Darmowa dostawa od 99,00 zł
2023-07-19

Srebrna bombilla do yerba mate w wersji deluxe. Ile kosztuje?

Najdroższe bombille do yerba mate

Stałe miejsce w asortymencie naszego sklepu ma legendarna bombilla Mercedes. Doskonały stosunek ceny do jakości sprawia, że zarówno początkujący, jak i zaawansowani mateiści chętnie włączają ją do swojej kolekcji. Dziś jednak skupimy się na produktach z wyższej półki cenowej. Jesteście ciekawi, ile kosztują i z czego produkuje się najdroższe bombille dostępne na rynku? Zapraszamy do lektury!

Spis treści:

 1. Najtańsze i najdroższe bombille do yerba mate dostępne w naszym sklepie
 2. Srebro – materiał o wielu zaletach
 3. Srebrne bombille – najdroższe akcesoria dla fanów yerba mate

Najtańsze i najdroższe bombille do yerba mate dostępne w naszym sklepie

Bombilla to niezbędnik każdego miłośnika yerby, bez którego nie sposób należycie doświadczyć tradycyjnego rytuału picia. To po prostu lekko zakrzywiona rurka, zakończona drobnym filtrem, której zadaniem jest oddzielenie listków i gałązek ostrokrzewu od naparu i dostarczenie do ust czystego, pozbawionego fusów napoju. Zaletą bombilli jest jej ekologiczność – to narzędzie wielokrotnego użytku, które raz kupione, posłuży nam przez długie lata. Najtańsze rurki filtrujące napar najczęściej wykonane są ze stali nierdzewnej i możemy kupić je w praktycznie każdym sklepie z yerba mate i akcesoriami do jej przygotowania już nawet za kilkanaście złotych – chociażby wspomnianą wcześniej, dostępną w naszym sklepie bombillę Mercedes, czy tańszą o kilka złotych bombillę Alfa. Droższe egzemplarze dostępne w naszym sklepie, to bombille wykonane również ze stali nierdzewnej, ale wyposażone dodatkowo w ozdobny, kolorowy kamień. Bardziej ekskluzywną propozycją są bombille wykonane z alpaki, czyli tak zwanego „nowego srebra”, łączącego w sobie miedź, nikiel i cynk w określonych proporcjach. Gołym okiem widoczna jest większa wytrzymałość, waga i odporność na czynniki zewnętrzne, co gwarantuje wyraźny skok jakościowy w stosunku do tańszych modeli. Nic dziwnego, że ten sam materiał wykorzystuje się w produkcji przyrządów medycznych, przez co alpaka bywa niekiedy nazywana stalą chirurgiczną. Czasem, choć rzadko można znaleźć w ofertach sklepów z yerba mate bombille wyższej klasy – wykonane ze srebra. To produkty przeznaczone dla prawdziwych koneserów. Małe dzieła sztuki, które powstają w artystycznych pracowniach jubilerskich. Pięknie zdobione, kunsztownie wykonane, ekskluzywne, ale także bardzo kosztowne – zakup takiej bombilli to niemały wydatek. Jakie zalety mają bombille wykonane ze srebra i czy poza zdobieniami oraz ceną różnią się czymś od tańszych modeli?

Srebrne bombille do yerba mate

Srebro – materiał o wielu zaletach

Srebro to jeden z pierwiastków chemicznych, z grupy metali. Wykazuje wysoką przewodność elektryczną i termiczną. Wykorzystywane było już w starożytności – używano je jako walutę, a także wykonywano z niego biżuterię, naczynia i sztućce. Ze srebra wykonuje się monety, elementy niektórych instrumentów muzycznych, wykorzystuje się je w fotografii – do produkcji filmów fotograficznych, a także w produkcji luster i sprzętu elektronicznego. Przedmioty wykonane ze srebra mają nie tylko wartość estetyczną, ale też są bardzo wytrzymałe i odporne na zniszczenia. Okazuje się, że srebro ma też dodatkowe, mniej oczywiste właściwości. W starożytności Hipokrates opisywał antybakteryjne właściwości srebra. Fenicjanie przechowywali w srebrnych naczyniach wodę, wino i ocet wierząc, że w ten sposób zostaną one zdezynfekowane. Podczas I wojny światowej srebro było wykorzystywane do dezynfekowania ran i zapobiegania infekcjom. Do dziś srebrem pokrywane są niektóre narzędzia chirurgiczne. Można wywnioskować, że antybakteryjne właściwości kruszca były jednym z powodów, obok kunsztownego wyglądu, dlaczego zaczęto wykonywać bombille srebrne do yerba mate.

