2021-02-19

Dlaczego sięgamy po yerba mate? Odpowiedzi Argentyńczyków mogą Was zaskoczyć...

Jak doskonale wiecie, yerba mate to integralny element argentyńskiej tożsamości i kultury. Do tego stopnia, że pewnie mało kto zadaje sobie pytanie, dlaczego właściwie pije yerbę. Odpowiedzi postanowili poszukać pracownicy Narodowego Instytutu Yerba Mate, organizacji zrzeszającej producentów i zajmującej się promowaniem yerba mate. Wyniki ankiety mogą wydawać się zaskakujące…

Kto wziął udział w badaniach?

Na potrzeby badania wyłoniono grupę respondentów o zróżnicowanym statusie społecznym, wieku i płci. Elementem łączącym wszystkie osoby był wyłącznie fakt regularnego spożywania naparów na bazie ostrokrzewu paragwajskiego. Ankietowanych skonfrontowano z prostym pytaniem: dlaczego sięgasz po yerba mate? Każdy mógł udzielić więcej niż jednej odpowiedzi.

Jak odpowiadali respondenci?

Jakie były wyniki? Aż 76% respondentów wskazało, że robi to z przyzwyczajenia związanego z głęboko zakorzenioną tradycją. Była to najczęściej wybierana odpowiedź. Kolejnym powodem okazują się walory smakowe yerba mate. Są istotne dla 64% ankietowanych. Na trzecim miejscu wyłaniają się aspekty związane z relacjami międzyludzkimi. 27% biorących udział w badaniu wskazuje bowiem na integrujący charakter rytuału yerba mate. Co interesujące, zaledwie 9% osób pije yerbę ze względu na jej prozdrowotny charakter. 6% uważa ją zaś za najlepszą formę dostarczenia do organizmu wody. Dla 3% najistotniejszy okazuje się diuretyczny (moczopędny) charakter naparu. Z kolei około 8% respondentów nie udzieliło odpowiedzi lub wskazało na inne powody.

yerba mate ankieta

Komentarz do ankiety. Co najbardziej nas zdziwiło?

Największym zaskoczeniem, w szczególności dla polskich mateistów, będzie całkowity brak odpowiedzi związanych z wysoką zawartością kofeiny, a co za tym idzie, pobudzającym charakterem naparu. To dla nas nie do końca zrozumiałe. Z drugiej strony należy przyznać, że sami często spotykamy się z zaskoczeniem argentyńskich dostawców na pytania o to, która mate jest mocniejsza lub ile zawiera kofeiny. Być może to dla nich tak oczywiste, że nie przykładają większej wagi do związanych z tym technikaliów? Niestety trudno nam stwierdzić to jednoznacznie. A może Wy macie jakieś własne teorie lub wiedzę na ten temat? Jeśli tak, koniecznie dajcie znać, bardzo chętnie je poznamy!

Polecane

CBSe Energia Guarana 0,5 kg

CBSe Energia Guarana 0,5 kg

27,99 zł brutto/1szt.(55,98 zł / kg brutto)
Pajarito Elaborada Con Palo Tradicional 0,25kg

Pajarito Elaborada Con Palo Tradicional 0,25kg

15,90 zł brutto/1szt.(63,60 zł / kg brutto)
Verde Mate Green Energia Guarana 0,5kg

Verde Mate Green Energia Guarana 0,5kg

32,99 zł brutto/1szt.(65,98 zł / kg brutto)
Guarani Energia con Guarana 0,5kg

Guarani Energia con Guarana 0,5kg

25,99 zł brutto/1szt.(51,98 zł / kg brutto)
pixel