Darmowa dostawa od 20,00 zł
2022-11-28

Muira puama - drzewo potencji

Muira puama

Muira puama - niepozorne drzewko, o dźwięcznie brzmiącej, intrygującej nazwie. Ozdobione białymi kwiatami, które w zapachu przypominają jaśmin. Można pomyśleć, że nadawałoby się na ozdobny krzaczek w ogrodzie. Południowoamerykańscy Indianie znaleźli jednak zupełnie inne zastosowanie dla tej rośliny. Z jej zasuszonej kory i korzenia przyrządzili zdrowy napar - „lek” na wiele dolegliwości.

Spis treści:

  1. Muira puama - amazońskie drzewo pełne wigoru
  2. Muira puama - naturalny, indiański afrodyzjak
  3. Co znajduje się w muira puama, że tak do siebie przyciąga?
  4. Muira puama - pozostałe właściwości
  5. Muira puama - czy rzeczywiście działa? Badania naukowe
  6. Jak spożywać muira puamę? Po jakim czasie działa?
  7. Muira puama - czy jej stosowanie może mieć skutki uboczne?
  8. Yerba mate z dodatkiem muira puamy? Tak!

Muira puama - amazońskie drzewo pełne wigoru

Pod nazwą „muira puama” tak właściwie kryje się więcej niż jedna roślina. To niepozorne i niewysokie drzewka bądź krzewy, należące do jednego rodzaju Ptychopetalum i rodziny roślin przemierżlowatych, z łaciny Olacaceae. Rosną w lesie deszczowym Ameryki Południowej, na terenie rozciągającym się między trzema rzekami - Amazonią, Rio Negro i Orinoko. Znaleźć je można głównie na terenie Brazylii, Gujany i Surinamu. Przez miejscowych nazywane są też marapuama, muirapuama lub mirantã, co w luźnym tłumaczeniu oznacza „drzewo potencji”. Nazwa ta nie jest przypadkowa, bo muira puama zasłynęła w południowoamerykańskim świecie swoimi bardzo interesującymi właściwościami, o których za chwilę przeczytacie nieco więcej. Wróćmy jeszcze do tego, czym jest roślina. Drzewa określane terminem muira puama rosną do około 5 metrów wysokości. Mają krótkie liście, o jaśniejszej barwie na górnej powierzchni i ciemnobrązowej od spodu. Kwitną drobnymi kwiatami, skupionymi w kwiatostany. Indianie zamieszkujący tereny Amazonii wykorzystywali w tradycyjnej medycynie właściwie wszystkie części rośliny - liście, łodygi, korzenie i korę. W dzisiejszej medycynie naturalnej zastosowanie znajdują przede wszystkim kora i korzenie.

Muira puama - naturalny, indiański afrodyzjak

Roślina wykorzystywana była w ludowej medycynie od wielu wieków. Szczególną popularność muira puama zyskała wśród Indian za sprawą afrodyzjakalnych właściwości. Uważali oni, że roślina zbawiennie wpływa na libido, leczy kobiecą oziębłość i poprawia męską sprawność seksualną. Na bazie korzenia i kory miejscowi szamani sporządzali napary, które miały leczyć impotencję. Cudowne właściwości rośliny poznali europejscy osadnicy, którzy emigrowali do Ameryki Południowej. Za ich sprawą muira puama trafiła również na Stary Kontynent. Szczególnie przyjęła się w Wielkiej Brytanii, gdzie została wpisana do Brytyjskiej Farmakopei. Do tej pory jest obecna w spisach brytyjskiego stowarzyszenia ziołolecznictwa. Jest tam wskazywana między innymi jako jedno z lekarstw na czerwonkę i impotencję. W Europie stosowano ją w leczeniu niepłodności, bóli mięśniowych i zaburzeń menstruacyjnych. Muira puama trafiła też do Stanów Zjednoczonych. Jest tam wykorzystywana w podobnych obszarach, jak w Europie i ciągle zdobywa popularność.

Co znajduje się w muira puama, że tak do siebie przyciąga?

Korzeń i kora rośliny są bogate w kwasy tłuszczowe, olejki eteryczne i sterole roślinne. Muira puama zawiera lupeol, który wykazuje działanie antyseptyczne i przeciwzapalne. Odkryty został w niej również nowy alkaloid, nieznaleziony nigdzie indziej poza rośliną, który nazwano muirapuaniną. Uważa się, że muira puama swoje afrodyzjakalne efekty zawdzięcza zawartemu w niej beta-sitosterolowi. Oprócz tego, w roślinie znajdują się między innymi kwas kawowy, kamfora, kumaryna, teobromina i kwas waniliowy.

