Darmowa dostawa od 60,00 zł
2022-10-04

Yerba mate Rosamonte – argentyńska moc i smak

Yerba Mate Rosamonte

Z małego, rodzinnego biznesu do jednej z najbardziej rozpoznawalnych argentyńskich marek yerba mate – taką drogę przebyło Rosamonte. To legenda yerba mate, która dziś uwodzi konsumentów na całym świecie specyficzną wyrazistością smaku i aromatu.

Spis treści:

  1. Od rodzinnego biznesu po markę rozpoznawalną na całym świecie. Historia Rosamonte
  2. Jaka jest yerba mate Rosamonte?
  3. Dlaczego yerba mate Rosamote?
  4. Wyrazista yerba mate dla wyrazistych ludzi

Od rodzinnego biznesu po markę rozpoznawalną na całym świecie. Historia Rosamonte

Historia Rosamonte sięga 1936 roku, kiedy to Demetrio Hreñuk, syn ukraińskich imigrantów, stworzył rodzinny biznes w argentyńskim Apóstoles, w położonej w północno-wschodniej części Argentyny prowincji Misiones. Razem z żoną Cataliną poświęcił się uprawie i suszeniu yerba mate. Biznes rozwijał się stopniowo, jednak prawdziwa ekspansja i faktyczne powstanie marki Rosamonte nastąpiło w 1966 roku. Właśnie wtedy Hreñuk kupił pierwszy młyn. Rodzinna plantacja przekształciła się w prawdziwy, komercyjny biznes na dużą skalę. Firma stopniowo rozszerzała swoją działalność na inne gałęzie gospodarki – produkcja herbaty, rybołówstwo, hodowla bydła i leśnictwo. Najbardziej znana jest jednak jako jeden z najlepszych argentyńskich producentów yerba mate, doceniany na całym świecie. W latach 70. przedsiębiorstwo przejęli synowie Demetria i Cataliny - Roman i Luis, którzy stale rozwijali firmę na wielu płaszczyznach. Zatrudniono specjalistów, którzy dokładnie badali warunki uprawy yerba mate - atmosferę, wilgotność gleby i powietrza, nasłonecznienie i wielkość opadów deszczu. Te wszystkie czynniki mają istotne znaczenie w rozwoju ostrokrzewu paragwajskiego, a firmie zależało na tym, aby do każdej paczki yerba mate trafiały jak najlepsze rośliny. Synowie Hreñuka angażowali się również mocno w promocję marki Rosamonte, sponsorując lokalne kluby piłkarskie i drużyny wyścigowe. Na cześć marki nazwano między innymi lokalną drużynę piłkarską - Club Deportivo Rosamonte. Stroje piłkarzy miały identyczne barwy, jak kolory charakterystycznego opakowania yerby Rosamonte - czerwony i czarny.

Yerbata mate Rosamonte

Jaka jest yerba mate Rosamonte? Właściwości i działanie

Siła yerba mate Rosamonte tkwi w nieustannej selekcji rozpoczynającej się już w czasie doboru sadzonek. Ostrokrzew rośnie na żyznej ziemi, bogatej w minerały i organiczne składniki. Rośliny uprawiane są bez użycia pestycydów i sztucznych nawozów. Zbiory mate trwają od kwietnia do końca września. W zależności od wersji produktu, Rosamonte leżakuje od roku do dwóch lat. Kolejne etapy produkcji, zaczynając od zbiorów, są w pełni zmechanizowane. Przedsiębiorstwo może pochwalić się również specjalnym laboratorium, w którym badane są właściwości zebranych liści i gałęzi. Firma posiada jedną z najnowocześniejszych suszarni zapewniającą stabilność i efektywność różnorodnych procesów cieplnej obróbki zbiorów.

Yerba mate o różanym smaku?

Istnieje legenda, że w smaku yerba mate Rosamonte wyczuwalna jest delikatna różana nuta, co miałoby być zasługą leżakowania suszu z dodatkiem drzewa różanego. Jedni nie wyczuwają tego smaku i aromatu wcale, inni czują go dość wyraźnie. Nie wiadomo, czy mityczny smak i aromat, który wyczuwają niektórzy miłośnicy Rosamonte jest kwestią sugestii nazwą marki, która w dosłownym tłumaczeniu z języka włoskiego oznacza „różaną górę”, bądź logo, w którym znajduje się grafika róży. Z kolei brak smaku i aromatu róży niektórzy tłumaczą zwietrzałym produktem. Prawdą jest, że sam producent nie podaje oficjalnie takiej informacji, więc kwestia różanej nuty Rosamonte nie jest w żaden sposób potwierdzona. To, co jest pewne, to natomiast intensywność i wyrazistość smaku i aromatu argentyńskiej yerby Rosamonte. Czuć w niej goryczkę i charakterystyczne „ściągnięcie” na języku podczas picia.

