2023-02-27

Kurupi - marka yerba mate, a zarazem demoniczna legenda

Yerba mate Kurupi

Mały, brzydki i włochaty. Biega po dżungli, chowa się w krzakach, a ubrany jest jedynie w biodrową przepaskę. Zrobioną ze swojego nienaturalnie długiego przyrodzenia, owiniętego kilka razy wokół brzucha! Kurupi to nie tylko jedna z najciekawszych i najlepszych yerba mate dla prawdziwych koneserów. To również postać z mitologii Guarani. Musimy przyznać, że Indianie mieli fantazję. Wymyślili postać niezwykłą. Poznajcie Kurupi!

Spis treści:

  1. Kim jest Kurupi? Mitologia Indian Guarani
  2. Yerba mate, a Kurpi?
  3. Kurupi – kwintesencja paragwajskiej tradycji
  4. Yerba Kurupi a opinie klientów

Kim jest Kurupi? Indiańskie legendy i historie

Kurupi to postać z legend Indian Guarani. Jedno z siedmiu potwornych dzieci pary złych bóstw – Taú i Kerany. Znany jest też pod imieniem Curupi. „Kuru'pir” w języku Indian oznacza dosłownie szorstką lub pokrytą pryszczami skórę. To odniesienie do wyglądu demona. Jest mały, brzydki i włochaty. Ma rumiane policzki i bardzo ciemną karnację, czarne oczy bez źrenic, spiczaste zęby i uszy oraz długie, rozczochrane włosy. Ma też gruby brzuch, a do tego porusza się niezdarnie. Mieszka w dżungli, gdzie opiekuje się dzikimi zwierzętami. Jego cechą charakterystyczną jest nienaturalnie długie przyrodzenie, które owija kilkukrotnie wokół swoich bioder. Początkowo Indianie Guarani uważali go za obrońcę lasu, opiekuna fauny i flory. Ze względu na jego charakterystyczną i dość osobliwą cechę, uważany był również za patrona płodności. Niżej znajduje się grafika przedstawiająca nieco „złagodzoną” postać demona, zaproponowaną przez paragwajską markę yerba mate. W niektórych wersjach legendy Kurupi łączony jest z innymi mitologicznymi postaciami, których zadaniem również było bronienie dżungli – Pombero, o owłosionych dłoniach i stopach i Curupira, o ogniście czerwonych włosach i odwróconych do tyłu stopach, dzięki czemu mógł dezorientować myśliwych, zostawiając po sobie odwrócone ślady.

Kurupi
Źródło grafiki: facebook.com/yerbamatekurupi

Z biegiem czasu legenda o Kurupi ewoluowała i zaczął on być obwiniany za niespodziewane i niechciane ciąże. Uważano, że jego przerażające przyrodzenie ma zdolność chwytania, otwierania lub przechodzenia przez półotwarte drzwi, okna i inne wejścia, a dzięki temu Kurupi potrafi począć dziecko ze śpiącą kobietą, nawet nie wchodząc do mieszkania. Legenda o leśnym stworze bywała wykorzystywana do niecnych celów. Młode Indianki zachodzące w ciąże z innym mężczyzną w obawie przed gniewem męża i jego środowiska używały legendarnej postaci jako kozła ofiarnego. Gdy w niewielkiej społeczności nieznany był sprawca gwałtu, w tajemniczy sposób wina również spadała na Kurupi. Dzieci stwora miały być podobne do ojca – miały być małe, brzydkie i włochate. Męscy potomkowie mieli dziedziczyć po nim seksualne nienasycenie. W pewnych przypadkach Kurupi był nawet obwiniany za porwania młodych kobiet. Stwór miał porywać je z domu i zabierać do dżungli. Tam wraz z „łupem” dawał ujście swoim dzikim żądzom.

Wraz z ogólnym postępem i coraz lepszym wykształceniem ludności opowieść o Kurupi powoli przestawała tłumaczyć nieplanowane lub zaskakujące ciąże oraz gwałty bez sprawcy. W dzisiejszych czasach jest już tylko ciekawostką, mitem, historyjką. W lekko zabawny i lekko straszny sposób ma przestrzegać młode kobiety przed zbytnią rozwiązłością. A także przed czającymi się na nie niebezpieczeństwami. Do tej pory gdzieniegdzie w Ameryce Południowej można spotkać figurki przedstawiające mitycznego potwora. Wygląda różnie, jednak zawsze ukazany jest jego cielesny atrybut.

Yerba mate, a Kurpi?

Co wspólnego Kurupi ma z yerba mate? Czy demon lasu i płodności pił yerbę? Nic nam o tym nie wiadomo. Ostrokrzew paragwajski miał być darem dobrych bóstw dla Indian Guarani. Kurupi jako potworne dziecko złych duchów mógłby obawiać się tego wspaniałego prezentu – symbolu przyjaźni. Kto go tam jednak wie? Może właśnie w tej chwili Kurupi ukrywa się gdzieś w dżungli i popija cudowny napar? Może to właśnie yerba mate pobudza go do tak aktywnego działania? Dlaczego imieniem strasznego demona o złej sławie została nazwana marka jednej z najlepszych paragwajskich yerba mate? Być może chodziło właśnie o temperament, moc i wyrazistość strasznej, indiańskiej historyjki, co koresponduje z intensywną i pobudzającą, typowo paragwajską yerbą, produkowaną w duchu kultywowanej od wieków tradycji. Producent na swojej stronie internetowej milczy, podając bardzo zdawkowe informacje na temat tworzonej przez siebie marki. Pozostają więc tylko domysły.

