Darmowa dostawa od 99,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2020-11-09

Ile można pić yerba mate dziennie? Ile sypać yerby i jak ją pić?

Ile yerba mate dziennie?

Jeśli nie wyobrażasz sobie dnia bez porcji yerba mate, na pewno nie raz przez myśl przeszło Ci pytanie: ile yerby dziennie można pić, aby nie przesadzić? Choć jej dobroczynne właściwości są powszechnie znane, sprawdza się stare powiedzenie: co za dużo, to nie zdrowo! Podpowiadamy, jaka jest optymalna dzienna dawka yerba mate. Zapraszamy do lektury!

Yerba mate – ile dziennie można jej wypić? W grę wchodzą różne czynniki

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile yerba mate można wypić jednego dnia, aby nie przedawkować kofeiny. Jest to bowiem uzależnione od szeregu czynników. Część z nich związana jest z samym produktem. Nawet różne partie jednej marki mogą bowiem różnić się zawartością i stężeniem poszczególnych związków. To z kolei może mieć niebagatelny wpływ na właściwości naparu. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że w zależności od plantacji wykorzystuje się zróżnicowane techniki przetwarzania suszu. Przykładowo, typowe paragwajskie czy argentyńskie despalady cechują się większym potencjałem energetycznym niż te klasyczne z dużą liczbą patyczków. Nie zapominajmy też, że wielu producentów oferuje mate w specjalnych wariacjach smakowych z dodatkami. Te doskonale urozmaicą smak naparu, lecz gdy będą stanowić znaczną część kompozycji, wpłyną na niewielki spadek stężenia kofeiny. Chyba, że mowa np. o guaranie, która sama w sobie stanowi jej źródło. Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, można z czystym sumieniem stwierdzić: dwie takie same yerby po prostu nie istnieją!

Kolejna równie istotna, jeśli nie najważniejsza kwestia, to indywidualne uwarunkowania organizmu. Działanie naparu jest uzależnione m.in. od naszej masy ciała, stanu zdrowia oraz stosowanej diety. W efekcie nie powinien nas dziwić fakt, że ktoś może czuć się się mocno pobudzony już po jednej porcji kawy czy yerby, podczas gdy inna osoba wypija nawet trzy filiżanki dziennie, a wciąż jest senna. Prócz własnych uwarunkowań, istotną rolę odgrywa również kwestia przyzwyczajenia. Osoby sięgające po kofeinowe napary sporadycznie odczują działanie yerba mate, kawy czy popularnego “energetyka” znacznie intensywniej, niż ci, którzy piją ją codziennie.

Jaka jest optymalna dzienna porcja yerby? Ile sypać yerba mate?

Większość publikacji naukowych jest zgodna co do tego, że w uśrednieniu optymalna dzienna porcja yerba mate to ok. 30 gramów suszu. Oczywiście bierze się tu pod uwagę specyficzną technikę parzenia yerba mate zakładającą kilkukrotną dolewkę wody. W zależności od rodzaju suszu, temperatury wody i trwałości aromatu, można to zrobić nawet 8-9 razy. Jeśli dana yerba mate działa na Ciebie zbyt mocno, możesz wybrać delikatniejszy rodzaj lub susz z dodatkiem słodkich czy orzeźwiających aromatów - zwykle zapewniają one delikatniejsze działanie. Możesz także zmniejszyć porcję yerby lub ograniczyć liczbę zalań do 2-3 dziennie. Jeśli jednak po spożyciu naparu nie odczuwasz pożądanego efektu, spróbuj zwiększyć ilość suszu lub wypróbuj mocniejszą odmianę. Tu mogą sprawdzić się nie tylko klasycznie dymne despalady, ale też produkty typu “yerba mate energia” zawierające dodatek guarany.

Jaka dzienna dawka yerba mate jest optymalna?

Zawartość kofeiny w yerba mate. Ile pić, by nie przedawkować?

Yerba mate to doskonałe źródło witaminy A, C, E, B1, B2, B3, B5 oraz minerałów takich jak magnez, potas, fosfor, cynk, wapń, żelazo, selen, mangan i sód. Ponadto zawiera dużo antyoksydantów, których suplementowanie może wpłynąć na wzmocnienie układu odpornościowego. Największe zainteresowanie budzi jednak bez wątpienia kofeina, słynny stymulant obecny w codziennej diecie milionów ludzi z całego świata. Z uwagi na stosunkowo szybkie i łatwo odczuwalne efekty, jakie zapewnia, łatwo ją jednak przedawkować. Może objawiać się to niezbyt przyjemnymi skutkami ubocznymi, takimi jak drżenie rąk, rozdrażnienie, kołatanie serca czy potliwość. Na ile yerby czy kawy możemy sobie zatem pozwolić, by nie przesadzić? Źródła naukowe najczęściej określają maksymalną dawkę tego związku na około 300-400 mg. W praktyce odpowiadałoby mniej więcej trzem filiżankom kawy i ok. czterem porcjom mate po 250 ml każda. Pamiętajmy jednak, że również i w tej kwestii bazujemy na uśrednieniach i szacunkach. Jednocześnie, nie musimy obawiać się, że zakupiona przez nas yerba będzie podejrzanie zbyt mocna, lub wręcz przeciwnie – pozbawiona kofeiny lub zawierająca tylko jej śladowe ilości. Nad jakością i właściwościami surowca sprawuje pieczę szereg instytucji. Poddawany jest dokładnym badaniom na długo zanim trafi do paczek.

Jak dowiedliśmy na łamach tekstu, czynników warunkujących jest mnóstwo, zarówno po stronie źródła kofeiny, jak i samego organizmu osoby sięgającej po napar. Najlepiej będzie zatem wyciągać wnioski na podstawie własnych doświadczeń z yerba mate. Na szczęście samodzielne testowanie z pewnością będzie czystą przyjemnością!

Przeczytaj także:

Zobacz:

Polecane

Taragui Energia 0,5kg

Taragui Energia 0,5kg

28,99 zł
57,98 zł / kg
Verde Mate Green Mas IQ 0,5kg

Verde Mate Green Mas IQ 0,5kg

26,98 zł
53,96 zł / kg
Yaguar Energia Guarana 50g

Yaguar Energia Guarana 50g

4,59 zł
91,80 zł / kg
pixel