Muira puama

Muira puama - pozostałe właściwości

Jak się okazuje, bogata w fitochemikalia roślina działa doskonale nie tylko na sferę seksualną, ale znajduje wiele innych, szerokich zastosowań. Indianie od wieków stosowali ją w leczeniu dolegliwości nerwowo-mięśniowych, reumatyzmu, przeziębień, problemów z krążeniem i z trawieniem. Była stosowana jako lek na chorobę beri-beri, czyli niedobór witaminy B1. Wywar z korzeni dodawano do kąpieli i wykorzystywano do masaży. Napar z kory i korzenia nie tylko spożywano jako napój, ale też wykorzystywano jako tonik. Muira puama miała zapobiegać łysieniu. Uważano, że roślina działa przeciwbólowo, wspomaga regulowanie ciśnienia tętniczego krwi, pozytywnie wpływa na poprawę samopoczucia i zmniejszenie uczucia stresu. Choć nie zawiera kofeiny, to uważa się, że poprawia wydolność fizyczną organizmu - dodaje energii i niweluje uczucie zmęczenia. Poprawia także myślenie i zwiększa koncentrację, co sprzyja w uczeniu się.

Muira puama - czy rzeczywiście działa? Badania naukowe

Już w latach 20. ubiegłego wieku roślina stała się obiektem badań naukowych. Badacze zastanawiali się, skąd biorą się niezwykłe właściwości muiry puamy i starali się dogłębnie zbadać jej działanie. Choć do tej pory wiele jej efektów wciąż jest dla nas tajemnicą, to na przestrzeni lat badaczom udało się ustalić sporo faktów na jej temat. W 1930 r. muira puamę opisał w książce pod tytułem „Notas Sobre Plantas Brasilerias” brazylijski uczony Meiro Penna. Przytoczył tam między innymi eksperymenty, które przeprowadził we Francji dr Rebourgeon - miały dotyczyć skuteczności rośliny w leczeniu impotencji i zaburzeń układu trawiennego. Odkrycia kontynuowano również po wojnie, szczególnie w latach 60. i 80., a wyniki badań mogą zaskoczyć. W paryskim instytucie badań seksualnych dr Jacques Waynberg przeprowadzał eksperymenty z wykorzystaniem muira puamy, a ich efekty były niesamowite. W jednym z badań udział wzięło 262 pacjentów, którzy odczuwali brak popędu i brak erekcji. Aż 62% badanych odczuło zwiększone libido już po dwóch tygodniach spożywania rośliny, a 51% pacjentów zauważyło wyraźną poprawę. W kolejnym badaniu wzięto próbę 100 pacjentów z dysfunkcjami seksualnymi. Każdy z nich codziennie przyjmował 1,5 grama ekstraktu z rośliny. Tym razem eksperyment trwał dłużej. Po jego zakończeniu aż 66% uczestników stwierdziło zwiększoną częstotliwość współżycia. W grupie 46 uczestników narzekających na całkowity brak popędu 70% badanych zauważyło zwiększone libido. Muira puama była skuteczniejsza w przypadku braku problemów psychosomatycznych. Wśród 26 uczestników z „osłabieniem seksualnym” muira puama zlikwidowała osłabienie u wszystkich z nich, wykazując 100% skuteczności. W końcowym raporcie stwierdzono, że muira puama pomogła zwiększyć libido u 85% uczestników badania. Na przestrzeni lat roślinę badano również w kwestii innych właściwości. Stwierdzono, że ekstrakt z muira puamy korzystnie wpływa na ośrodkowy układ nerwowy, wykazując działanie adaptogenne, przeciwstresowe i przeciwzmęczeniowe. Według doniesień muira puama redukuje stres, rozluźnia, reguluje system hormonalny, poprawia pamięć, obniża ciśnienie krwi i działa przeciwbólowo.

Jak spożywać muira puamę? Po jakim czasie działa?

