2023-08-02

Yerba mate organiczna. Czy jest lepsza od zwykłej?

Yerba mate organiczna

Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, jak można wprowadzić więcej energii i zdrowia do swojego życia, jednocześnie dbając o dobro naszej planety i otaczającego nas środowiska? Czym są organiczne yerba mate, czym różnią się od tych konwencjonalnych i dlaczego są od nich lepsze? Na te i wiele innych pytań na temat yerba mate i ekologii odpowiemy w dzisiejszym blogowym wpisie. Zapraszamy!

Spis treści:

  1. Chwilowa moda na „bycie eko” czy konieczność w imię dobra naszej planety?
  2. Ekologiczne znaczy lepsze. Czym są produkty organiczne?
  3. Postaw na ekologię i wybierz organiczną yerba mate!

Chwilowa „moda na bycie eko” czy konieczność w imię dobra naszej planety?

Na pewno sami to zaobserwowaliście – w ciągu ostatnich kilku lat w sklepach pojawia się coraz więcej produktów ekologicznych. Wyróżniają się na półce innym opakowaniem, często z zielonymi akcentami, oznaczone odpowiednimi certyfikatami, a niekiedy ich opakowania wykonane są z biodegradowalnych materiałów. Na etykietach widnieją takie określenia jak „eko”, „bio”, „organiczne”, a także wyróżniają się ceną – są ciut droższe od tych standardowych. Czy, mimo wyższej ceny, warto sięgać po takie produkty i skąd w ogóle wzięła się „moda na bycie eko”?

Nasz świat się zmienia, zmieniają się także nasze preferencje. Mamy szeroki dostęp do mediów – internetu, telewizji, prasy, a poprzez nie z łatwością możemy czerpać wiedzę z najnowszych badań naukowych. To wpływa na naszą świadomość. Coraz częściej zwracamy uwagę na to, co kupujemy – co jemy i czego używamy. Uważnie czytamy etykiety produktów, sprawdzamy, skąd pochodzi żywność i co się w niej znajduje. Nie chodzi tu tylko o nasze własne zdrowie. Zdajemy sobie sprawę z tego, że wybieranie produktów organicznych zamiast tych konwencjonalnych ma także wpływ na środowisko, w którym żyjemy. Małymi kroczkami możemy przyczynić się do ratowania naszej planety, która jest coraz bardziej eksploatowana przez człowieka. „Eko-filozofia” dotarła także do świata yerba mate.

Organiczna yerba mate

Ekologiczne znaczy lepsze. Czym jest ekologiczna yerba mate?

Yerba mate to w pełni naturalna i zdrowa alternatywa dla kawy i sztucznych napojów energetycznych. Sama w sobie ma wiele wspólnego z naturą, ale w ekologicznym wydaniu staje się kwintesencją tego, co najlepsze dla człowieka i otaczającej go przyrody. Yerba mate organiczna to odpowiedź na coraz większe zanieczyszczenie środowiska i troskę o nasze zdrowie. Oto kilka powodów, dla których warto sięgnąć po organiczną yerba mate:

