2022-06-21

Tykwa: jak o nią zadbać, by służyła długo i niezawodnie?

yerba mate tykwa naczynko do mate naczynko do yerby

Częste użytkowanie tykwy do yerba mate wymaga odpowiedniej konserwacji. Ma ona za zadanie wydłużenie trwałości akcesoriów. Różne rodzaje tykw wymagają zróżnicowanych sposobów czyszczenia i konserwacji. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak prawidłowo zadbać o swoją tykwę, koniecznie zapoznaj się z tym artykułem!

Spis treści:

  1. Naczynko do yerba mate z tykwy
  2. Curado - tradycyjny sposób przygotowania naczynia do picia yerba mate
  3. Dlaczego tykwa pleśnieje? Czyszczenie tykwy
  4. Wady i zalety picia yerba mate w tykwie
  5. Jaka tykwa do mate?

Naczynko do yerba mate z tykwy

Pierwsi smakosze yerba mate naczynka wykonywali ze specjalnej odmiany dyni, która dzięki bardzo twardej skórze i odpowiedniemu kształtowi doskonale pełniła swoją funkcję. Tradycyjna tykwa do yerba mate wykonana jest ze zdrewniałego i wydrążonego owocu tykwy pospolitej, zwanej także kalebasą. W zależności od kraju, tykwy do yerba mate mają różne kształty i wykonane są z różnych części owocu. Tykwy argentyńskie - najbardziej popularne - mają zaokrąglony kształt i cienkie ścianki. Są wykonane ze spodniej części owocu. W Brazylii najczęściej spotykana jest cuia - tykwa o grubych ściankach, wyposażona w szeroki kołnierz. Jej charakterystyczny kształt jest bardzo przydatny w przyrządzaniu chimarrão, w szczególności metodą invertido. Wykonana jest z górnej części owocu. W Urugwaju i Argentynie często spotykane są również tykwy zwane porongo - są podobne do cui, ale są mniejsze i mają cieńsze ścianki. Również są wykonane z górnej części owocu, a dodatkowo często wyposażone są w metalowe okucie - nóżki, dzięki którym tykwę można stabilnie postawić na płaskiej powierzchni. W Brazylii i czasem w Argentynie spotykane są także tykwy nazywane galleta. Słowo to dosłownie oznacza „ciasteczko”. Są to naczynka o płaskim kształcie, które powstają przez obcięcie jednego z boków płaskiego owocu tykwy. Wielu mateistów korzysta z naturalnych tykw do dziś - nie tylko w Ameryce Południowej! Jest to najbardziej klasyczny ze sposobów delektowania się yerba mate, a zarazem najtrudniejszy w konserwacji. Po pierwsze, tykwa powinna zostać odpowiednio przygotowana, dlatego jeśli chcesz przygotować ją samodzielnie, zadbaj, by solidnie oczyścić wnętrze z miąższu i nasion. Wnętrze tykwy tradycyjnie konserwuje się tłuszczem, np. oliwą.

Curado - tradycyjny sposób przygotowania naczynia do picia yerba mate

Wybierając naturalną tykwę na naczynko do picia yerba mate bardzo ważne jest, aby odpowiednio ją przygotować - zakonserwować tak, aby nie przeciekała, nie zgniła zbyt szybko i służyła jak najdłużej. Curado pozwala też na usunięcie charakterystycznego aromatu, który wydziela owoc tykwy i może nieprzyjemnie wpływać na przygotowany w naczynku napar. Przed pierwszym wypiciem yerba mate w naturalnej tykwie, istotne jest przygotowanie jej w odpowiedni sposób. Proces przygotowania tykwy do yerba mate nazywa się curado. Początkowym etapem curado tykwy do yerba mate przed pierwszym użyciem jest wypełnienie jej mokrym suszem. W wydrążonym owocu tykwy należy umieścić mokry susz yerba mate w ilości około 2/3 jego wysokości - może być to susz wykorzystany wcześniej do przygotowania naparu. Mokry susz należy zalać gorącą wodą (około 70-80 stopni Celsjusza) i pozostawić na około 12-24 godzin - najlepiej na całą dobę. Następnym krokiem curado jest opróżnienie naczynka i dokładne opłukanie go pod bieżącą wodą. Kolejnym bardzo istotnym etapem jest oczyszczenie tykwy - naturalną kalebasę trzeba oczyścić z miąższu i nasion, najlepiej przy użyciu łyżeczki. Bardzo ważne jest, aby robić to ostrożnie, z wyczuciem, tak, aby nie uszkodzić ścianek owocu. Teraz trzeba powtórzyć poprzedni krok - ponownie przygotować „napar” i pozostawić tykwę na 24 godzin, a potem usunąć go wraz z resztkami miąższu i nasion. Na koniec należy pozostawić tykwę do dokładnego wyschnięcia - koniecznie wylotem do góry!

