2020-12-24

Święta z yerba mate – jak Argentyńczycy świętują Boże Narodzenie?

Święta z yerba mate

Święta Bożego Narodzenia obchodzone są na całym świecie, jednak towarzyszące im tradycje są bardzo zróżnicowane. Dziś opowiemy Wam o tym, jak świętują Argentyńczycy. Czy na świątecznym stole jest miejsce dla ich narodowego napoju, czyli yerba mate?

Święta w Argentynie – tradycje i menu

Podczas gdy podczas świąt w Polsce temperatura spada do zera, wieje chłodny wiatr i często pada śnieg, Argentyńczycy cieszą się latem. W okresie świątecznym termometr wskazuje nawet 30 stopni. Z tego powodu bożonarodzeniowe tradycje są zgoła inne niż w naszej kulturze. Po pierwsze, kolacja wigilijna rozpoczyna się późnym wieczorem - późnym, bo nawet ok. 22.00! Do tego czasu je się słodycze - nie byle jakie! Suszone owoce, orzechy w czekoladzie, migdały, nugat i kultowy pan dulce, czyli słodki chleb to tylko niektóre ze smakołyków, po które sięgają Argentyńczycy. Po takiej ilości słodkości goryczkowa yerba mate jest wręcz niezastąpiona.

Jeśli zaś chodzi o kolację, mogłoby się wydawać, że z powodu wysokich temperatur świąteczne menu w Argentynie jest lżejsze niż w krajach o zimnym klimacie. Argentyńczycy niechętnie rezygnują jednak z ciężkich i treściwych dań, które przywędrowały do ich kraju wraz z Europejczykami. Co ciekawe, główne miejsce na stole zajmuje vitel toné, czyli cielęcina w marynacie z majonezu, tuńczyka i kaparów, a także pieczony indyk. Najważniejszą tradycją tego dnia jest wzniesienie toastu o północy i oglądanie fajerwerków - wieczór ten nieco przypomina noc sylwestrową.

Boże Narodzenie rozpoczyna się od kawałka pan dulce i porcji ciepłej yerba mate lub kawy. Na świąteczny obiad najczęściej przygotowuje się grillowane mięso. Często jest to baranina lub jagnięcina, a nawet całe prosię. Jako dodatek często podaje się rosyjską sałatkę Olivier, która przypomina polską sałatkę jarzynową.

Polecane

CBSe Energia Guarana 0,5 kg

CBSe Energia Guarana 0,5 kg

27,99 zł brutto/1szt.(55,98 zł / kg brutto)
Taragui Energia 0,5kg Promocja

Taragui Energia 0,5kg

20,99 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 29,99 zł/1szt.-30% Cena regularna: 29,99 zł brutto/1szt.-30%(41,98 zł / kg brutto)
Verde Mate Green Energia Guarana 0,5kg

Verde Mate Green Energia Guarana 0,5kg

32,99 zł brutto/1szt.(65,98 zł / kg brutto)
Yaguar Energia Guarana 50g

Yaguar Energia Guarana 50g

5,99 zł brutto/1szt.(119,80 zł / kg brutto)
pixel