2021-06-18

Bez ich pracy nie byłoby yerba mate... Kim są tareferos?

17 czerwca przypada w Argentynie Narodowy Dzień Tarefero. Obchodzone głównie w prowincji Misiones święto to okazja, by przypomnieć o tej często niedocenianej, a jednocześnie tak ważnej dla świata yerba mate profesji. Kim są tareferos i jak wygląda ich praca? Wszystkiego dowiecie się z dzisiejszego wpisu!

Tareferos, czyli ludzie, bez których nie byłoby yerba mate.

Wraz z postępującym rozwojem technologii, w coraz większej liczbie profesji maszyny z powodzeniem zastępują pracę ludzkich rąk. Nowoczesne rozwiązania wdrażane są również na uprawach yerba mate. Wiele etapów produkcji, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu wiązały się z ogromnym wysiłkiem, dziś uległy częściowej lub całkowitej automatyzacji. Przy niektórych zdaniach wciąż jednak niezastąpiony pozostaje człowiek. Dotyczy to choćby tareferos, wyposażonych w specjalne sekatory lub maczety pracowników plantacji zajmujących się pozyskiwaniem dojrzałych listków i gałązek ostrokrzewu. Ze względu na charakterystykę rośliny, przede wszystkim jej wymiary i miejsca występowania, użycie maszyn nie zawsze jest możliwe. W przeszłości, praca tareferos uznawana była za najbardziej wyczerpującą spośród wszystkich stanowisk na plantacji. Jak wiadomo, zbiory często odbywają się przy bardzo wysokich temperaturach. Ponadto, wymagają dużej sprawności fizycznej. Precyzyjne przebieranie w gałęziach, by dostać się również do tych bardziej schowanych, choć nie mniej dorodnych liści nie było w tym wszystkim najtrudniejsze. Jeszcze kilka dekad temu tareferos musieli bowiem dźwigać zebrany surowiec na własnych barkach, często przez wiele kilometrów. Mało kto pokusiłby się o stwierdzenie, że była to praca godna pozazdroszczenia.

yerba mate plantacja tareferos
Typowa plantacja ostrokrzewu paragwajskiego

Narodowy Dzień Tarefero. Więcej niż święto.

Działający w prowincji Misiones Narodowy Instytut Yerba Mate przez lata podejmował działania zmierzające do poprawy warunków pracy na plantacjach. Okazały się one skuteczne w dużym stopniu dzięki zaangażowaniu administracji państwowej. Liczne programy pomocy, w połączeniu z lepszą edukacją i konkretnym wsparciem finansowym sprawiają, że współczesnym tareferos wiedzie się znacznie lepiej. Pracują krócej, za lepsze stawki i w pełni legalnie. Ponadto, mają do dyspozycji nowocześniejszy sprzęt znacznie ułatwiający wykonywanie zadań. Szara strefa i związane z nią patologie odchodzą na śmietnik historii. Nie zmienia to jednak faktu, że Narodowy Dzień Tarefero to wciąż potrzebne i odgrywające istotną rolę wydarzenie. Wszak to nie tylko okazja do świętowania, ale i swego rodzaju przypomnienie, że w ferworze dynamicznego rozwoju, na pierwszym miejscu zawsze musi pozostać człowiek.

Polecane

CBSe Energia Guarana 0,5 kg

CBSe Energia Guarana 0,5 kg

27,99 zł brutto/1szt.(55,98 zł / kg brutto)
Taragui Energia 0,5kg Promocja

Taragui Energia 0,5kg

20,99 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 29,99 zł/1szt.-30% Cena regularna: 29,99 zł brutto/1szt.-30%(41,98 zł / kg brutto)
Verde Mate Green Energia Guarana 0,5kg

Verde Mate Green Energia Guarana 0,5kg

32,99 zł brutto/1szt.(65,98 zł / kg brutto)
Yaguar Energia Guarana 50g

Yaguar Energia Guarana 50g

5,99 zł brutto/1szt.(119,80 zł / kg brutto)
pixel