  • Zero pestycydów i chemii. W uprawie organicznej yerba mate nie stosuje się szkodliwych pestycydów ani chemikaliów. To oznacza, że nie narażamy swojego organizmu na toksyny i nie przyczyniamy się do degradacji środowiska.
  • Więcej korzyści dla zdrowia. Yerba mate to źródło pobudzającej kofeiny, a także witamin, minerałów i antyoksydantów. W ekologicznych gospodarstwach yerba mate uprawiana jest na żyźniejszej glebie, zawierającej jeszcze większe pokłady soli mineralnych. Ma to wpływ na skład chemiczny roślin, które z niej wyrastają.
  • Wspieranie zrównoważonej produkcji. Sięgając po yerba mate organiczną, wspieramy rolników praktykujących zrównoważoną produkcję. Uprawa organiczna opiera się na szacunku dla przyrody i zachowaniu bioróżnorodności.
  • Tradycyjne metody produkcji. Yerba mate ekologiczna powstaje zazwyczaj w małych, rodzinnych gospodarstwach, gdzie nie korzysta się z zaawansowanej technologii, która często nadmiernie ingeruje w naturalne środowisko, a także generuje szkodliwe odpady. Zamiast tego na każdym etapie produkcji – od zbiorów po pakowanie gotowych produktów do paczek – wykorzystuje się pracę ludzkich rąk.
  • Eko-certyfikat – gwarancja wysokiej jakości. Organiczna uprawa i produkcja yerba mate wiąże się także z koniecznością spełniania szeregu rygorystycznych norm nakładanych przez odpowiednie instytucje, a to przekłada się na wyższą jakość produktu. Przyznanie certyfikatu i umieszczenie jego logo na opakowaniu produktu organicznego oznacza, że co najmniej 95% jego składu pochodzi z ekologicznej uprawy, a na każdym etapie jego produkcji podjęto wszelkie działania, aby jak najmniej ingerować w środowisko naturalne. W Unii Europejskiej żywność organiczna, w tym także yerba mate bio oznaczana jest zielonym logo, tzw. euroliściem. Innym, międzynarodowym certyfikatem, który także można spotkać na opakowaniach organicznych yerba mate, jest Rainforest Certified Alliance – w postaci logo z charakterystyczną, zieloną żabą.

Postaw na ekologię i wybierz organiczną yerba mate!

Jeśli jesteście zainteresowani ekologią, z pewnością zainteresuje Was zakładka z organicznymi yerba mate w naszym sklepie. Znajdziecie tam między innymi argentyńską klasykę, czyli yerba mate Kraus, z charakterystycznym, zielonym konikiem polnym na opakowaniu. Honorowe miejsce w tej kategorii zajmuje brazylijska Soul Mate – organiczna, suszona dymem yerba mate, dostępna w wersji klasycznej, bez dodatków oraz w kilku znakomitych wersjach smakowych. Warte uwagi są także dwie propozycje Verde Mate, czyli yerba mate green w wersji bio – Verde Mate Green Organica bez dodatków oraz Verde Mate Green Organica Energia z pobudzającą guaraną.

Yerba mate organiczna to nie jest zwykły, pobudzający napar lepszej jakości – to filozofia życia. To świadomy wybór, który sprzyja zarówno naszym organizmom, jak i naszej planecie. Daje energię, zdrowie i autentyczny smak natury. Warto dać jej szansę i sięgnąć po nią przy najbliższej okazji!


Źródła informacji:

  1. Wikipedia: Yerba mate.
  2. A. Gawron-Gzella, J. Chanaj-Kaczmarek, J. Cielecka-Piontek, Yerba Mate – A Long but Current History, Nutrients, 2021.

Autor:
Klaudia (YERBACIARA)

Klaudia to największa miłośniczka kotów (i nie tylko) jaką znamy, a do tego fanka yerby o każdej porze dnia, dlatego zyskała w naszym biurze ksywkę YERBACIARA (wiecie, od “kociara”, he he). W swojej kolekcji ma więcej paczek z yerba mate i gadżetów do jej picia niż większość ludzi ma par butów. Na blogu najczęściej znajdziecie jej recenzje wszelkich akcesoriów do yerba mate – od bombilli po Yerbomosy.

Polecane

Soul Mate Sin Humo Organica 0,5kg (organiczna)

Soul Mate Sin Humo Organica 0,5kg (organiczna)

30,90 zł brutto/1szt.(61,80 zł / kg brutto)
Verde Mate Green Organica 0,5kg

Verde Mate Green Organica 0,5kg

32,99 zł brutto/1szt.(65,98 zł / kg brutto)
Soul Mate Orgánica Energia 0,5kg (organiczna) Promocja

Soul Mate Orgánica Energia 0,5kg (organiczna)

23,03 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 32,90 zł/1szt.-30% Cena regularna: 32,90 zł brutto/1szt.-30%(46,06 zł / kg brutto)
Verde Mate Green Organica Energia Guarana 0,5kg

Verde Mate Green Organica Energia Guarana 0,5kg

32,99 zł brutto/1szt.(65,98 zł / kg brutto)
pixel