2023-05-22

Ile można pić yerba mate dziennie? Ile sypać yerby i jak ją pić?

Ile razy dziennie można pić yerba mate?

Jeśli nie wyobrażasz sobie dnia bez porcji yerba mate, na pewno nie raz przez myśl przeszło Ci pytanie: ile yerby dziennie można pić, aby nie przesadzić? Choć jej dobroczynne właściwości są powszechnie znane, sprawdza się stare powiedzenie: co za dużo, to niezdrowo! Podpowiadamy, jaka jest optymalna dzienna dawka yerba mate, ile jej sypać i pić, aby nie przesadzić. Zapraszamy do lektury!

Spis treści:

  1. Kofeina w yerba mate – jak działa?
  2. Zawartość kofeiny w yerba mate. Ile pić, by nie przedawkować kofeiny?
  3. Yerba mate – ile dziennie można pić? W grę wchodzą różne czynniki
  4. Ile można pić yerba mate dziennie? Ile sypać yerby do matero?
  5. Kto powinien unikać picia yerba mate?

Kofeina w yerba mate – jak działa i ile dziennie można spożywać?

Yerba mate to napar z liści i gałązek ostrokrzewu paragwajskiego – wiecznie zielonego drzewa, które rośnie w Ameryce Południowej, na terenie Brazylii, Argentyny, Paragwaju i Urugwaju. Setki lat temu niezwykłe właściwości rośliny odkryli zamieszkujący te tereny Indianie Guarani. Wiele lat później naukowcy dowiedli, że w yerbie, podobnie jak w kawie czy herbacie znajduje się kofeina, która pobudza organizm do działania, dodaje energii, usuwa zmęczenie i poprawia koncentrację. Obecnie wiele osób traktuje yerba mate jako alternatywę kawy i zdrowszy zamiennik sztucznych napojów energetycznych. Piją porcję yerby rano, by rozbudzić zaspane ciało, a także przed wytężonym wysiłkiem umysłowym, aby móc lepiej się skoncentrować. Kofeina zawarta w yerbie daje powera, bez którego wielu nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania, niestety łatwo ją przedawkować, a skutki tego nie są wcale przyjemne.

Co to jest kofeina?

Kofeina to organiczny związek chemiczny, naturalny psychostymulant, który towarzyszy ludzkości od tysięcy lat, choć naukowo kofeina została odkryta i przebadana po raz pierwszy dopiero w 1819 roku. Do dziś powstało wiele artykułów i publikacji naukowych na jej temat. Kofeina działa stymulująco na ośrodkowy układ nerwowy. Wykazuje zdolność blokowania działania adenozyny – neuroprzekaźnika odpowiadającego za uczucie zmęczenia i senności. Następstwem blokowania przez kofeinę receptorów adenozynowych jest wydzielanie innych neuroprzekaźników, jak serotonina, dopamina i adrenalina. Kofeina zatem zmniejsza uczucie zmęczenia i senności, zwiększając w zamian koncentrację i czujność. Bardzo szybko i całkowicie wchłaniana jest z jelit do krwiobiegu i trafia do wątroby, gdzie jest metabolizowana. Jej okres półtrwania w organizmie wynosi około 4-5 godzin. W kontrolowanej ilości kofeina wykazuje pozytywne i bardzo pożądane przez wielu działanie. Niestety nadmierne spożycie produktów i napojów, które ją zawierają, może skutkować takimi objawami jak np. problemy ze snem, ból głowy, niepokój, drżenie dłoni czy przyspieszone bicie serca. FDA (Agencja ds. Żywności i Leków) zaleca, by nie przekraczać spożycia 400 mg kofeiny dziennie – odpowiada to ilości zawartej w 2-4 filiżankach kawy. A jak te informacje mają się do naparu z ostrokrzewu paragwajskiego? Ile razy dziennie i w jakiej ilości można pić yerba mate?

Ile razy dziennie można pić yerba mate?

