Darmowa dostawa od 99,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2018-05-30

Tereré ruso. Słodka i zimna yerba mate na Światowy Dzień Soku.

W tym roku maj zaskoczył bardzo wysokimi temperaturami. Poszukując ochłody i orzeźwienia, wielu członków naszej poyerbanej załogi przerzuciła się na tereré. Yerba na zimno to sprawdzony sposób na walkę ze skutkami upałów. Porcja suszu, dobrze schłodzona woda, a do tego opcjonalnie kilka kostek lodu. Klasyka. A gdyby tak zastąpić starą dobrą H2O sokiem? Specjalnie dla was postanowiliśmy przetestować takie rozwiązanie. To nie przypadek - właśnie dziś obchodzimy Światowy Dzień Soku! Zapraszamy do lektury.

Yerba mate z sokiem

Tereré - yerba mate na zimno.

Jak zapewne wiecie, tereré pochodzi z Paragwaju. W tradycyjnym wydaniu mamy do czynienia z suszem doprawionym ziołami i zalanym zimną wodą z lodem. Orzeźwiający napój łagodzi skutki wszechobecnych w tym kraju upałów i dodaje potrzebnej do działania energii. Co ciekawe, tereré z sokiem, któremu poświęcamy dzisiejszy wpis, jest również silnie zakorzenione w tamtejszej kulturze. Stoi za tym niecodzienna historia. W latach 30. XX wieku Paragwaj i Boliwia toczyły między sobą wojnę o prowincję El Chaco. Teren ten miał być zasobny w ropę naftową (co ostatecznie okazało się fałszem). Po stronie Paragwajskiej walczyło wielu rosyjskich żołnierzy. Większość z nich była uchodźcami zbiegłymi po rewolucji październikowej. Jak wiadomo, w tamtych czasach mate nie była znana poza Ameryką Południową. Nieprzyzwyczajeni do goryczki naparu Europejczycy mieli trudności z przywyknięciem do obcego im smaku. Pomocne okazały się soki, których słodycz skutecznie neutralizowała wytrawny charakter napoju. Z czasem, owocowa wariacja zdobyła popularność także wśród Paragwajczyków. W hołdzie pionierom tej nietypowej modyfikacji mate, zaczęto określać ją mianem “tereré ruso” czyli “tereré rosyjskie”.

Yerba mate z sokiem, słodkie i zimne - Tereré ruso

Po wprowadzeniu możemy przejść do naszego mateistycznego eksperymentu. Za bazę dla napoju obraliśmy Verde Mate Tereré. Jak sama nazwa wskazuje, odmiana suszu dedykowana jest spożywaniu na zimno. W naszym biurze zgodnie uważamy ją za jedną z najlepszych opcji na ochłodę. Jej cecha charakterystyczna to złożona, ale przyjemnie wyważona kompozycja całości. W składzie ma jagody goji, kostki ananasa, trawę cytrynową, skórkę pomarańczy i miętę. Postanowiliśmy zobaczyć, jak taki miks sprawdzi się w połączeniu ze słodkimi napojami. Przygotowaliśmy: sok jabłkowy, sok pomarańczowy, nektar truskawkowy oraz nektar z marakui. Temperatura tereré musi być bardzo niska, dlatego nie zapomnieliśmy o zapasie lodu. Każda z czterech tykw została wypełniona suszem mniej więcej do połowy. Zalano je kolejno czterema różnymi sokami. Przygotowanie całości trwało nieco dłużej niż w przypadku gorącego naparu. Właściwości yerby uwalniają się pod wpływem ciepła znacznie wolniej.

Ekseryment z yerba mate

Efekty zalania yerba mate sokiem

Kilka minut cierpliwości i wreszcie możemy degustować! Na pierwszy ogień poszła pomarańcza. Użyliśmy soku bezpośrednio wyciskanego bez dodatku cukru. Łagodna słodycz dość dobrze koresponduje z bardziej wytrawną całością. Jest niezła! Dalej było jabłko, również w 100% nie z koncentratu. I znów pozytywne zaskoczenie. Goryczka mate znakomicie łączy się z orzeźwiającym smakiem tego owocu! Naprawdę świetne połączenie. Napój marakujowy, który kupiliśmy na potrzeby eksperymentu, ma w sobie nutę słodyczy i sporo charakterystycznej kwaskowatości. Po zalaniu mate była smaczna. Mamy jednak wrażenie, że wyrazistość marakui zdecydowanie zdominowała całość. Na koniec została nam truskawka. Gęsty i słodki nektar okazał się wyśmienity w połączeniu z lodem i suszem ostrokrzewu. Przy kolejnych zalaniach trochę go rozwodniliśmy i nadal bardzo nam smakował. Wybór najlepszego soku do tereré to trudna sprawa. Każdy z owoców inaczej komponuje się z yerbą i na swój sposób reinterpretuje jej wytrawny charakter.

Jak sami widzicie, wystarczy trochę wyobraźni by urozmaicić mateistyczne doświadczenia. Zamiast ogłaszać zwycięzcę tej konfrontacji, polecamy przeprowadzić podobną degustację w swoim własnym domowym zaciszu. Nie omieszkajcie poinformować nas o efektach waszych eksperymentów!

Polecane

Verde Mate Green Terere 0,5kg

Verde Mate Green Terere 0,5kg

25,98 zł
51,96 zł / kg
Rosamonte Terere 0,5kg

Rosamonte Terere 0,5kg

24,99 zł
49,98 zł / kg
pixel