Pachamama – kogo czci się w Ameryce Południowej?

Jeśli interesujesz się kulturą Ameryki Południowej, z pewnością nie raz słyszałeś to imię. Kult Pachamamy rozpoczął się tysiące lat temu, a jednak wciąż trwa. Setki ludzi wierzą, że to właśnie ona odpowiada za porządek świata. Dziś opowiemy Wam o niej coś więcej. Zapraszamy!
Kim jest Pachamama?
Pachamama to imię tłumaczone z języków keczua oraz ajmara jako „Matka Ziemia”, „Matka Świata” lub „Matka Natura”. Pachamamę czcili już Inkowie zamieszkujący okolice Andów - była ona jednym z ważniejszych bóstw w Państwie Inków. Wierzono, że jest ona źródłem ziemi i wody, a także słońca i księżyca, a przede wszystkim samodzielny byt warunkujący życie na ziemi. Do dzisiaj wierzy się, że Pachamama dała życie bogini księżyca oraz bogowi słońca. Uznaje się ją za boginię płodności, a także urodzaju - wznoszono do niej modlitwy o bogate plony i sprzyjającą pogodę. Z tego powodu kult Pachamamy jest nierozerwalnie związany z rolnictwem. Pachamama miała być także odpowiedzialna za trzęsienia ziemi, a wszelkie katastrofy naturalne oraz inne niepożądane zjawiska klimatyczne tłumaczono gniewem bogini na wykorzystywanie ziemi przez człowieka. Aby zdobyć jej łaski, odprawiano specjalne rytuały, podczas których składano ofiary, takie jak lamy i świnki morskie oraz pito napary z guayusy. Najbardziej intensywnie modlono się do niej w czasie żniw i siewu.
Wyobrażenie Pachamamy
W sztuce Pachamamę często przedstawia się jako dorosłą kobietę niosącą liście koki lub inne plony. Wierzono, że jest życzliwa ludziom i troszczy się o nich. Pachamama wciąż jest bardzo istotną postacią w kulturze krajów Ameryki Południowej - od Boliwii przez Ekwador i Peru aż do Argentyny. W wyniku chrystianizacji prowadzonej podczas kolonizacji lokalne wierzenia tubylców zmieszały się z chrześcijaństwem. Rdzenna ludność niechętnie przyjmowała nową wiarę, dlatego w wielu przypadkach znajdowano postaci i zjawiska odpowiadające sobie nawzajem. Wielu ludzi wciąż utożsamia Pachamamę z Maryją. Obecnie posągi i obrazy przedstawiające Pachamamę spotkać można na terenie całej Ameryki Południowej. Z uwagi na jej istotną rolę, to właśnie Pachamamę wybraliśmy na patronkę naszej guayusy. Serdecznie zapraszamy do przetestowania produktów Guayusa Pachamama!
Pachamama, patronka walki z kryzysem klimatycznym.
Jak wspomnieliśmy wcześniej, postać Pachamamy wciąż odgrywa istotną rolę w kulturze rdzennej ludności Ameryki Południowej i Środkowej. Dla mieszkańców szeroko pojętego zachodu, "Matka Ziemia" może wydawać się po prostu metaforą. Tymczasem, jak twierdzi znany ekwadorski polityk Alberto Acosta, pośród tubylców panuje przekonanie, jakoby miała ona całkowicie rzeczywisty wymiar i stanowiła byt obecny we wszystkim, co nas otacza. W dobie pogłębiającego się kryzysu klimatycznego i rabunkowej gospodarki prowadzonej przez korporacyjne molochy, w opozycji do nich stawia się właśnie doskonale znaną lokalnie Pachamamę. Bo któż inny, jak nie ona, symbol przywiązania do tradycji, a jednocześnie żywioł, który daje życie, lecz potrafi być też wobec niego bezwzględny, lepiej nadaje się do tej roli?
Pachamama. Nowa marka organicznej ilex guayusa!
Nie bez powodu przywołujemy na naszym blogu postać Pachamamy. Niedawno w naszym sklepie yerba mate online pojawiła się marka o takiej właśnie nazwie. W jej ofercie znajdziemy ilex guayusę, spokrewniony z yerbą podgatunek ostrokrzewu. Wystepująca w lasach równikowych roślina jest bogata w kofeinę i wykazuje bardzo podobne właściwości do mate. Tradycja spożywania naparów na bazie guayusy jest żywa od czasów prekolumbijskich. Rdzenni mieszkańcy Ekwadoru pili go podczas ceremonii zwanej "guayusadą", najczęściej powiązaną z ważnymi dla plemienia wydarzeniami, często o charakterze magicznym. Nazwa "Pachamama", nawiązuje właśnie do aspektów duchowych aspektów związanych z piciem tego niezwykłego naparu. Ty również musisz go spróbować!
Autor zdjęcia przed modyfikacją: young shanahan https://www.flickr.com/photos/youngshanahan/31468144118
Polecane