Zawartość kofeiny w yerba mate

Yerba mate to prawdziwy cud natury. Jest doskonałym źródłem witamin (A, C, E, B1, B2, B6) oraz minerałów, takich jak magnez, potas, fosfor, cynk, wapń, żelazo, krzem i sód. Ponadto zawiera dużo antyoksydantów, których suplementowanie może wpłynąć na wzmocnienie układu odpornościowego. Największe zainteresowanie budzi jednak bez wątpienia kofeina, słynny stymulant obecny w codziennej diecie milionów ludzi z całego świata. Trudno jest jednoznacznie określić, ile kofeiny zawiera yerba mate, ponieważ wynika to z wielu czynników. W mocnym zaokrągleniu przyjmuje się, że litr naparu to około 70-650 miligramów kofeiny – trochę mniej niż w kawie i więcej niż w zwykłej herbacie. Trudności w dokładnym zmierzeniu stężenia kofeiny w yerbie wynikają z takich czynników jak: sposób uprawy ostrokrzewu, metody produkcji, ilość użytego suszu do przyrządzenia naparu, temperatura wody czy czas parzenia. Każdy z tych czynników może znacząco wpłynąć na moc yerba mate. Jednocześnie, nie musimy obawiać się, że zakupiona przez nas yerba będzie podejrzanie zbyt mocna lub wręcz przeciwnie – pozbawiona kofeiny lub zawierająca tylko jej śladowe ilości. Nad jakością i właściwościami surowca sprawuje pieczę szereg instytucji. Poddawany jest dokładnym badaniom na długo zanim trafi do paczek. Spróbujmy wreszcie odpowiedzieć na pytanie: ile yerby dziennie można wypić, aby nie przesadzić?

Yerba mate – ile pić, by nie przedawkować kofeiny? Ile yerby sypać, by napar nie był zbyt mocny? W grę wchodzą różne czynniki

Jak się okazuje, sprawa nie jest taka prosta. Ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: yerba mate – ile można sypać do matero i wypić jednego dnia, aby nie przedawkować kofeiny? Jest to bowiem uzależnione od szeregu czynników. Część z nich związana jest z samym produktem, o czym wspomnieliśmy wyżej. Nawet różne partie jednej marki mogą różnić się zawartością i stężeniem poszczególnych związków. To z kolei może mieć niebagatelny wpływ na właściwości naparu. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że w zależności od plantacji wykorzystuje się zróżnicowane techniki przetwarzania suszu. Przykładowo, typowe paragwajskie czy argentyńskie despalady cechują się większym potencjałem energetycznym niż klasyczne elaborady, ze znacznie większą liczbą patyczków. Nie zapominajmy też, że wielu producentów oferuje mate w specjalnych wariacjach smakowych z dodatkami. Te doskonale urozmaicą smak naparu, lecz gdy będą stanowić znaczną część kompozycji, wpłyną na niewielki spadek stężenia kofeiny. Chyba, że mowa np. o guaranie, która sama w sobie stanowi jej źródło. Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, można z czystym sumieniem stwierdzić: dwie takie same yerby po prostu nie istnieją!

Kolejna równie istotna, jeśli nie najważniejsza kwestia, to indywidualne uwarunkowania organizmu. Działanie naparu jest uzależnione m.in. od naszej masy ciała, stanu zdrowia oraz stosowanej diety. W efekcie nie powinien nas dziwić fakt, że ktoś może czuć się się mocno pobudzony już po jednej porcji kawy czy yerby, podczas gdy inna osoba wypija nawet trzy filiżanki dziennie, a wciąż jest senna. Prócz własnych uwarunkowań, istotną rolę odgrywa również kwestia przyzwyczajenia. Osoby sięgające po kofeinowe napary sporadycznie odczują działanie yerba mate, kawy czy popularnego “energetyka” znacznie intensywniej, niż ci, którzy piją ją codziennie.

Jaka jest optymalna dzienna porcja yerby? Ile sypać yerba mate?

