2017-04-20

Czy yerba mate działa jak kawa?

bombilla yerba mate tykwa naczynko

Czy yerba mate działa jak kawa?

Odpowiednia ilość snu jest każdemu z nas niezbędna, aby odpowiednio się zregenerować i następnego dnia móc stawić czoła wyzwaniom, jakie przyniesie życie. Spanie a yerba mate – czy jest tu rzeczywiście jakiś związek? Czy napar działa jak kawa? Przyjrzyjmy się tematowi bliżej.

Napęd yerba mate

Choć popularność yerba mate z każdym rokiem rośnie, wciąż istnieje sporo osób, które chciałyby jej spróbować, ale mają pewne obawy czy jest ona rzeczywiście skuteczna. Liczne, udokumentowane badania, wykazują, że pobudzanie organizmu, dodawanie energii i zwiększanie sprawności umysłowych są jednymi z najważniejszych, pozytywnych działań yerba mate. Wie o tym nawet Madonna, która przed wyjściem na scenę regularnie wypija napar z ostrokrzewu paragwajskiego (o innych znanych osobach lubujących się w tym napoju pisaliśmy w poprzednim wpisie). Wśród nie-celebrytów są miliony osób, które wybrały yerba mate właśnie ze względu na właściwości pobudzające. W sieci, na forach, w artykułach i na blogach można znaleźć opisy korzystnych reakcji, jakie wywołuje picie naparu.

Na yerba mate decydują się między innymi te osoby, które poszukują efektów podobnych do picia kawy, lecz bez niekorzystnych skutków ubocznych. Napar zawiera - oprócz kofeiny, teobrominy i teofiliny, mnóstwo witamin i cenne minerały. Niektórzy, opisują stan po spożyciu porównując go do startu rakiety, której dolano świeżego paliwa. Dostajemy więcej energii, czujemy przypływ sił, a nasz umysł działa sprawniej.

Sen a yerba mate

Wypicie mocnej kawy jest powszechnie znanym sposobem, aby nie pójść zbyt wcześnie spać. Jeśli ktoś nieświadomie pije zbyt późno "małą czarną" nie powinien być potem zdziwionym problemami ze snem. Czy yerba mate ma podobne działanie? Czy wypita zbyt późno w ciągu dnia utrudni nam zaśnięcie? Niestety, nie ma na te pytania jednoznacznej odpowiedzi. Z jednej strony yerba zawiera kofeinę, która "daje kopa" i pobudza nas do działania. Z drugiej, sporo w naparze magnezu, mającego działanie uspokajające.

Lekarze wskazują, że zbyt duża ilość pitej przed snem yerba mate, może przyczynić się do problemów z zasypianiem. Jednak napar może działać w sposób odmienny na różne osoby. Jedne rozbudzi i nie pozwoli zasnąć przez całą noc, inne bez trudu położą się po nim spać. Pamiętać trzeba również o tym, że istnieją różne odmiany yerba mate. Jedne działają bardziej, inne mniej pobudzająco. We wszystkim, co robimy i spożywamy wskazany jest rozsądek. Warto go stosować także w przypadku picia yerba mate.

Polecane

CBSe Energia Guarana 0,5 kg

CBSe Energia Guarana 0,5 kg

27,99 zł brutto/1szt.(55,98 zł / kg brutto)
Pajarito Elaborada Con Palo Tradicional 0,25kg

Pajarito Elaborada Con Palo Tradicional 0,25kg

15,90 zł brutto/1szt.(63,60 zł / kg brutto)
Verde Mate Green Energia Guarana 0,5kg

Verde Mate Green Energia Guarana 0,5kg

32,99 zł brutto/1szt.(65,98 zł / kg brutto)
Guarani Energia con Guarana 0,5kg

Guarani Energia con Guarana 0,5kg

25,99 zł brutto/1szt.(51,98 zł / kg brutto)
pixel