Więcej o tradycyjnym curado, czyli tym, co należy zrobić z tykwą do yerba mate przed pierwszym użyciem, pisaliśmy tutaj. A jak dbać o tykwę po użyciu? Czytaj dalej!

Dlaczego tykwa pleśnieje? Czyszczenie tykwy

Jednym z najważniejszych elementów konserwacji tykwy do yerba mate jest jej regularne czyszczenie, a najważniejszą zasadą, jeśli chodzi o konserwację naturalnych tykw, jest niepozostawianie mokrego suszu w ich wnętrzu po wypiciu naparu. Mogłoby doprowadzić to do pojawienia się pleśni. Po każdym użyciu należy wyrzucić fusy, przepłukać naczynie zimną wodą, a następnie porządnie je wysuszyć. Bardzo ważne jest, aby tykwę pozostawiać do wyschnięcia wylotem do góry, najlepiej w pobliżu kaloryfera lub na słońcu, dzięki czemu nie będzie narażona zbyt długo na działanie wilgoci. Co jakiś czas warto też wsypać do tykwy łyżeczkę sody oczyszczonej i zalać gorącą wodą - taka mieszanka pomoże pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń. Jeśli jednak zauważysz, że Twoja tykwa pleśnieje, koniecznie się jej pozbądź! Bez względu na rodzaj posiadanej tykwy, warto jednak trzymać się podstawowej, wspomnianej już zasady - nie należy zostawiać mokrego suszu w tykwie na noc! Takie postępowanie stwarza doskonałe warunki do rozwoju pleśni i bakterii.

Wady i zalety picia yerba mate w tykwie

Niewątpliwą zaletą stosowania naturalnej tykwy do przygotowania yerba mate jest właśnie to, że jest naturalna, z prawdziwego owocu, unikalna i niepowtarzalna. Wybierając takie naczynko można być pewnym, że nikt nie będzie miał drugiego takiego. Pochodzi z natury, a więc zużyta - nie zanieczyści środowiska. Tykwy - czy to zwykłe, okrągłe, czy to cuie, czy brazylijskie porongo, zwykle są pięknie zdobione, w etniczne, wyjątkowe wzory. Wyposażone są we wzmacniające je okucia, które niekiedy zakrawają wręcz o małe dzieła sztuki. Przyciągają uwagę i nie tylko idealnie leżą w dłoni, ale też doskonale prezentują się na półce obok paczek yerba mate. Wykonywane są ręcznie - nie jest to masowa produkcja. Podobnie jak naczynka wykonane z drzewa palo santo, naturalne tykwy mają swój niepowtarzalny klimat, magię, wpływają na smak przygotowanego w nich naparu, a w dodatku nawiązują do tradycji - właśnie w naczynkach wykonanych z owocu tykwy yerba mate pili na początku Indianie Guarani. Naczynka z tykwy są lekkie, a jednocześnie bardzo stabilne i wytrzymałe. Podczas gdy szklane lub ceramiczne matero rozbije się po upadku na ziemię, naturalna tykwa zwykle przeżyje taki upadek. W zestawieniu z tymi wszystkimi zaletami jedyną wadą naturalnej tykwy jest tak właściwie to, że trzeba ją szybko opróżniać z resztek suszu i dokładnie suszyć, ponieważ może zgnić.

Jaka tykwa do mate?

W naszym sklepie online znajdziesz różne rodzaje naczynek - ceramiczne, aluminiowe, z drewna palo santo, a nawet szklane. Każdy z rodzajów wymaga innej pielęgnacji. Naczynia do yerba mate wykonane z drewna palo santo z zewnątrz najczęściej okute są metalem lub skórą. Po każdym użyciu należy dokładnie wypłukać naczynie, ale uwaga - nie zaleca się wykorzystywania do tego żadnych detergentów, bowiem drewno może je wchłaniać i zmieniać smak naparów. Jeśli szukasz naczynka do yerba mate, które będzie proste w użytkowaniu i czyszczeniu, weź pod uwagę tykwy ceramiczne lub aluminiowe. Przed pierwszym użyciem warto je wyparzyć, aby pozbyć się ewentualnego zapachu opakowania lub zanieczyszczeń. Po kolejnych użyciach możesz umyć je z resztą naczyń.

Źródła informacji:

1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Yerba_mate.

2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Tykwa.

Autor:
Klaudia (YERBACIARA)

Klaudia to największa miłośniczka kotów (i nie tylko) jaką znamy, a do tego fanka yerby o każdej porze dnia, dlatego zyskała w naszym biurze ksywkę YERBACIARA (wiecie, od “kociara”, he he). W swojej kolekcji ma więcej paczek z yerba mate i gadżetów do jej picia niż większość ludzi ma par butów. Na blogu najczęściej znajdziecie jej recenzje wszelkich akcesoriów do yerba mate – od bombilli po Yerbomosy.

Polecane

pixel