Darmowa dostawa od 99,00 zł

Yerba Mate Terere – na zimno

( ilość produktów: 64 )

Terere to inaczej yerba mate na zimno. Ten sposób przygotowania naparu cieszy się szczególnie dużą popularnością w Paragwaju, Argentynie i Brazylii. Nic dziwnego – panujące tam wysokie temperatury sprawiają, że mieszkańcy tych obszarów najchętniej sięgają po napoje przynoszące ukojenie i ochłodę. Przygotowanie yerba mate terere polega na tym, że zamiast ciepłej wody do zaparzenia suszu wykorzystuje się schłodzoną wodę lub sok, często z dodatkiem kostek lodu, dzięki którym dłużej utrzymuje się niska temperatura napoju. Yerba na zimno zalana wodą zyska lekko wytrawny posmak, który przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom tradycyjnej yerba mate. Yerba mate terere z sokiem, z kolei, to opcja nieco słodsza. Jeśli więc wytrawne i klasyczne yerby z wyczuwalną goryczką nie do końca Ci odpowiadają, wypróbuj tę opcję, a przekonasz się, że yerba mate może mieć także o wiele delikatniejszy smak.

Jak pije się yerbę na zimno w Paragwaju - „stolicy tereré”?

Z picia zimnej yerba mate szczególnie znani są Paragwajczycy. Mieszkańcy tego kraju tak bardzo lubią pić yerbę w tej wersji, że tereré zyskało tam status napoju narodowego. W każdą ostatnią sobotę lutego Paragwajczycy obchodzą Narodowy Dzień Tereré, a pod koniec 2020 r. tradycja związana z piciem tereré została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Nic dziwnego, że Paragwajczycy tak bardzo lubią ten lodowaty napój. W porze letniej klimat w tym kraju jest naprawdę nieznośny, a temperatura powietrza dochodzi często nawet do 47 °C! Lodowatą yerbę pije się tam rano i w ciągu dnia. W pracy, w szkole, na spacerze, wspólnie z przyjaciółmi. Tereré pobudza, ale przede wszystkim chłodzi organizm w trakcie nieznośnego upału. Do picia yerby w tej wersji używa się specjalnego naczynka — guampy. Tradycyjnie wykonana jest z bawolego rogu lub kopyta, ale obecnie można zakupić także takie wykonane z ceramiki, drewna czy metalu. Guampa różni się kształtem od matero używanych do picia tradycyjnej yerba mate na ciepło — jest lekko wygięta, węższa przy dnie i rozszerza się ku górze. Często wyposażona jest w uchwyt, który ułatwia jej trzymanie. Prawdziwe guampy można kupić w naszym sklepie! Paragwajczyków często można także spotkać z przewieszonym przez ramię dużym termosem, z szerokim wlotem, do którego oprócz lodowatej wody, wrzucają kostki lodu i kawałki świeżych owoców.

Jak zrobić terere? Jak parzyć yerba mate na zimno?

Zalewając susz zimną wodą, trzeba pamiętać o tym, że będzie on potrzebował nieco więcej czasu niż wtedy, gdy wykorzystujemy ciepłą ciecz. Z tego powodu po zalaniu trzeba odczekać kilka minut (około 5-10 minut) – po tym czasie yerba na zimno z pewnością będzie gotowa. To jedyna różnica pomiędzy klasyczną yerba mate, a terere. Ostrokrzew paragwajski uwalnia swoje właściwości zarówno w gorącej jak i w zimnej wodzie. Nie „zaparzy się” jednak w wodzie w temperaturze pokojowej. Bardzo częstą praktyką jest dodawanie do tereré własnych dodatków – różnych ziół, płatków kwiatów, suszonych lub świeżych owoców, trawy cytrynowej, czy skórki cytryny i innych cytrusów – gorąco polecamy. Jeśli chcesz spróbować yerba mate terere w swojej kompozycji – koniecznie odwiedź nasz dział – Zioła, Owoce, Dodatki do yerba mate. Ciekawym pomysłem jest użycie do zalania suszu nie wody, ale zmrożonego soku. Jeszcze bardziej interesującym pomysłem jest dodanie do yerba mate zimnego piwa — taki napój nazywa się „yerba mate cerveza” i doskonale gasi pragnienie w upalne dni.

Jak pić terere – yerba mate na zimno?