Wiemy już, ile kofeiny jest w yerba mate i jaka jest zalecana maksymalna dzienna dawka, a ile jej sypać, by napar nie był zbyt mocny? Większość publikacji naukowych jest zgodna co do tego, że w uśrednieniu optymalna dzienna porcja yerba mate to około 30 gram suszu. Oczywiście bierze się tu pod uwagę specyficzną technikę parzenia yerba mate zakładającą kilkukrotną dolewkę wody. W zależności od rodzaju suszu, temperatury wody i trwałości aromatu, można to zrobić nawet 8-9 razy. Jeśli dana yerba mate działa na Ciebie zbyt mocno, możesz wybrać delikatniejszy rodzaj lub susz z dodatkiem słodkich czy orzeźwiających aromatów – zwykle zapewniają one delikatniejsze działanie. Możesz także zmniejszyć porcję yerby lub ograniczyć liczbę zalań do 2-3 dziennie. Na początek przygody z yerba mate polecamy zacząć od porcji 15 gram suszu, zamiast zalecanych 30 gram. Jeśli jednak po spożyciu naparu nie odczuwasz pożądanego efektu, spróbuj zwiększyć ilość suszu lub wypróbuj mocniejszą odmianę. Tu mogą sprawdzić się nie tylko klasycznie dymne despalady, ale też produkty typu “yerba mate energia” zawierające dodatek guarany.

Kto powinien unikać picia yerba mate?

Kofeina niesie wiele korzyści. Stawia rankiem na nogi, rozjaśnia umysł i sprawia, że możemy lepiej funkcjonować. Spożywana w kontrolowanej ilości nie szkodzi, są jednak pewne wyjątki, które sprawiają, że niektóre osoby powinny unikać picia kawy, mocnej herbaty, napojów energetycznych i – niestety – yerba mate. Napojów z kofeiną unikać powinny osoby, które są na nią wrażliwe. Zrezygnować z nich powinny także kobiety w ciąży i mamy karmiące piersią. Pobudzających napojów nie powinno się również podawać dzieciom, z kolei szczególną ostrożność powinny zachować osoby zmagające się z nadciśnieniem.

Jak dowiedliśmy na łamach tekstu, czynników warunkujących odpowiedź na pytania: „ile można pić yerby dziennie?” czy „ile można yerby sypać do matero?” jest mnóstwo, zarówno po stronie źródła kofeiny, jak i samego organizmu osoby sięgającej po napar. Najlepiej jest zatem wyciągać wnioski na podstawie własnych doświadczeń z yerba mate. Na szczęście samodzielne testowanie z pewnością będzie czystą przyjemnością!


Źródła informacji:

Autor:
Piotrek (MATE-NERD)

Piotrek to prawdziwy ekspert od yerba mate. Wie dosłownie wszystko na temat ostrokrzewu paragwajskiego – od nasionka po susz, który trafia do jego matero. Analizuje skład, pochodzenie i metody parzenia z pasją, która mogłaby zaimponować nawet samemu Albertowi Einsteinowi. Uwielbia kuchenne eksperymenty z yerbą w roli głównej, które nie zawsze kończą się najlepiej… ale udanymi kombinacjami chętnie dzieli się na blogu.

Polecane

Rosamonte Elaborada Con Palo Tradicional 0,5kg

Rosamonte Elaborada Con Palo Tradicional 0,5kg

25,90 zł brutto/1szt.(51,80 zł / kg brutto)
Taragui Energia 0,5kg Promocja

Taragui Energia 0,5kg

20,99 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 29,99 zł/1szt.-30% Cena regularna: 29,99 zł brutto/1szt.-30%(41,98 zł / kg brutto)
Verde Mate Green Mas IQ 0,5kg

Verde Mate Green Mas IQ 0,5kg

32,99 zł brutto/1szt.(65,98 zł / kg brutto)
Yaguar Energia Guarana 50g

Yaguar Energia Guarana 50g

5,99 zł brutto/1szt.(119,80 zł / kg brutto)
pixel