Orzechy brazylijskie – niedoceniony skarb amazońskiej dżungli
Brazylia to największy kraj Ameryki Południowej. Słynie nie tylko z produkcji yerba mate. To także prawdziwe królestwo kawy i orzechów brazylijskich. Właśnie tym ostatnim przyjrzymy się uważnie w dzisiejszym wpisie. Orzechy brazylijskie – czym są, czy są zdrowe i czy warto włączyć je do swojej diety? Zapraszamy w podróż, podczas której odkryjemy naturalne bogactwo amazońskiej dżungli!
Spis treści:
- Jak rosną orzechy brazylijskie?
- Wartości odżywcze orzechów brazylijskich
- Orzechy brazylijskie – źródło selenu
- Orzechy brazylijskie – jakie mają właściwości?
- Czy orzechy brazylijskie mogą być szkodliwe dla zdrowia?
- Poznaj smak orzechów i przekonaj się, że warto je jeść!
Orzesznica wyniosła – najwyższa wśród drzew
Bertholletia excelsa, nazywana także orzesznicą wyniosłą, orzesznicą brazylijską lub po prostu bertolecją, to jedno z najwyższych drzew rosnących w amazońskiej dżungli. Osiąga nawet 50 metrów wysokości, górując wysoko nad pozostałymi drzewami. Spotkać można ją głównie w Brazylii i Boliwii, ale czasem także w Peru, Kolumbii i Gujanie. Owoce bertolecji, przypominające kształtem kulistą lub wydłużoną torebkę, kryją we wnętrzu jadalne nasiona – orzechy brazylijskie, znane również pod nazwą „orzechy para”.
Orzechy brazylijskie – wartości odżywcze
Orzechy brazylijskie są jednymi z największych wśród wszystkich orzechów, które możemy jeść. Są także jednymi z najbardziej kalorycznych. Porcja 100 gram orzechów brazylijskich dostarcza do organizmu około 659 kcal. Czy to sprawia, że są niezdrowe? Wręcz przeciwnie! Choć orzechy para zawierają dużo tłuszczu, w większości są to zdrowe tłuszcze nienasycone, bogate w cenne dla zdrowia kwasy tłuszczowe omega-6 i omega-9. Orzechy brazylijskie są także cennym źródłem błonnika pokarmowego i białka, co sprawia, że warto włączyć je do codziennej diety. Zaletą pochodzących z Brazylii orzechów jest przyjemny, maślany smak, dzięki czemu sprawdzają się jako smakowita przekąska między posiłkami, ale też można dodawać je do potraw, na przykład śniadaniowych owsianek czy sałatek.
Selen: klucz do zdrowia
Orzechy brazylijskie doceniane są nie tylko ze względu na cenne wartości odżywcze, co sprawia, że chętnie sięgają po nie osoby będące na diecie. Drzemie w nich znacznie większa moc. Są źródłem witamin – przede wszystkim B1 i E, ale także witaminy B3 (niacyna), B6 i B2 oraz kwasu foliowego. Znajduje się w nich także spora ilość cennych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu minerałów, m.in. selenu, miedzi, fosforu, magnezu, cynku, potasu, wapnia i żelaza. Wśród składników mineralnych na szczególną uwagę zasługuje pierwszy z wymienionych, czyli selen. To jeden z podstawowych i niezbędnych mikroelementów, które powinniśmy dostarczać organizmowi, aby odpowiednio się rozwijał. Jest konieczny do prawidłowego funkcjonowania układów enzymatycznych, a jego zadaniem jest ochrona komórek przed wpływem wolnych rodników. Odgrywa także istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego i tarczycy, a także chroni serce. Badania dowiodły również, że selen poprawia płodność u mężczyzn.
Orzechy brazylijskie – jakie mają właściwości?
