Darmowa dostawa od 99,00 zł
2018-06-08

Narodowy Instytut Yerba Mate, czyli jak Argentyna dba o swoje mateistyczne dziedzictwo.

Nikt nie ma chyba wątpliwości, że yerba mate to absolutnie wspaniały napój. Od kilku wieków koloniści i ich potomkowie z troską pielęgnują spuściznę plemienia Guarani. Co ciekawe, Argentyna podchodzi do tego bogatego dziedzictwa ze szczególną uwagą. Powołano tam Instituto Nacional de la Yerba Mate, specjalną organizację wspierającą kultywację i promocję ostrokrzewu.

Narodowy Instytut Yerba Mate

W 2002 roku, po latach rządów skorumpowanych elit, Argentyna pogrążyła się w kryzysie. Ten dotknął praktycznie wszystkich istotnych gałęzi gospodarki. Szczególnie bolesny w skutkach był on dla plantatorów ostrokrzewu paragwajskiego. Gdy okazało się, że działalność wielu producentów jest poważnie zagrożona, zdecydowano się na podjęcie działań. Na mocy wspólnych ustaleń grupy producentów i strony rządowej, powołano Narodowy Instytut Yerba Mate (INYM). Jako organizacja porządku publicznego, INYM ma na celu promowanie yerba mate, ochronę mateistycznego dziedzictwa i dbanie o interesy plantatorów i konsumentów. Bezprecedensowa na skalę światową instytucja do dziś ma się świetnie i wciąż poszerza zakres swojej działalności.

Specjaliści z Narodowego Instytutu Yerba Mate wykonują naprawdę dobrą robotę. Co ciekawe, ich działalność ma wpływ także na nasze rodzime mateistyczne poletko. To między innymi dzięki nim możemy cieszyć się niezwykłą różnorodnością argentyńskich marek. INYM przykłada bowiem dużą wagę do wspierania małych, rodzinnych przedsiębiorstw. Robi to choćby poprzez użyczanie im odpowiedniego sprzętu i niezbędnego know-how. Ponadto, piętnuje nieuczciwe metody konkurencji i stara się zapobiegać monopolizacji rynku przez gigantów. Dużą wagę przykłada także do wspierania godnych warunków pracy i kategorycznie walczy z zatrudnianiem dzieci. Dzięki Instytutowi, mate, którą tak bardzo kochamy, staje się po prostu lepsza. Dzieje się tak za sprawą tego, że organizacja analizuje procesy produkcyjne i postuluje wdrażanie nowych, lepszych metod.

INYM ma na koncie także wiele wartościowych publikacji opartych o sprawdzone źródła. W spektrum zainteresowań organizacji znajduje się właściwie wszystko, co ma związek z mate. Dowiemy się o historii i kulturze spożycia ostrokrzewu, aspektach ekonomicznych produkcji czy też walorach zdrowotnych. Możemy też poznać ambitne plany przyświecające mateistycznemu przemysłowi w Argentynie. Strategiczny cel organizacji polega na zapewnieniu najwyższej jakości produktów tworzonych przez godnie opłacanych pracowników w oparciu o nowoczesne, ekologiczne metody przetwórcze oraz propagowanie idei picia yerba mate zarówno pośród rodaków, jak i za granicą. Zbyt piękne by mogło być prawdziwe? Niekoniecznie. To właśnie dzięki pracy takich organizacji nawet wygórowane cele mogą zostać zrealizowane!

Jeżeli znacie hiszpański, koniecznie zajrzyjcie na oficjalną stronę internetową Instituto Nacional de la Yerba Mate.

Polecane

Cruz de Malta Elaborada Con Palo 0,5kg

Cruz de Malta Elaborada Con Palo 0,5kg

34,99 zł brutto/1szt.(69,98 zł / kg brutto)
Pajarito Elaborada Con Palo Tradicional 0,25kg

Pajarito Elaborada Con Palo Tradicional 0,25kg

15,90 zł brutto/1szt.(63,60 zł / kg brutto)
Guarani Energia con Guarana 0,5kg

Guarani Energia con Guarana 0,5kg

25,99 zł brutto/1szt.(51,98 zł / kg brutto)
Verde Mate Green Frutos Tropicales 0,5kg

Verde Mate Green Frutos Tropicales 0,5kg

32,99 zł brutto/1szt.(65,98 zł / kg brutto)
pixel