Pachamama – kogo czci się w Ameryce Południowej?

Jeśli interesujesz się kulturą Ameryki Południowej, z pewnością nie raz słyszałeś to imię. Kult Pachamamy rozpoczął się tysiące lat temu, a jednak wciąż trwa. Setki ludzi wierzą, że to właśnie ona odpowiada za porządek świata. Dziś opowiemy Wam o niej coś więcej. Zapraszamy!
Kim jest Pachamama?
Pachamama to imię tłumaczone z języków keczua oraz ajmara jako „Matka Ziemia”, „Matka Świata” lub „Matka Natura”. Pachamamę czcili już Inkowie zamieszkujący okolice Andów - była ona jednym z ważniejszych bóstw w Państwie Inków. Wierzono, że jest ona źródłem ziemi i wody, a także słońca i księżyca, a przede wszystkim samodzielny byt warunkujący życie na ziemi. Do dzisiaj wierzy się, że Pachamama dała życie bogini księżyca oraz bogowi słońca. Uznaje się ją za boginię płodności, a także urodzaju - wznoszono do niej modlitwy o bogate plony i sprzyjającą pogodę. Z tego powodu kult Pachamamy jest nierozerwalnie związany z rolnictwem. Pachamama miała być także odpowiedzialna za trzęsienia ziemi, a wszelkie katastrofy naturalne oraz inne niepożądane zjawiska klimatyczne tłumaczono gniewem bogini na wykorzystywanie ziemi przez człowieka. Aby zdobyć jej łaski, odprawiano specjalne rytuały, podczas których składano ofiary, takie jak lamy i świnki morskie oraz pito napary z guayusy. Najbardziej intensywnie modlono się do niej w czasie żniw i siewu.
Wyobrażenie Pachamamy
W sztuce Pachamamę często przedstawia się jako dorosłą kobietę niosącą liście koki lub inne plony. Wierzono, że jest życzliwa ludziom i troszczy się o nich. Pachamama wciąż jest bardzo istotną postacią w kulturze krajów Ameryki Południowej - od Boliwii przez Ekwador i Peru aż do Argentyny. W wyniku chrystianizacji prowadzonej podczas kolonizacji lokalne wierzenia tubylców zmieszały się z chrześcijaństwem. Rdzenna ludność niechętnie przyjmowała nową wiarę, dlatego w wielu przypadkach znajdowano postaci i zjawiska odpowiadające sobie nawzajem. Wielu ludzi wciąż utożsamia Pachamamę z Maryją. Obecnie posągi i obrazy przedstawiające Pachamamę spotkać można na terenie całej Ameryki Południowej. Z uwagi na jej istotną rolę, to właśnie Pachamamę wybraliśmy na patronkę naszej guayusy. Serdecznie zapraszamy do przetestowania produktów Guayusa Pachamama!
Autor zdjęcia przed modyfikacją: young shanahan https://www.flickr.com/photos/youngshanahan/31468144118