Darmowa dostawa od 99,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2020-10-22

Yerba mate bez tajemnic: jak dbać o naczynko palo santo?

Matero palo santo to wspaniały gadżet dla każdego mateisty.

Palo santo to propozycja idealna przede wszystkim dla zagorzałych miłośników yerba mate i zaawansowanych mateistów. Ten wyjątkowy gadżet ma wiele zalet, jednak jego pielęgnacja wymaga specjalnego podejścia. Dziś powiemy Wam kilka słów na temat naczynek palo santo i ich konserwacji. Zapraszamy!

Matero palo santo – co daje?

Palo santo to inaczej święte drzewo, które spotkać można na terenie Ameryki Środkowej i Południowej. Dzięki aromatycznej żywicy i pięknie pachnącym olejkom eterycznym palo santo od setek lat znajduje zastosowanie w medycynie ludowej. Niektórzy wykorzystują je jako kadzidło – dym z palonego drewna może być bowiem wykorzystywany w aromaterapii. Ma on za zadanie oczyszczać złą energię i działać relaksacyjnie. Palone palo santo ma otulający, delikatnie cytrusowy zapach. Jeśli zaś chodzi o naczynko z palo santo, sprawa wygląda nieco inaczej. Pod wpływem ciepłego naparu drewno uwalnia substancje aromatyczne, które wzbogacają napój, dodając mu niepowtarzalnego aromatu. Jak na drewno przystało, palo santo wymaga szczególnej pielęgnacji, odbiegającej od zwykłego mycia naczynek ceramicznych czy aluminiowych. A zatem...

Jak dbać o naczynko palo santo?

Przed pierwszym użyciem warto potraktować naczynko wrzątkiem – pomoże to rozprawić się z ewentualnymi zanieczyszczeniami powstałymi np. podczas transportu. Jednak podstawowa zasada dotycząca czyszczenia, której należy przestrzegać, aby móc przez długi czas cieszyć się swoim matero do yerba mate, zabrania wykorzystywania jakichkolwiek detergentów. Dlaczego? Drewno chłonie tego typu substancje. Środki chemiczne mogłyby więc być wyczuwalne podczas spożywania kolejnych naparów. Matero palo santo należy myć więc przy pomocy samej wody. Spokojnie - to wystarczy! Palo santo ma właściwości antybakteryjne.

Po przepłukaniu naczynka wodą należy odstawić je do góry dnem do wyschnięcia. Proces ten jest ważny dla trwałości drewna – przesuszone będzie pękać, co może utrudnić lub uniemożliwić korzystanie z naczynka.

Należy pamiętać także, aby nie zostawiać matero palo santo pełnego mokrych fusów na noc. Może to powodować rozwój pleśni, która z łatwością przeniesie się na drewno lub przestrzeń pomiędzy drewnem a ewentualnym okuciem. W takich sytuacjach oczyszczenie naczynka może być bardzo trudne, a w zaawansowanych przypadkach nawet niemożliwe.

Polecane

pixel