Yerba mate w... polskim stylu! Tykwy z ceramiki bolesławieckiej od PawieOczka.pl
Ceramika bolesławiecka to duma polskiego rzemiosła. Kamionkowe naczynia dekorowane ręcznie przez mistrzów z tamtejszej manufaktury od pokoleń goszczą na naszych stołach. Obiady, desery czy podwieczorki podane na przepięknych kobaltowych talerzykach potrafią pobudzić apetyt, a kawa ze stylowej zastawy od razu wydaje się jakby bardziej aromatyczna… A co powiedzielibyście na waszą ulubioną yerba mate w tradycyjnym bolesławieckim... matero? Dzięki współpracy marki Cebador, sklepu PawieOczka.pl i zakładów ceramicznych w Bolesławcu stało się to możliwe!
Egzotyczny rytuał yerba mate
Yerba mate od wieków stanowi nieodłączny element latynoskiej kultury. Tykwa pełna ożywczego naparu to dla Argentyńczyków czy Paragwajczyków symbol tożsamości nie mniej istotny niż hymn czy barwy narodowe. W ostatnich latach pobudzające napary cieszą się coraz większą popularnością również poza granicami Ameryki Południowej. Mieszkańcy Europy dostrzegają w nich przede wszystkim zdrową alternatywę dla kawy. Nuta egzotyki wynikająca z charakterystycznego rytuału przygotowania yerby z pewnością przysparza jej też dodatkowego zainteresowania.
Yerba mate ma się w Polsce coraz lepiej
Grono rodzimych mateistów wciąż się powiększa. Notujemy nieustanny wzrost sprzedaży suszu ostrokrzewu. Wygląda na to, że poczciwa yerba odnajduje się w naszych realiach całkiem nieźle i nic nie wskazuje, by tendencja ta miała ulec zmianie. Najwyższa zatem pora przestać ograniczać się do bazowania wyłącznie na południowoamerykańskich obyczajach. Czas wnieść do bogatej kultury mateizmu nasz własny, lokalny pierwiastek. Cóż z tego, że nie mamy wielowiekowych tradycji i nigdy nie założymy własnych upraw ostrokrzewu? W Italii też nie spotkacie krzewu kawowca, a przecież to Włosi wymyślili słynne na całym świecie espresso! Pozostając w temacie yerby, dobrym przykładem może być bliskowschodnie upodobanie do mate. W krajach tych panuje całkiem inna kultura picia niż w Urugwaju lub Argentynie. Kilka dekad wystarczyło by mieszkańcy Syrii i Libanu uznali egzotyczną niegdyś yerbę za nieodłączny element swojej codzienności. Wszystko wskazuje na to, że nasz kraj również zmierza w tym kierunku.
Yerba mate w... polskim stylu! Naczynka Cebador z ceramiki bolesławieckiej
Doskonałym przykładem mariażu polskich i latynoskich tradycji jest nowatorski projekt marki Cebador, sklepu internetowego PawieOczka.pl oraz zakładów ceramicznych w Bolesławcu. Wspólnie wprowadziliśmy na rynek serię oryginalnych matero zdobionych w duchu rodzimego folkloru. W ostatnim czasie kolekcja powiększyła się o kilka nowych naczynek o unikatowym wzornictwie. Nie znajdziecie takich poza naszym sklepem!
Ceramika bolesławiecka. Flagowy produkt eksportowy naszego kraju
Bolesławiec nie bez powodu bywa nazywany “Miastem Ceramiki”. Garncarskie tradycje miejscowości sięgają czasów średniowiecza. Przysłowiowa “złota era” nastała jednak dopiero w okresie powojennym, ze szczególnym wskazaniem na ostatnie lata. Renesans trwa w najlepsze; dolnośląscy rzemieślnicy otrzymują lukratywne zlecenia spływające z różnych zakątków globu. Zastawa stołowa z Bolesławca zagościła m.in. na stole papieża Jana Pawła II, księcia Karola czy Baracka Obamy. Na odbywające się co roku Święto Ceramiki tłumnie zjeżdżają goście z całego świata. Dotychczas goszczono głównie odwiedzających z Europy Zachodniej, przede wszystkim Francji i Niemiec. Ostatnio jednak zaczęli dominować przybysze z krajów Azji Południowo-Wschodniej. To nie pomyłka! Japończycy i Koreańczycy pokochali piękno polskiego wzornictwa. Specjalnie dla nich bolesławieckie zakłady przygotowały nawet zastawy stołowe dedykowane tamtejszej kuchni! Nośną w ostatnim czasie ciekawostką był też specjalny komplet naczyń przygotowany na zlecenie CIA. Niecodzienne zamówienie wydaje się konsekwencją rosnącej popularności ceramiki bolesławieckiej wśród obywateli USA. Stacjonujący w regionie amerykańscy żołnierze od lat chętnie zabierają polską ceramikę do domu, stając się poniekąd nieformalnymi ambasadorami naszej kultury za oceanem.
PawieOczka.pl – najlepszy sklep z ceramiką bolesławiecką!
Dzięki współpracy marki Cebador ze sklepem internetowym z ceramiką bolesławiecką PawieOczka.pl już teraz macie okazję poznać rzemieślniczy kunszt tradycyjnych wyrobów. Do waszej dyspozycji oddajemy ręcznie zdobione naczynka w kilku wariacjach, w tym aż trzech unikatowych. Nie znajdziecie ich u żadnego innego sprzedawcy! Jeżeli jednak jesteście zainteresowani również innymi wyrobami z Bolesławca, koniecznie odwiedźcie sklep PawieOczka.pl!