Darmowa dostawa od 60,00 zł
2021-01-29

Czy yerba mate jest rakotwórcza? Obalamy mity!

Przez blisko trzy dekady w różnych źródłach podawano informację, jakoby yerba mate mogła być substancją “potencjalnie rakotwórczą”. Choć badania jednoznacznie obalające tę tezę są znane od kilku lat, w internecie wciąż krążą fałszywe informacje. Dziś rozprawimy się z tymi mitami.

Czy yerba mate przyczynia się do raka?

Źródłem całego zamieszania były przeprowadzone w latach 90. badania nad czynnikami wpływającymi na powstanie raka przełyku. Do udziału zaproszono grupę tysiąca Urugwajczyków, wśród których znaleźli się zarówno mateiści, jak i osoby nie pijące yerba mate. Stwierdzono, że ryzyko zachorowania na raka jest o 60% większe w tej pierwszej grupie. Informacja szybko rozeszła się po mediach. Mało kto jednak spojrzał na te rewelacje bardziej krytycznym okiem. Tymczasem wątpliwości było sporo. Nie wzięto pod uwagę pewnego kluczowego, jak się okazało, czynnika.

Selecta - nowe smaki yerba mate

Yerba mate nie jest rakotwórcza! Potwierdzają to najnowsze publikacje.

Do tematu wrócono w 2016 roku podczas International Agency for Research on Cancer. Dokonano dogłębnej weryfikacji przedstawionych wcześniej tez. Okazało się, że doszukiwanie się rakotwórczości w składnikach yerba mate jest w całości błędne. Okazało się, że większą zachorowalność wpływa po prostu… gorąca woda. Dotyczy to oczywiście w równym stopniu każdej cieczy i napoju. Ryzyko zachorowania na nowotwór przełyku teoretycznie jest zatem większe, gdy regularnie raczymy się bardzo ciepłą kawą, herbatą czy kakao. Yerba mate i zawarte w niej związki nie grają tu absolutnie żadnej roli!

Polecane

Cruz de Malta Elaborada Con Palo 0,5kg

Cruz de Malta Elaborada Con Palo 0,5kg

34,99 zł brutto/1szt.(69,98 zł / kg brutto)
Pajarito Elaborada Con Palo Tradicional 0,25kg

Pajarito Elaborada Con Palo Tradicional 0,25kg

15,90 zł brutto/1szt.(63,60 zł / kg brutto)
Guarani Energia con Guarana 0,5kg

Guarani Energia con Guarana 0,5kg

25,99 zł brutto/1szt.(51,98 zł / kg brutto)
pixel