Wysoka zawartość witamin i minerałów sprawia, że orzechy brazylijskie wykazują szereg prozdrowotnych właściwości – część z nich została udowodniona naukowo. Regularne spożywanie orzechów może przyczynić się do poprawy profilu lipidowego krwi, obniżając stężenie „złego” cholesterolu LDL i zwiększając poziom „dobrego” cholesterolu HDL. Redukcja cholesterolu przyczynia się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Orzechy brazylijskie zwiększają poziom selenu w organizmie, a minerał ten oraz kilka innych związków organicznych mają wpływ na działanie przeciwutleniające, co w dalszej perspektywie również wiąże się ze zmniejszeniem ryzyka wystąpienia różnych chorób, jak np. miażdżyca czy niektóre nowotwory. Oprócz poprawy równowagi oksydacyjnej orzechy brazylijskie wykazują też działanie przeciwzapalne, z kolei wysoka zawartość błonnika może przyczynić się do utrzymania prawidłowej pracy układu pokarmowego oraz pomóc w regulacji poziomu cukru we krwi.
Czy orzechy brazylijskie mogą być szkodliwe dla zdrowia?
Mimo że orzechy brazylijskie wykazują wiele korzystnych właściwości, istnieją pewne aspekty, o których warto pamiętać, aby cieszyć się nimi w pełni odpowiedzialnie. Są bogate w selen, który powinniśmy uwzględniać w naszej diecie, ale zbyt duża ilość tego minerału może być szkodliwa dla zdrowia i prowadzić do zatrucia. Choć w rzeczywistości przypadki „przedawkowania” selenu po spożyciu orzechów brazylijskich raczej nie są odnotowywane, ważne jest, aby nie przesadzać z ich ilością, zwłaszcza gdy mamy w diecie inne źródła selenu. Ponadto, podobnie jak inne orzechy, orzechy brazylijskie mogą wywoływać u niektórych osób reakcje alergiczne – część z nich może mieć bardzo poważne skutki. Wśród objawów alergii wymienia się między innymi: swędzenie, wysypki skórne, trudności w oddychaniu, a w skrajnych przypadkach wstrząs anafilaktyczny.
Poznaj smak orzechów i przekonaj się, że warto je jeść!
Orzechy brazylijskie to prawdziwa perełka natury – są pełne cennych składników odżywczych i mają wiele właściwości. Warto je docenić, szczególnie że rosnące dziko drzewa orzesznicy znalazły się na liście gatunków zagrożonych. Każdy orzeszek jest więc na wagę złota, nie tylko pod względem smaku i tego, co się w nim znajduje. Jednocześnie, sięgając po orzechy brazylijskie, warto mieć na uwadze wymienione w poprzednim akapicie przeciwwskazania – choć są pyszne, nie polecamy nadmiernego objadania się nimi, a szczególną ostrożność powinny zachować osoby, które są na nie uczulone. Jeśli nie mieliście jeszcze okazji spróbować wspaniałych orzechów para, koniecznie zajrzyjcie do oferty marki Vivarini, w której znajdziecie ogromny wybór dodatków do yerba mate, herbat i naparów oraz produktów, które doskonale sprawdzają się w roli fit przekąsek.
Źródła informacji:
- Wikipedia: Orzesznica wyniosła, Selen.
- J. Yang, Brazil nuts and associated health benefits: A review, LWT - Food Science and Technology, 2009.
- A. M. Kluczkovski, M. Martins, S. M. Mundim, R. H. Simões, K. S. Nascimento, H. A. Marinho, A. Kluczkovski Junior, Properties of Brazil nuts: A review, African Journal of Biotechnology, 2015.
- Ch. D. Thomson, A. Chisholm, S. K. McLachlan, J. M. Campbell, Brazil nuts: an effective way to improve selenium status, The American Journal of Clinical Nutrition, 2008.
- vitapedia.pl.
Autor:
Marcin (CZŁOWIEK OD WSZYSTKIEGO)
Marcin to najdziwniejszy typ w naszym PoYerbanym teamie. Twierdzi, że nie lubi yerba mate i sami zastanawiamy się, jak do nas trafił, ale ostatnio przyłapaliśmy go jak ukradkiem popijał Verde Mate na magazynie i najwyraźniej mu posmakowało. Czasem pisze o yerbie (jak go zmusimy), ale zdecydowanie czuje się jak ryba w wodzie we wszystkich innych tematach – od herbaty i kawy po ciekawostki związane ze zdrowym stylem życia.