Darmowa dostawa od 60,00 zł
2020-07-30

Yerba mate kontra herbata – która jest lepsza?

yerba mate mate vs herbata

Yerba mate i herbata to napoje, które są ze sobą często porównywane. Jak się okazuje, nie do końca słusznie. Obydwa cieszą się ogromną popularnością i mają swoich miłośników na całym świecie. Jakie są między nimi podobieństwa, a co je różni? Jakie korzyści płyną z picia herbaty i yerba mate?

Yerba mate i herbata – czy są podobne?

Zarówno yerba mate, jak i herbata mają długą historię i tradycję przygotowywania. Pierwsza różnica dotyczy jednak pochodzenia - herbata wywodzi się z Chin, zaś yerba mate z Ameryki Południowej. Porównania tych dwóch napojów najprawdopodobniej miały swój początek w Europie, kiedy to jej mieszkańcy, znając już herbatę, zauważyli, że sposób ich przygotowania jest podobny. Do dziś zresztą wszelkie napary ziołowe i roślinne w większości europejskich krajów nazywa się potocznie herbatkami, właśnie z uwagi na fakt, że ich przygotowanie polega na zaparzaniu. Obydwa napoje można przygotować zarówno z suszu, jak i torebek, a także spożywać na ciepło i zimno. Trzeba jednak pamiętać, że o ile do parzenia herbaty wykorzystuje się wrzątek, to yerba mate najczęściej zalewa się wodą o niższej temperaturze.

Yerba mate i herbata – wpływ na organizm

Duża ilość odmian yerba mate i herbaty sprawia, że praktycznie każdy jest w stanie znaleźć smaki, które będą mu odpowiadać. Obecnie na rynku spotyka się nie tylko klasyczne warianty yerby, ale i mnóstwo opcji smakowych. Walory smakowe to jednak nie jedyna zaleta opisywanych napojów. Herbata sprzyja oczyszczaniu organizmu z toksyn i zmniejsza ryzyko choroby wieńcowej. Jest także bogata w witaminę A, podczas gdy yerba mate to cenne źródło witamin z grupy B oraz witaminy C. Yerba mate i herbata mają właściwości pobudzające, ponieważ obydwie zawierają kofeinę. Oczekując silnego pobudzenia, warto sięgnąć po yerba mate, ponieważ ma ona działanie zbliżone do kawy, jednak w przeciwieństwie do niej działa o wiele dłużej. Dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym mate zwalcza wolne rodniki, chroniąc organizm przed nowotworami, opóźnia procesy starzenia organizmu, a także pomaga obniżyć poziom cukru we krwi. Obydwa napoje mają wiele zalet, dlatego nie warto zamykać się na którykolwiek z nich. My gorąco zachęcamy do picia pysznej i zdrowej mate!

Polecane

Pajarito Elaborada Con Palo Tradicional 0,25kg

Pajarito Elaborada Con Palo Tradicional 0,25kg

15,90 zł brutto/1szt.(63,60 zł / kg brutto)
Rosamonte Elaborada Con Palo Tradicional 0,5kg

Rosamonte Elaborada Con Palo Tradicional 0,5kg

25,90 zł brutto/1szt.(51,80 zł / kg brutto)
Guarani Energia con Guarana 0,5kg

Guarani Energia con Guarana 0,5kg

25,99 zł brutto/1szt.(51,98 zł / kg brutto)
Verde Mate Green Mas IQ 0,5kg

Verde Mate Green Mas IQ 0,5kg

32,99 zł brutto/1szt.(65,98 zł / kg brutto)
pixel