Srebrne bombille – najdroższe akcesoria dla fanów yerba mate

Rzemieślników zajmujących się wytwarzaniem bombilli znajdziemy głównie w krajach Ameryki Łacińskiej. Trudno doszukiwać się w tym czegoś zaskakującego, przecież to właśnie latynoamerykański rynek yerba mate i akcesoriów jest największy. Jaki materiał preferują tamtejsi jubilerzy? Bez wątpienia przeważa srebro, co również nie powinno dziwić. Argentyna to jeden z największych producentów srebra na świecie, gdzie rocznie wydobywa się około 840 ton cennego kruszcu. Srebrne bombille często zdobią witryny argentyńskich sklepów i zakładów jubilerskich. Oprócz doskonałych walorów jakościowych, wyróżniają się pieczołowitym wykonaniem i wysokiej klasy zdobieniami. Niestety, tego typu pracownie jubilerskie i sklepy, w których sprzedawane są srebrne bombille, to zwykle małe, lokalne biznesy, do których trudno nam dotrzeć ze względu na odległość. Udało nam się jednak znaleźć kilka przykładów na aukcjach internetowych – głównie były to antyki, ale nie tylko. Natknęliśmy się w internecie na kilka prawdziwych perełek, które śmiało można określić mianem małych dzieł sztuki. Zobaczcie, które spodobały nam się najbardziej!

 • Wśród bogatej kolekcji madryckiego Museo de América znajdziemy zabytkowe akcesoria yerba mate, w tym np. tę srebrną bombillę z XIX wieku. Nie mamy wątpliwości, że rynkowa cena takiego cacka byłaby zawrotna. Oprócz samego kruszcu dochodzi przecież niewątpliwa wartość kolekcjonerska.

  najdroższa bombilla yerba mate
 • W nowojorskim muzeum The New-York Historical Society można z kolei obejrzeć taki srebrny zestaw – kunsztownie zdobione matero i bombillę, przypominającą niemal królewskie berło. Zestaw pochodzi z Argentyny, z pierwszej połowy XIX wieku.

  srebrna bombilla i matero w muzeum The New-York Historical Society
 • Camino Real to lokalny zakład jubilerski z małej argentyńskiej miejscowości San Antonio de Areco. Najdroższe srebrne bombille dostępne w ich kolekcji to wydatek rzędu 1400 złotych!

  srebrne bombille Camino Real
 • Rzemieślnicze bombille projektu Gabriela Condurso cechują się pięknymi zdobieniami i posiadają odkręcaną końcówkę. Koszt jednego egzemplarza to około 1000 złotych.

  Rzemieślnicze bombille projektu Gabriela Condurso
 • Najpiękniejsza, ale i najdroższa bombilla, na jaką natrafiliśmy, została stworzona przez rzemieślników z argentyńskiej pracowni El Boyero. Cena takiej bombilli wynosi ponad 1500 złotych.

  Bombille z pracowni El Boyero

Jak sami widzicie, piękno często idzie w parze z wysoką ceną. Czy najdroższe bombille wykonane ze srebrnego kruszcu są warte tak dużych pieniędzy? Wszystko zależy od gustu. A jak Wam się podobają? Może chcielibyście, żebyśmy włączyli podobne cacka do naszej oferty? Chętnie poznamy Wasze opinie!


Źródła informacji:

 1. Wikipedia: Bombilla, Srebro.
 2. elboyero.com.
 3. vakiano.com.
 4. nyhistory.org.

Autor:
Klaudia (YERBACIARA)

Klaudia to największa miłośniczka kotów (i nie tylko) jaką znamy, a do tego fanka yerby o każdej porze dnia, dlatego zyskała w naszym biurze ksywkę YERBACIARA (wiecie, od “kociara”, he he). W swojej kolekcji ma więcej paczek z yerba mate i gadżetów do jej picia niż większość ludzi ma par butów. Na blogu najczęściej znajdziecie jej recenzje wszelkich akcesoriów do yerba mate – od bombilli po Yerbomosy.

Polecane

Taragui Energia 0,5kg Promocja

Taragui Energia 0,5kg

20,99 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 29,99 zł/1szt.-30% Cena regularna: 29,99 zł brutto/1szt.-30%(41,98 zł / kg brutto)
Verde Mate Green Limon (cytrynowa) 0,5kg

Verde Mate Green Limon (cytrynowa) 0,5kg

32,99 zł brutto/1szt.(65,98 zł / kg brutto)
Verde Mate Green Frutos Tropicales 0,5kg

Verde Mate Green Frutos Tropicales 0,5kg

32,99 zł brutto/1szt.(65,98 zł / kg brutto)
Verde Mate Green Summertime 0,5kg

Verde Mate Green Summertime 0,5kg

32,99 zł brutto/1szt.(65,98 zł / kg brutto)
pixel