2023-11-30

Dzień Yerba Mate. Świętuj razem z nami!

Dzień Yerba Mate

30 listopada to wyjątkowe święto w Argentynie. Tego dnia obchodzony jest Narodowy Dzień Yerba Mate! Idąc śladem Argentyńczyków, my także dzisiaj świętujemy i przygotowaliśmy kilka niespodzianek. Czytaj dalej, żeby poznać wszystkie szczegóły!

Kawa, herbata czy yerba mate?

Wyobraź sobie swój przeciętny poranek: dzwoni budzik, przecierasz zaspane oczy, wstajesz z łóżka, idziesz do kuchni i sięgasz po kubek… No właśnie, co zwykle pijesz, aby się rozbudzić? Kawę, herbatę, a może yerba mate? Statystyki mówią, że około 80% Polaków pije kawę, przy czym 60% pije ją każdego dnia. Herbatę codziennie pije około 80% Polaków, a około 30% zaczyna od niej dzień. Z roku na rok w naszym kraju przybywa także coraz więcej fanów yerba mate, którzy wybierają ją jako alternatywę pobudzających napojów. Choć nie mamy dokładnych statystyk przedstawiających polski rynek yerba mate, to możemy zobaczyć, jak dane na temat naparu z ostrokrzewu paragwajskiego prezentują się na świecie. Największymi miłośnikami yerby okazują się Urugwajczycy (w 2018 roku spożywano tam przeciętnie ponad 8,5 kg yerba mate na osobę), ale największym producentem suszu z ostrokrzewu jest Argentyna. W 2022 roku w kraju tym wyprodukowano ponad 829 tysięcy ton yerba mate! Narodowy Instytut Yerba Mate w Argentynie (INYM) podaje, że napar spożywa się w ponad 90% argentyńskich domów. Pije tam ją niemal każdy – nic dziwnego, w końcu oficjalnie, od 2013 roku yerba mate jest napojem narodowym Argentyny, a od 2015 roku 30 listopada obchodzony jest Narodowy Dzień Yerba Mate, czyli Día Nacional del Mate.

Dzień Yerba Mate

Día Nacional del Mate

Dlaczego akurat 30 listopada? Dzień ten wybrano na cześć Andrésa „Andresito” Guazurarí (urodził się 30 listopada 1778 roku) – przywódcy Indian Guarani i pierwszego gubernatora Argentyny, który nie tylko wykazał się swoimi przywódczymi umiejętnościami na polu walki, ale też mocno wspierał produkcję i handel yerba mate. Narodowy Dzień Yerba Mate w Argentynie to święto radości, przyjaźni i serdeczności. Organizowane są festiwale, imprezy i wydarzenia, których celem jest promocja yerba mate jako przedstawicielki narodowych tradycji. Yerba mate w Argentynie to nie tylko pobudzający napój, który pije się każdego dnia tak, jak u nas kawę czy herbatę. Mate znaczy coś więcej, ma wymiar społeczny. To okazja do spotkań i rozmów – z przyjaciółmi, rodziną, a nawet nieznajomymi, spotkanymi na ulicy. Picie yerby jednoczy wszystkich, niezależnie od wieku, statusu społecznego czy przynależności do grupy etnicznej. Día Nacional del Mate to także promocja zdrowia i natury. W końcu yerba mate to w 100% naturalny napar, czy też, jak uważali Indianie Guarani – „dar od bogów”. Yerba mate nie tylko pobudza, ale też dostarcza organizmowi ogromną ilość dobroczynnych składników o wielu, korzystnych właściwościach.

Świętuj Dzień Yerba Mate razem z nami!

Idąc śladem Argentyńczyków, my także świętujemy dzisiaj Dzień Yerba Mate, a Ty możesz świętować go razem z nami! Po pierwsze, tylko dziś możesz skorzystać ze specjalnego kodu VERDE10, dzięki któremu kupisz dowolną, półkilogramową paczkę Verde Mate -10% taniej. Po drugie, weź swoje matero, nasyp ulubionej yerby i przygotuj napar. „Przecież robię tak codziennie, więc co w tym wyjątkowego?” – możesz tak pomyśleć, ale właśnie dzisiaj podejdź do tego z innym nastawieniem. Rytuał parzenia i picia potraktuj jako moment refleksji nad historią i tradycją yerba mate, doceń, jak wspaniałe ma właściwości. Nie zapomnij podzielić się z nami fotką swojej pysznej yerbusi na Instagramie lub Facebooku! Oznacz nas i dodaj hashtagi #yerbusia i #poyerbani. Najfajniejsze fotki opublikujemy w naszych profilach. Śledź nas!

Autor:
Miłosz (YERBOMISTRZ)

Miłosz to nie tylko znawca tradycji i historii yerba mate, ale też zapalony miłośnik kultury Ameryki Południowej. Jego blogowe wpisy są jak podróż przez czas i przestrzeń – odkrywają wszystkie aspekty picia mate, od indiańskich korzeni po współczesne trendy. Słuchając jego opowieści o yerbie w biurze czujemy się jak uczniowie słuchający swojego mistrza, a każdy jego wpis na blogu jest jak mała lekcja historii z nutką humoru.

Polecane

Verde Mate Green Energia Guarana 0,5kg

Verde Mate Green Energia Guarana 0,5kg

32,99 zł brutto/1szt.(65,98 zł / kg brutto)
Verde Mate Green Frutos Tropicales 0,5kg

Verde Mate Green Frutos Tropicales 0,5kg

32,99 zł brutto/1szt.(65,98 zł / kg brutto)
Verde Mate Green Mas IQ 0,5kg

Verde Mate Green Mas IQ 0,5kg

32,99 zł brutto/1szt.(65,98 zł / kg brutto)
Verde Mate Green Flores 0,5 kg

Verde Mate Green Flores 0,5 kg

32,99 zł brutto/1szt.(65,98 zł / kg brutto)
pixel