Rosamonte - dawka zdrowia

Tak jak każda yerba mate, Rosamonte zawiera sporą dawkę kofeiny, zatem doskonale pobudza, poprawia koncentrację i dodaje energii. Jest zatem świetną alternatywą dla kawy i energy drinków. Jest też źródłem witamin, minerałów i przeciwutleniaczy, które wykazują wiele pozytywnych właściwości. Zawiera między innymi witaminy z grupy A, B, C i E oraz minerały: fosfor, sód, magnez, potas, wapń i żelazo. Rosamonte to prawdziwa dawka czystego zdrowia - nie bez powodu rekomendowana jest przez Argentyńskie Towarzystwo Kardiologiczne. Na opakowaniu yerba mate producent umieszcza informację o wartościach odżywczych. Przykładowo Rosamonte Tradicional zawiera w 50 g suszu:

Wartość energetyczna yerba mate Rosamonte: 88 kJ/21 kcal;
Proteiny: 0,60 g;
Tłuszcz: 0 g;
Tłuszcze nasycone: 0 g;
Tłuszcze trans: 0 g;
Węglowodany: 4,70 g;
Cukry: 1,10 g;
Sód: 6 mg;
Błonnik: 0 g.

Dlaczego yerba mate Rosamote? Rodzaje dostępne w ofercie marki

Choć większość etapów produkcji yerba mate Rosamonte jest wspólna dla wszystkich jej wariantów, to na różnicę między poszczególnymi produktami wpływ ma kilka czynników, takich jak termin zbioru ostrokrzewu czy czas suszenia i leżakowania. Wyróżniane są różnymi kolorami opakowań. Wszystkie warianty Rosamonte to czysta yerba mate, bez dodatków. W ofercie marki dostępne są m.in.: tradycyjna Rosamonte, lżejsza wersja suave, polecana początkującym, mate specjalnie selekcjonowana, mate w słoiku, lnianym worku, mate cocido - w wygodnych torebkach, despalada (same liście), terere - specjalny produkt dedykowany do przyrządzania „na zimno”. Yerba mate Rosamonte to klasyk, po który warto sięgnąć. Jak ją parzyć? Tak, jak każdą yerba mate - przy użyciu tykwy i bombilli, zalewając wodą o temperaturze około 70-80 °C. Co ciekawe, Rosamonte, poza yerba mate, w swojej ofercie ma również dedykowane, eleganckie akcesoria do picia yerba mate, sygnowane efektownym logo marki. Szczególnie polecamy rozkręcaną bombillę Rosamonte Classica.

Wyrazista yerba mate dla wyrazistych ludzi

Opinie o argentyńskiej marce są pozytywne w zdecydowanej większości. Jest w czołówce najlepszych mate dostępnych na polskim rynku. Jeden z zagranicznych recenzentów ocenił ją jako: „szorstko przepyszną”. Dlaczego? „Jeżeli naprawdę chcesz mieć gorzką mate, Rosamonte to jeden z najlepszych wyborów. Ze swoimi tęgimi składnikami przypadnie do gustu „szorstkim częściom” twojego podniebienia (…). Rosamonte to mate, którą lubisz lub nie, nie masz nic pomiędzy”.

My bardzo lubimy Rosamonte i jesteśmy pewni, że Wam też się ona spodoba. Jeśli chcecie poczuć smak prawdziwej, argentyńskiej klasyki, to yerba mate Rosamonte jest doskonałym wyborem. Cena również zachęca - jest adekwatna do jakości produktu. PoYerbani.pl jest oficjalnym i wyłącznym dystrybutorem yerba mate Rosamonte w Polsce. W naszym sklepie dostępne są różne warianty tej argentyńskiej yerby - w wersji mocniejszej i łagodniejszej, wszystkie warte spróbowania! W dodatku w bardzo atrakcyjnych cenach. Zapraszamy!


Źródła informacji:

  1. Wikipedia: Rosamonte.
  2. rosamonte.com.ar.
  3. Fundación Cardiológica Argentina.

Autor:
Klaudia (YERBACIARA)

Klaudia to największa miłośniczka kotów (i nie tylko) jaką znamy, a do tego fanka yerby o każdej porze dnia, dlatego zyskała w naszym biurze ksywkę YERBACIARA (wiecie, od “kociara”, he he). W swojej kolekcji ma więcej paczek z yerba mate i gadżetów do jej picia niż większość ludzi ma par butów. Na blogu najczęściej znajdziecie jej recenzje wszelkich akcesoriów do yerba mate – od bombilli po Yerbomosy.

Polecane

Rosamonte Elaborada Con Palo Tradicional 0,5kg

Rosamonte Elaborada Con Palo Tradicional 0,5kg

25,90 zł brutto/1szt.(51,80 zł / kg brutto)
Rosamonte Elaborada Con Palo Tradicional 1kg

Rosamonte Elaborada Con Palo Tradicional 1kg

36,99 zł brutto/1szt.(36,99 zł / kg brutto)
Rosamonte Seleccion Especial 1kg

Rosamonte Seleccion Especial 1kg

49,99 zł brutto/1szt.(49,99 zł / kg brutto)
Rosamonte Suave  1kg

Rosamonte Suave 1kg

39,99 zł brutto/1szt.(39,99 zł / kg brutto)
Rosamonte Despalada 1kg

Rosamonte Despalada 1kg

44,99 zł brutto/1szt.(44,99 zł / kg brutto)
pixel