Darmowa dostawa od 99,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Bombille do yerba mate

( ilość produktów: 31 )

Bombilla do yerba mate to niezbędne narzędzie każdego mateisty. To nic innego jak specjalna rurka do yerby zakończona sitkiem. Jej zadaniem jest oddzielenie fusów od naparu. Potocznie często jest nazywana również „słomką do yerba mate”. Z dobrą bombillą prawidłowe filtrowanie yerba mate jest proste. Istnieje wiele rodzajów bombilli. Którą najlepiej wybrać? Oto nasze wskazówki…

...ale najpierw trochę historii. Bombille do yerba mate wymyślili Indianie Guarani

Cudowne właściwości rośliny Ilex paraguariensis, czyli ostrokrzewu paragwajskiego jako pierwsi odkryli Indianie Guarani. Na początku żuli surowe liście rośliny - pomagało im to zmniejszać uczucie zmęczenia, rozjaśnić umysł i poprawić koncentrację przed polowaniami oraz złagodzić uczucie głodu. Później odkryli, że takie same właściwości wykazuje napar z wysuszonych liści rośliny. Pili więc zalany wodą wysuszony i rozdrobniony ostrokrzew, a drobne kawałki listków cedzili przez zęby, co nie było zbyt wygodne i przyjemne. Wreszcie wymyślili sposób na filtrowanie napoju - słomkę do yerba mate, wykonaną z bambusa lub trzciny, którą dziurkowali na jednym końcu. Tak powstał pierwszy prototyp bombilli, który później, po kolonizacji Ameryki Południowej, ulepszyli jezuiccy misjonarze. Zakonnicy zastąpili bambusową lub trzcinową rurkę do yerby metalową - bardziej wytrzymałą i praktyczną w użyciu.

Bombilla - słomka do picia yerba mate

Ze względu na kształt niektórzy nazywają ją „łyżeczką do yerba mate”, inni zaś „rurką do yerba mate”. W rzeczywistości hiszpańskie słowo „bombilla”, od którego pochodzi ta nazwa, jest zdrobnieniem od słowa „bomba”, które oznacza pompkę i odnosi się do sposobu działania bombilli, a nie jej kształtu. Pijąc yerba mate przy jej użyciu „pompuje się” napój z naczynka, który przechodzi kolejno przez filtr, rurkę, a następnie poprzez ustnik trafia do ust yerbopijcy.

Budowa bombilli - rurki do yerba mate

W podstawowej wersji bombilla składa się z trzech części, z których każda pełni bardzo ważną funkcję:

 1. ustnik o spłaszczonym kształcie, który ułatwia picie naparu. Jest lekko wygięty w stronę ust osoby pijącej yerba mate. Napój, przechodząc przez zgięcie, delikatnie traci swoją temperaturę, dzięki czemu nie parzy ust;
 2. rurka - wąska, długa i prosta lub lekko zakrzywiona. Bombille wyposażone w dłuższe rurki przeznaczone są do naczynek o większej pojemności, a krótsze - do mniejszych. Rurka musi być na tyle długa, aby filtr bombilli sięgał dna matero;
 3. filtr wyposażony w drobne dziurki. Jego zadaniem jest oddzielenie fusów od płynu, ułatwiając w ten sposób picie yerba mate. Dzięki filtrowi bombilla nie zapycha się - ważne jest jednak, aby nie mieszać nią w naparze. W sklepach z yerba mate można kupić bombille wyposażone w różne rodzaje filtrów - niektóre z nich dostępne są także w naszym sklepie. Ze względu na rodzaje filtrów bombille dzielą się na:
  • bombilla łyżeczkowa - najbardziej popularny wśród wszystkich rodzajów bombilli. Ze względu na kształt filtra, przypomina łyżeczkę do herbaty;
  • bombilla „bomba” - szczególnie popularna jest w Brazylii, gdzie pije się zmieloną na pył yerba mate chimarrão. „Bomba” ma większy, płaski i okrągły filtr, który bardzo dobrze filtruje drobną yerba mate;
  • bombilla sprężynowa - trochę mniej popularna, niż łyżeczkowa, ale również szeroko dostępna w sklepach z yerba mate. Zakończona jest filtrem, który wyglądem przypomina sprężynkę - nie jest tak dokładny, jak płaski filtr w bombilli łyżeczkowej, dlatego też nie nadaje się do drobno ciętego suszu;
  • bombilla cylindrowa - przypomina bombillę sprężynową, jednak zamiast sprężynki na jednym końcu rurki, posiada kilka prostopadłych nacięć. Również nie nadaje się do picia yerby składającej się z drobno ciętego suszu, który może dostać się przez filtr i zapchać bombillę;
  • bombilla wielokrotnie filtrująca - wyposażona jest nie w jeden, a w kilka filtrów, dzięki czemu jeszcze lepiej oddziela fusy od naparu.

Słomki do yerby często wyposażone są dodatkowo w pierścienie, których zadaniem jest chłodzenie przepływającego przez nie naparu. Niektóre modele są także skonstruowane w taki sposób, że można je rozkręcić, co znacznie ułatwia dokładne wyczyszczenie każdej części. W naszym sklepie rozkręcane bombille znajdziecie w specjalnej kategorii.