Ciekawostką jest fakt, że muira puama nie reaguje najlepiej z wodą, a z alkoholem. Właśnie w alkoholu najefektywniej uwalnia swoje właściwości. Jeśli więc zależy nam na tym, żeby jak najoptymalniej korzystać z dobrodziejstwa tej południowoamerykańskiej rośliny, najlepszą formą spożycia jest nalewka. Nalewkę można przygotować poprzez zalanie kory i korzeni 20-25% alkoholem. Przez kilka dni pozostawiamy całość w ciemnym miejscu, codziennie potrząsając i mieszając. Po tym czasie odcedzamy nalewkę. Jeżeli jest zbyt gorzka, możemy dosłodzić ją wedle uznania. Dobrym sposobem na korzystanie z cudownych właściwości muira puamy jest też sporządzenie naparu. Wywar gotujemy przez około 15 minut. Jedna łyżeczka rozdrobnionej kory lub korzenia muira puamy wystarczy na szklankę wody (250 mililitrów). Po ostudzeniu można odcedzić pozostałości wywaru. Napar z muira puama ma łagodny, żółty kolor i przyjemny, lekko cierpki smak.

Muira puama

Muira puama - czy jej stosowanie może mieć skutki uboczne?

Cudowna roślina? Na każdego może działać w inny sposób, ale ze względu na cenne właściwości, warto ją wypróbować. Do tej pory badania nie wykazały żadnych skutków ubocznych muira puamy, ale jako przeciwwskazania do jej stosowania wskazuje się ciążę, karmienie piersią i nadwrażliwość na działanie rośliny. Ważne jest, aby stosować ją z rozsądkiem i umiarem. Chorując na poważne schorzenia, warto najpierw skonsultować się z lekarzem. Dawkowanie w przypadku nalewki z muira puamy, to maksymalnie 2-3 łyżeczki dziennie. Jeśli chodzi o napar, to nie powinno się pić więcej niż 1-2 szklanki dziennie. Niektórzy zastanawiają się, kiedy powinno się stosować nalewkę lub napar z korzeni lub kory muira puamy - rano czy wieczorem? Tak naprawdę, nie ma to większego znaczenia, choć trzeba pamiętać, że ma ona działanie stymulujące. Choć nie zawiera kofeiny, roślina może działać pobudzająco, dlatego picie jej tuż przed snem nie zawsze jest dobrym pomysłem.

Yerba mate z dodatkiem muira puamy? Tak!

Muira puama, obok innych cudownych roślin z Ameryki Południowej o wszechstronnym zastosowaniu, staje się coraz bardziej popularna. Choć najefektywniej uwalnia swoje właściwości w interakcji z alkoholem, nieco słabiej podana w formie naparu, to doskonale sprawdza się również jako dodatek do herbaty czy yerba mate. Ma nieco ostry, ziołowy smak, który idealnie komponuje się z roślinnym smakiem ostrokrzewu paragwajskiego. Szczególnie dobrze sprawdza się w kompozycjach funkcyjnych, których zadaniem jest afrodyzjakalne działanie. Często pojawia się w parze z inną rośliną o dużym potencjale. Catuaba i muira puama doskonale współgrają, a znajdziecie je między innymi w brazylijskich yerbach Verde Mate Green La Potente i Katuava oraz Yaguar Amore. Polecamy!


Źródła informacji:

  1. Wikipedia: Ptychopetalum.
  2. rain-tree.com.
  3. tropical.theferns.info.
  4. P. Martinez, Muira Puama, Micronutrición, sierpień 2016.

Autor:
Marcin (CZŁOWIEK OD WSZYSTKIEGO)

Marcin to najdziwniejszy typ w naszym PoYerbanym teamie. Twierdzi, że nie lubi yerba mate i sami zastanawiamy się, jak do nas trafił, ale ostatnio przyłapaliśmy go jak ukradkiem popijał Verde Mate na magazynie i najwyraźniej mu posmakowało. Czasem pisze o yerbie (jak go zmusimy), ale zdecydowanie czuje się jak ryba w wodzie we wszystkich innych tematach – od herbaty i kawy po ciekawostki związane ze zdrowym stylem życia.

Polecane

Verde Mate Green Temperamento 0,5kg

Verde Mate Green Temperamento 0,5kg

32,99 zł brutto/1szt.(65,98 zł / kg brutto)
Yaguar Amore 500 g 0,5 kg – brazylijska yerba mate z owocami i ziołami  Promocja

Yaguar Amore 500 g 0,5 kg – brazylijska yerba mate z owocami i ziołami

17,99 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 24,90 zł/1szt.-27% Cena regularna: 24,90 zł brutto/1szt.-28%(35,98 zł / kg brutto)
pixel