2020-10-12

Święto Narodowe Hiszpanii — jak Hiszpanie piją yerba mate

Yerba mate na odchudzanie.

12 października obchodzone jest Święto Narodowe Hiszpanii. Z tej okazji wszyscy Hiszpanie pozostają w domach, aby móc należycie uczcić ten dzień. Czym jest i na czym polega jego celebracja, opiszemy krótko w dzisiejszym artykule. Jednakże to święto zainspirowało nas do głębszej refleksji na temat tego kraju - odkryjcie razem z nami sławę yerba mate w Hiszpanii i sposób jej picia. Miłego czytania!

Fiesta Nacional de España – wyjątkowy dzień dla Hiszpanów i nie tylko.

„Columbus day” w Ameryce Południowej i Północnej, „Día de la Raza” w Ameryce Łacińskiej, „Giornata di nazionale Cristoforo Colombo” we Włoszech. Esencją tego święta jest upamiętnienie odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. Każdego roku 12 października Hiszpanie, w obecności Wysokiej Mości Króla i prezydentów regionów autonomicznych, uczestniczą w paradzie wojskowej. Fiesta Nacional de España jest nazywana także Dniem Odkrycia Ameryki, Dniem Hiszpańskości lub Dniem Kolumba.

Taragui – najpopularniejsza yerba mate w Hiszpanii.

Hiszpanie mówią na yerba mate po prostu „mate” a ich ulubionym rodzajem yerby jest Taragui. Jest to argentyńska yerba mate, zbierana i selekcjonowana w certyfikowanej plantacji Las Marias, skąd pochodzą inne znane marki jak np. La Merced czy Union. Taragui to typowo klasyczna mate o wyrazistym smaku utrzymującym się nawet po kilkukrotnym zalaniu ciepłą wodą. Jej działanie jest raczej delikatne, dlatego też jest doskonała dla początkujących mateistów. W jej skład wchodzi pył yerba mate i patyczki ostrokrzewu paragwajskiego. Yerba mate Taragui to doskonałe źródło składników mineralnych (potas, magnez) i witamin, a także antyoksydantów, które usuwają z organizmu wolne rodniki odpowiedzialne m.in. za procesy starzenia.

Hiszpania – największy importer yerba mate z Argentyny.

Hiszpania plasuje się na pierwszym miejscu importerów yerba mate z Argentyny, nic więc dziwnego, że ulubioną mate Hiszpanów jest właśnie Taragui. Czy to znaczy, że Hiszpanie nie piją innej yerby? Oczywiście, że nie! Yerba mate Rosamonte to druga pod względem popularności yerba mate w tym kraju. Jednakże największym konsumentem yerba mate w Europie jest Francja. Hiszpania w rankingu znajduje się tuż za nią z wynikiem 507 tys. kg rocznie.

Yerba mate w Hiszpanii. Jak  Hiszpanie piją yerba mate.

Jak Hiszpanie przygotowują yerba mate?

Sposób przygotowania yerba mate przez Hiszpanów nie różni się znacząco od tego ogólnie przyjętego. Mieszkańcy tego kraju najczęściej używają jednak wody o dwóch różnych temperaturach - najpierw zalewają susz wodą o temperaturze 40°C, a po chwili dopełniają swoje matero wodą o temperaturze 75-80°C. Co ciekawe, zwyczaj picia yerba mate w Hiszpanii jest ściśle związany z aspektem towarzyskim - z jednego matero może pić po kolei nawet kilka osób, jest to zatem rytuał o charakterze socjologicznym.

Polecane

Rosamonte Elaborada Con Palo Tradicional 0,5kg

Rosamonte Elaborada Con Palo Tradicional 0,5kg

25,90 zł brutto/1szt.(51,80 zł / kg brutto)
pixel