zbiory herbaty, a branża herbaciana pracuje na najwyższych obrotach.
Wspólnie wznieśmy toast za herbatę!
15 grudnia czy 21 maja – tak naprawdę nie ma to znaczenia. Każdy dzień jest dobry, żeby celebrować Święto Herbaty! To nie jest tylko zwykły napój, który rozgrzewa ciało, dobrze smakuje i gasi pragnienie. Poza szerokim wachlarzem właściwości, które niesie ze sobą herbaciany napar, rytuał parzenia i picia herbaty skłania do zatrzymania się w ciągu dnia, zrobienia sobie przerwy w obowiązkach, skłania do refleksji, a czasem jest dobrą okazją do spotkania z bliskimi – do rozmowy i wspólnego spędzenia czasu. Z okazji tego wyjątkowego święta zapraszamy Was do celebrowania herbacianych tradycji wspólnie z nami! Tylko dziś (15 grudnia) ze specjalnym kodem HERBATA10 wszystkie herbaty, zestawy prezentowe z herbatami i herbaciane akcesoria dostępne w naszym sklepie kupicie z -10% rabatem. Zachęcamy do zakupów!
Małe co nieco dla miłośników tradycji – nowe akcesoria do matchy
Niedawno do naszego sklepu trafiła seria nowych, przepięknych, ceramicznych akcesoriów do przygotowania matchy – czarek matchawan i stojaków na miotełkę kusenaoshi. To prawdziwa gratka dla miłośników japońskiej tradycji! Matcha jest jedną z najciekawszych odmian herbaty – to herbata zielona w formie bardzo drobno zmielonego proszku. Właśnie ten rodzaj herbaty szczególnie pokochali Japończycy – jest ona bardzo ważnym elementem ich tradycji i kultury. Na temat matchy sporo pisaliśmy już na naszym blogu, m.in. o jej właściwościach, smaku i historii. Najbardziej fascynującym elementem związanym z tradycją przygotowania i picia matchy jest japońska ceremonia parzenia herbaty „cha-no-yu”. Według jej zasad herbatę należy przyrządzić z użyciem odpowiednich narzędzi – czarki bądź miseczki chawan, bambusowej łyżeczki chashaku, którą odmierza się odpowiednią porcję herbaty i miotełki chasen, która służy do roztrzepania herbaty tak, aby miała jednolitą konsystencję. Wszystkie akcesoria niezbędne do tradycyjnego parzenia herbaty matcha znajdziecie w naszym sklepie, a dziś, z kodem HERBATA10 kupicie je -10% taniej!
Autor:
Marcin (CZŁOWIEK OD WSZYSTKIEGO)
Marcin to najdziwniejszy typ w naszym PoYerbanym teamie. Twierdzi, że nie lubi yerba mate i sami zastanawiamy się, jak do nas trafił, ale ostatnio przyłapaliśmy go jak ukradkiem popijał Verde Mate na magazynie i najwyraźniej mu posmakowało. Czasem pisze o yerbie (jak go zmusimy), ale zdecydowanie czuje się jak ryba w wodzie we wszystkich innych tematach – od herbaty i kawy po ciekawostki związane ze zdrowym stylem życia.