Tereré można pić podobnie jak klasyczną yerbę, używając do tego wypełnionej naparem tykwy i filtrującej fusy bombilli. Nie ma tak naprawdę dużego znaczenia, w jakim naczynku pijemy tereré – może to być także zwykły kubek lub szklanka. Oczywiście istnieje też całe mnóstwo alternatyw „parzenia” yerba mate na zimno, a tak naprawdę jedynym realnym ograniczeniem jest... nasza pomysłowość. Niektórzy przygotowują tereré w prasie francuskiej (tzw. french press), by następnie, po przecedzeniu, przelać ją do szklanek. Yerba mate na zimno można zrobić też w Yerbomosie, praktycznym akcesorium łączącym termos, bidon i bombillę. Walory smakowe i wizualne tereré z pewnością wzbogaci dodatek ziół — świeżych lub suszonych, owoców czy kostek lodu. Świeże zioła określa się w Paragwaju nazwą yuyos i można dostać je na większości tamtejszych targowisk. Paragwajczycy piją yerbę na zimno z dodatkiem ziół profilaktycznie — w celu uniknięcia bólu żołądka czy nieznośnego bólu głowy. Do zimnego napoju dodają m.in. werbenę cytrynową, burrito, boldo, sarsaparillę, szałwię, melisę. W Polsce niestety nie mamy takiego wyboru świeżych ziół. Możemy jednak użyć na przykład odrobiny świeżej mięty rozdrobnionej w moździerzu, a nasze tereré będzie wyśmienite!

Terere — alternatywne metody zalewania yerba mate na zimno

Tereré, czyli yerba mate na zimno najczęściej przygotowuje się w tradycyjnej formie, przy użyciu wody. Można jednak skusić się na alternatywę w postaci... soku. Taka forma podania to tzw. tereré ruso, czyli po prostu "rosyjskie tereré". Skąd tak niecodzienna nazwa? Okazuje się, że ma ona związek z pewnym zapomnianym już konfliktem zbrojnym. Chodzi o mającą miejsce w latach 30. XX wieku wojnę o region Chaco, jaka rozegrała się między Paragwajem a Boliwią. Po stronie paragwajskiej walczyło wtedy wielu wywodzących się z dalekiej Rosji ochotników. Yerba mate na zimno okazała się przydatnym na polu bitwy stymulantem. Niestety Rosjanie mieli trudność z przyzwyczajeniem się do charakterystycznej goryczki. Właśnie dlatego zaproponowano im słodszą alternatywę. W miejsce wody zaczęto używać zimnego soku. Tereré z sokiem pili także ukraińscy żołnierze-emigranci, którzy w pierwszej połowie XX wieku osiedlili się w paragwajskim stanie Itapúa. Źle znosili upały, do których trudno było im przywyknąć, jednak zupełnie nie odpowiadał im smak napoju, który namiętnie popijali rodowici Paragwajczycy, żeby ochłodzić organizm. Zimna yerba była dla nich zbyt gorzka. Zaczęli więc zamiast wody, dodawać do suszu lodowaty sok owocowy — cytrynowy lub pomarańczowy, przez co napój stawał się nieco słodszy i łatwiej było im przyswoić jego smak. Okazało się, że tereré z sokiem przypadło do gustu również Paragwajczykom. Wam również z pewnością posmakuje!

Yerba Mate Terere – które rodzaje wybrać?

Wiele marek wprowadza do swojej oferty produkty stworzone specjalnie z myślą o yerba mate terere – najczęściej zawierają one dodatki cytrusowe, owocowe lub ziołowe. Taki dobór składników sprawia, że napój zyskuje przyjemne dla podniebienia, delikatne nuty smakowe idealne na upalną pogodę. Jeśli myślisz o zakupie produktów idealnych do przygotowania yerba mate terere, szeroki wybór znajdziesz w naszym sklepie. Zwróć uwagę na produkty marek CBSe, Campesino, Taragui i Indega. My polecamy także owocowe propozycje Verde Mate i Yaguar – z nich również przygotujesz przepyszne terere! Szczególnej uwadze polecamy Verde Mate Terere, czyli mieszankę brazylijskiej yerba mate z tropikalnymi składnikami takimi jak ananas, trawa cytrynowa czy jagody goji. Świetnie sprawdzą się też mieszanki z miętą i cytryną, jak Verde Mate Green Menta Limon czy Yaguar Menta Limon oraz mocno owocowe kompozycje — w stylu Yaguar Mango Tango i Verde Mate Summertime. Yerba na zimno gwarantuje znakomite orzeźwienie, któremu towarzyszy długotrwałe pobudzenie. Przetestuj koniecznie.

Marka
Masa netto
Cena
-
Moc yerba mate
Ilość pyłu w yerba mate
Goryczka yerba mate
pixel