2020-02-17

Ilex guayusa – Co to jest? Jak działa? Pytania i odpowiedzi.

ilex guayusa co to jest faq

Choć guayusa Pachamama pojawiła się raptem kilka tygodni temu, zdążyła już zdobyć uznane wielu z Was. W poprzednim wpisie poznaliście historię marki, dziś zaś skupimy się na informacjach praktycznych. Jak działa guayusa? Czym różni się od yerba mate? Dlaczego warto jej spróbować? Odpowiedzi znajdziecie w naszym FAQ.

Co to jest guayusa?

Ilex guayusa to roślina z rodziny ostrokrzewów blisko spokrewniona z ostrokrzewem paragwajskim znanym jako yerba mate. Naturalnym obszarem występowania guayusy są tropikalne lasy deszczowe Ekwadoru. Z listków Ilex guayusa przygotowuje się aromatyczny napar o dużej zawartości naturalnej kofeiny.

Kim byli odkrywcy guayusy?

Naturalne dobrodziejstwa ilex guayusa od wieków znane są członkom amazońskich plemion Kichwa i Jiwaro. To właśnie oni uważani są za odkrywców i pierwszych użytkowników guayusy.

Jak działa guayusa?

Yerba mate, jak i guayusa zawierają kofeinę, co przekłada się na pobudzające właściwości obu naparów. Elementem wyróżniającym guayusę jest obecność l-teaniny. Związek ten wpływa na zwiększenie intensywności mózgowych fal typu alfa. W efekcie, spożycie guayusy poprawia koncentrację, uspokaja i wpływa na stabilizację nastroju. Nic dziwnego, że w kulturze amazońskich Indian roślina bywa nazywana “zielem nocnego stróża”.

Czy guayusa jest zdrowa?

Jak najbardziej! Guayusa to nie tylko duża dawka kofeiny. Napar zawiera średnio dwa razy więcej antyoksydantów niż zielona herbata. Przekłada się to na wsparcie odporności organizmu i poprawę pracy układu krążenia. Ponadto, jest świetnym źródłem witaminy C i D oraz wapnia, cynku, potasu i chromu. Co więcej, guayusa stymuluje procesy trawienne i może pomóc w zrzuceniu zbędnych kilogramów.

Czy guayusa pobudza lepiej niż kawa?

Napar na bazie liści guayusy zawiera średnio nawet 3-4% czystej kofeiny. Jest zatem jedną z najsilniej pobudzających naturalnych zamienników kawy. Ponadto, guayusa nie wypłukuje magnezu zapewniając stabilne i długotrwałe pobudzenie.

Jak przygotować napar z guayusy?

Przygotowanie guayusy jest proste. Wystarczy wsypać do naczynia 3-4 łyżeczki suszu i zalać całość wrzątkiem. Po kilku minutach napar będzie gotowy do spożycia.

Czy guayusę można parzyć kilkukrotnie?

Jak najbardziej. Miejmy jednak na uwadze, że listki guayusy nie są tak wydajne jak yerba mate. W zależności od czasu parzenia za pierwszym razem, możemy pozwolić sobie na około 1-2 dolewki. Dopiero wtedy roślina w pełni odda wszystkie swoje cenne właściwości.

Czy do przygotowania guayusy potrzebny będzie wrzątek?

Woda o temperaturze około 100 stopni pozwala w pełni uwolnić prozdrowotny i pobudzający charakter naparu. Możemy jednak eksperymentować z niższymi temperaturami. Miejmy jednak na uwadze, że napój będzie wtedy łagodniejszy – zarówno pod kątem smaku, jak i efektów.

Czy do picia guayusy konieczna jest bombilla?

Ze względu na ogromną ilość fusów, filtrowanie yerba mate przy pomocy bombilli jest nieodzowne. W przypadku naparu na bazie guayusy używamy mniej suszu. Bombilla nie jest więc absolutnie konieczna. Mimo to, jej użycie znacznie zwiększa komfort picia. Właśnie dlatego rekomendujemy popijanie guayusy właśnie z jej użyciem.

Polecane

Guayusa Pachamama – 100g – z organicznym certyfikatem

Guayusa Pachamama – 100g – z organicznym certyfikatem

24,90 zł brutto/1szt.(249,00 zł / kg brutto)
Guayusa Pachamama 250g - z organicznym certyfikatem

Guayusa Pachamama 250g - z organicznym certyfikatem

47,90 zł brutto/1szt.(191,60 zł / kg brutto)
Guayusa Pachamama 500g - z organicznym certyfikatem

Guayusa Pachamama 500g - z organicznym certyfikatem

89,00 zł brutto/1szt.(178,00 zł / kg brutto)
pixel