Rodzaje bombilli do yerba mate:

Najprostsze bombille do yerba mate wykonane są z drewna. Nieco droższe, ale znacznie lepsze i trwalsze będą jednak bombille ze stali nierdzewnej lub alpaki. Produkty należące do tej ostatniej grupy powszechnie uważa się za najlepsze, ale też jedne z najdroższych bombilli do yerba mate.

Z czego wykonane są bombille - słomki do picia yerby?

 • Bambusowe/drewniane bombille - najtańszym materiałem, z jakiego można wykonać bombillę jest bambus. Jak wspomnieliśmy wyżej - przez podziurkowane rurki do yerby, wykonane ze ściętego bambusa, napar pili Indianie Guarani. Taką rurkę można zrobić samemu w domu. Jest wykonana z organicznego materiału, więc nie jest szkodliwa dla środowiska, ale jest nietrwała. Z łatwością przejmuje smaki i aromaty od naparu, który przez nią przepływa, a jeśli zostawi się ją zbyt długo w resztce naparu - nabierze wilgoci i zgnije. Nieco droższe są bombille wykonane z drewna. Najczęściej do wykonania drewnianych bombilli wykorzystuje się drewno palo santo, czyli „świętego drzewa”. Drzewo to wytwarza wonną, bardzo przyjemną w zapachu żywicę, której aromat może mieć wpływ na zapach i smak naparu pitego przez wykonaną z palo santo bombillę. Wprowadza to szczyptę magii i tajemniczości do rytuału picia yerba mate. Tego typu bombilla ma jednak podobne wady, jak ta wykonana z bambusa - nie jest zbyt trwała i może z łatwością zgnić pod wpływem wilgoci, jeśli nie dba się o nią odpowiednio.
 • Bombille ze stali nierdzewnej - również są stosunkowo tanie. Stal nierdzewna to stop kilku metali: żelaza, węgla, chromu i niklu. Nie utlenia się, co oznacza że jest odporna na korozję i nie rdzewieje, może służyć przez wiele lat. Bombille wykonane ze stali nierdzewnej często określane są nazwą „inox” - jest to skrót od słowa „inoxydable”, które w języku francuskim oznacza „nieutleniający się”. W odróżnieniu od bambusowych i drewnianych bombilli, ta wykonana ze stali nierdzewnej nie wpływa w żaden sposób na smak naparu. Można ją bez obaw myć w zmywarce, przy użyciu detergentów i nie zgnije pod wpływem wilgoci.
 • Kolorowe bombille - w asortymencie naszego sklepu znajdują się także bombille kolorowe. Są one wykonane z barwionej stali nierdzewnej.
 • Bombille z alpaki - alpaka, nazywana też „nowym” lub „chińskim” srebrem, to stop miedzi, niklu i cynku. Przypomina srebro, dlatego wykonane z niej bombille wyglądają bardzo estetycznie i kunsztownie. Materiał ten jest wytrzymały i odporny na korozję - tak jak stal nierdzewna. Bombille wykonane z alpaki są jednak znacznie droższe.

W naszym sklepie bombille podzielone są także według długości:

Najlepsze bombille do yerba mate

Alpaka to inaczej „nowe srebro” – srebrzystobiały stop miedzi, niklu i cynku. Ze względu na dużą odporność na utlenianie, powszechnie używa się jej do wyrobu specjalistycznych narzędzi chirurgicznych. Tego typu bombilla do yerba mate posłuży Wam wiele lat, zachowując funkcjonalność i ciesząc kunsztem wykonania. Bombilla na prezent to świetny wybór. Jeżeli znasz smakosza yerba mate, bogato zdobiona rurka z alpaki lub z innych materiałów na pewno przypadnie mu do gustu.

Bombille — inne rodzaje

Najtańsze bombille z innych niż alpaka materiałów również doskonale poradzą sobie z naparem. Prostsze modele wykonane z aluminium lub stali nierdzewnej poradzą sobie z większością gatunków yerba mate. Początkującym polecamy w szczególności bombillę Mercedes. Uniwersalna konstrukcja filtra i dobra jakość wykonania gwarantują komfortowe picie naparu. Miłośnicy niebanalnych rozwiązań również znajdą tu coś dla siebie. Chcesz urozmaicić swoją przygodę z yerba mate? Specjalnie dla Ciebie mamy w ofercie kolorowe bombille! Nie zatykająca się „rurka z sitkiem” to prawdziwy skarb smakosza yerba mate. W naszym sklepie internetowym yerba mate znajdziecie bombille w kształcie łyżki lub spiralne. Dostępna jest też bombilla z podwójnym filtrem, z ozdobnymi kamieniami lub z pierścieniem chłodzącym. Używając ich, nawet pylasta yerba mate chimarrao będzie należycie przefiltrowana. Dla fanów Rosamonte mamy nawet specjalną markową bombillę idealną do popularnej argentyńskiej mate.

Marka
Cena
-
Długość
pixel