2021-08-13

Ekologiczna skóra zrobiona z... yerba mate! Przełomowa koncepcja argentyńskiej badaczki.

Nie raz dzieliliśmy się z Wami ciekawostkami o alternatywnych zastosowaniach suszu yerba mate. Tym razem mamy jednak coś wykraczającego daleko poza sferę kulinariów, na których skupialiśmy się dotychczas najczęściej. Jak donoszą źródła zza oceanu, na argentyńskim rynku zadebiutował Tilex, przypominający skórę materiał wytworzony z… mikroorganizmów żywiących się yerba mate!

Verónica Bergottini ma 36 lat i posiada dyplom inżynierii genetycznej szwajcarskiej uczelni. Pochodzi z Misiones, północnej prowincji Argentyny znanej z doskonałych warunków dla upraw ostrokrzewu paragwajskiego i skupiającej znaczną większość krajowych producentów yerba mate. Łącząc inspiracje lokalną tradycją swojej małej ojczyzny z pracą naukową w dziedzinie biotechnologii, po latach ciężkiej pracy Verónica stworzyła Tilex, jedyny w swoim rodzaju materiał, który być może już wkrótce zrewolucjonizuje rynek tekstyliów. Pozornie tajemnicza nazwa jest sprytnym połączeniem słów “tela” (hiszp. “materiał”) i “ilex” (łac. “ostrokrzew”). Mamy bowiem do czynienia z przypominającym skórę tworzywem syntetyzowanym przez mikroorganizmy, do hodowli których wykorzystuje się yerba mate! Choć brzmi to nieco niewiarygodnie, technologia została wnikliwie zbadana i opisana na łamach pracy doktorskiej Veróniki na Uniwersytecie Neuchâtel. Odzież i inne produkty zrobione z Tilexu prawdopodobnie już wkrótce trafią na rynek!

tilex skóra z yerba mate

Na potrzeby komercjalizacji swego niezwykłego projektu, Verónica stworzyła markę Karu Diseño. Choć pojawiła się niedawno, zdążyła już sporo namieszać. Odzieżą z Tilexu zainteresowali się m.in. dziennikarze prestiżowego Vogue Italia, naukowcy z Healthy Material Labs przy uczelni Parsons School of Design oraz organizatorzy targów technologiczno-modowych Tech Fashion Week w Nowym Jorku. Zainteresowanie napływa praktycznie z całego świata, lecz tak naprawdę trudno się temu dziwić. Jako całkowicie naturalny, przyjazny dla środowiska, wegański, a jednocześnie nie ustępujący jakością prawdziwej skórze materiał, Tilex ma szansę być przyczynkiem do prawdziwej rewolucji w świecie mody. Startup jest na dobrej drodze do produkcji i sprzedaży dóbr powstałych z wykorzystaniem tej niezwykłej technologii. Wygląda na to, że już wkrótce będziemy mieli możliwość zakupu i samodzielnego przetestowania ubrań i dodatków stworzonych na bazie yerba mate i… wręcz nie możemy się tego doczekać! A jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Czy uważacie, że koncepcja zapowiada rewolucyjne zmiany? A może to tylko ciekawostka, która zginie gdzieś w gąszczu podobnych doniesień?

Polecane

CBSe Energia Guarana 0,5 kg

CBSe Energia Guarana 0,5 kg

27,99 zł brutto/1szt.(55,98 zł / kg brutto)
Pajarito Elaborada Con Palo Tradicional 0,25kg

Pajarito Elaborada Con Palo Tradicional 0,25kg

15,90 zł brutto/1szt.(63,60 zł / kg brutto)
Verde Mate Green Energia Guarana 0,5kg

Verde Mate Green Energia Guarana 0,5kg

32,99 zł brutto/1szt.(65,98 zł / kg brutto)
Guarani Energia con Guarana 0,5kg

Guarani Energia con Guarana 0,5kg

25,99 zł brutto/1szt.(51,98 zł / kg brutto)
pixel