Kurupi – kwintesencja paragwajskiej tradycji

Czy to postać złośliwego, osobliwego stwora stoi za sukcesem yerba mate Kurupi? Czy też doskonała jakość produktu, wspaniałe kompozycje z ziołowymi dodatkami i oddanie paragwajskiej tradycji? Stawiamy na drugą opcję. Marka Kurupi to dzieło paragwajskiego przedsiębiorstwa Santa Margarita, które powstało w 1985 roku za sprawą małżeństwa – Oscara Esteban Benitez Rapetti, zwanego Don Coco i jego żonę Marthę. Oboje byli farmaceutami. Oprócz tego Oscar zajmował się chemią przemysłową, a Martha – biochemią. Jeszcze wcześniej, przed powstaniem firmy, która przyniosła im sławę w świecie yerba mate, Oscar zajmował się produkcją ziołowych mieszanek i naturalnych leków na bazie ziół w prowadzonej przez siebie aptece. Nieco później Don Coco i Martha stworzyli markę Té Guarani, czyli ziołowe, ekspresowe herbatki, a następnie założyli własną plantację ziół i herbaty. W 1990 roku uprawa roślin poszerzyła się o ostrokrzew paragwajski – roślinę, która szczególnie zainteresowała Don Coco ze względu na cenne właściwości oraz dużą zawartość kofeiny, witamin i minerałów. Założeniem nowo powstałej marki Kurupi była i jest do tej pory szczególna troska o naturalne środowisko i rozwój lokalnej społeczności. Yerba mate produkowana jest według tradycyjnej receptury, opracowanej przez Indian Guarani. Ostrokrzew suszony jest przy pomocy ognia i dymu, dzięki czemu zyskuje mocne, intensywne, goryczkowe i dymne akcenty w smaku i aromacie. O wysokiej jakości marki świadczą liczne nagrody „Top of Mind Paraguay” – otrzymywane w rankingu najbardziej rozpoznawalnych marek.

Yerba mate Kurupi

Yerba mate Kurupi a opinie klientów

Kurupi to yerba uwielbiana przez fanów naparów z ostrokrzewu, a szczególnie miłośników paragwajskiej odmiany – wyrazistej, mocnej, dającej dużego kopa energii i smaku. Świadczą o tym nie tylko opinie, jakie klienci zostawiają w naszym sklepie, ale też liczne komentarze yerbopijców w mediach społecznościowych. Swego czasu Kurupi okrzyknięta została najlepszą yerbą na świecie – z pewnością należy do czołówki najbardziej docenianych marek. Ostrzegamy jednak, że nie jest dla każdego. Jej wyrazisty charakter może zrazić początkujących mateistów, nieprzyzwyczajonych do mocnego smaku i pobudzenia. W ofercie marki znajdziemy nie tylko czystą klasykę, bez żadnych dodatków, jak Kurupi Clásica i Kurupi Tradicional. Jak na producenta wywodzącego się z zamiłowania do ziół przystało, w ofercie marki Kurupi znajdziemy też oryginalne, doskonale skomponowane ziołowe mieszanki, np. anyżową Kurupi Anis, miętowo-cytrynową Kurupi Menta y Limon, z dodatkiem boldo – Kurupi Menta Boldo, wzbogaconą o naturalny afrodyzjak Kurupi Katuava czy funkcjonalną wariację Kurupi Fitness. Szczególną popularnością w naszym sklepie cieszą się Kurupi Katuava i Kurupi Menta Boldo, które polecamy wypróbować!

Dziewczęta, strzeżcie się Kurupi! Jednakże yerba mate Kurupi bez obaw możecie spróbować!


Źródła informacji:

  1. santamargarita.com.py
  2. Wikipedia: Kurupi, Pombero, Curupira
  3. La Leyenda del Curupí, regionlitoral.net

Autor:
Klaudia (YERBACIARA)

Klaudia to największa miłośniczka kotów (i nie tylko) jaką znamy, a do tego fanka yerby o każdej porze dnia, dlatego zyskała w naszym biurze ksywkę YERBACIARA (wiecie, od “kociara”, he he). W swojej kolekcji ma więcej paczek z yerba mate i gadżetów do jej picia niż większość ludzi ma par butów. Na blogu najczęściej znajdziecie jej recenzje wszelkich akcesoriów do yerba mate – od bombilli po Yerbomosy.

Polecane

Kurupi Clasica 0,5kg

Kurupi Clasica 0,5kg

29,99 zł brutto/1szt.(59,98 zł / kg brutto)
Kurupi Compuesta Especial Menta Boldo 0,5kg

Kurupi Compuesta Especial Menta Boldo 0,5kg

31,99 zł brutto/1szt.(63,98 zł / kg brutto)
Kurupi Katuava Especial 0,5kg

Kurupi Katuava Especial 0,5kg

31,99 zł brutto/1szt.(63,98 zł / kg brutto)
Kurupi Fitness 0,5kg

Kurupi Fitness 0,5kg

31,99 zł brutto/1szt.(63,98 zł / kg brutto)
Kurupi Anis (anyżowa) 0,5kg

Kurupi Anis (anyżowa) 0,5kg

31,99 zł brutto/1szt.(63,98 zł / kg brutto)
pixel