Jak stracić na wadze dzięki yerba mate?
Yerba mate znana jest przede wszystkim z pobudzającego działania. Zawiera sporą dawkę kofeiny, witamin, minerałów i innych związków, które wspomagają funkcjonowanie organizmu. Jak się okazuje, yerba mate może mieć również wpływ na odchudzanie. Zastanawiasz się, jak to działa i czy faktycznie yerba odchudza? Zobacz nasz dzisiejszy wpis!
Spis treści:
- Yerba mate – czy odchudza?
- Yerba mate na odchudzanie – właściwości
- Ziołowe dodatki do yerba mate. Odchudzające połączenie
- Jak prawidłowo przygotować i pić yerba mate, żeby były efekty?
Czy yerba mate odchudza?
Nowy rok przyszedł do nas szybciej niż się tego spodziewaliśmy i zaskoczył nas niczym zima kierowców. Co prawda zaczął się już jakiś czas temu, ale nie jest jeszcze za późno na noworoczne postanowienia. Jednym z najczęstszych celów, jakie stawiamy sobie co roku, jest zrzucenie kilku zbędnych kilogramów i uzyskanie pięknej, smukłej sylwetki do wakacji. Każdy z nas chce czuć się dobrze w swoim ciele, ale czasem ciężko jest podołać własnym postanowieniom. Zazwyczaj wygląda to tak, że mamy mnóstwo motywacji, a kiedy nie widzimy efektów, to odpuszczamy. Wtedy najczęściej sięgamy po coś niezdrowego, a później żałujemy swojej decyzji. Może jednak nie wszystko stracone?
Mamy dobrą wiadomość dla miłośników yerba mate – napar z Ameryki Południowej nie tylko doskonale pobudza, ale, przy odrobinie motywacji i kontroli własnego stylu życia, może także pomóc w osiągnięciu wymarzonego celu. Czy od yerba mate się chudnie? „Herbata paragwajska”, jak to czasem bywa nazywana, ma wiele wspaniałych właściwości. Znana jest przede wszystkim z pobudzającego działania – zmniejsza uczucie zmęczenia, poprawia koncentrację i dodaje energii do działania. Oprócz tego powoduje uczucie sytości, wspomaga trawienie i oczyszcza organizm. Sama w sobie nie powoduje chudnięcia, ale przy odpowiedniej diecie i ćwiczeniach może wspomóc proces odchudzania. Yerba mate a odchudzanie – jak to dokładnie działa?
Yerba mate – właściwości odchudzające
Yerba mate to napój pełen zdrowia i choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę – pozytywnie wpływa niemal na cały organizm. Nie każdy jednak ma świadomość, jak mocny wpływ yerba może mieć na odchudzanie. Jakie są mechanizmy jej działania?
Yerba mate hamuje apetyt
Yerba wspomaga odchudzanie głównie poprzez uczucie sytości, jakie wywołuje. Ma to związek z jej oddziaływaniem na receptory jelita grubego, informujące o uczuciu głodu. Pijąc yerbę przed posiłkiem, jesteśmy w stanie szybciej zaspokoić głód, bo mniej go odczuwamy, dzięki temu zjadamy mniejszą ilość jedzenia, a co za tym idzie, przyswajamy mniejszą ilość kalorii i możemy łatwiej kontrolować swoją wagę. Yerba mate wspomaga odchudzanie także poprzez hamowanie aktywności enzymu trawiennego (lipazy trzustkowej). To właśnie ten enzym rozkłada tłuszcze, a zahamowanie jego aktywności wspomaga ograniczenie ilości przyswajanych tłuszczów przez organizm. Podczas zablokowania tego enzymu, tłuszcze nie są trawione w jelicie cienkim. Dzięki temu obniża się kaloryczność jedzenia. Dlatego warto pić yerba mate nie tylko przed posiłkiem, ale też po około 30 minutach od spożycia posiłku. W szczególności dotyczy to posiłków bogatych w tłuszcze, jak obiad i kolacja.
Yerba mate wspiera metabolizm
Kofeina, której w yerbie jest prawie tyle, co w kawie, nie tylko pobudza, ale także ma wpływ na metabolizm. Jak wykazały badania przeprowadzone na szczurach, których wyniki opublikowane zostały w 2019 roku w czasopiśmie „Journal of Functional Foods”, kofeina może pomóc w leczeniu otyłości, hamując wzrost tkanki tłuszczowej w organizmie. Co więcej, zawarte w yerba mate saponiny wzmagają działanie moczopędne, co wpływa na lepszą detoksykację organizmu. Na metabolizm wpływ mają także zawarte w yerbie witaminy i minerały. Sprawniejsza przemiana materii, to szybsze spalanie tkanki tłuszczowej, a co za tym idzie – lepsze efekty odchudzania.
Yerba mate wspiera układ pokarmowy i pracę wątroby
Regularnie spożywana yerba mate stymuluje wydzielanie soku żołądkowego, łagodzi dolegliwości związane z procesem trawienia i poprawia perystaltykę jelit. Włączając napar do codziennej diety, czujemy się „lżejsi”. Yerba mate jest bogata w witaminy, minerały i antyoksydanty, które m.in. wspomagają przepływ krwi w organizmie. Ma to ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania wątroby, która odgrywa najważniejszą rolę dla całego układu pokarmowego.
Działanie kwasu chlorogenowego zawartego w yerba mate
Jednym z najważniejszych składników yerba mate, zaraz po kofeinie, jest kwas chlorogenowy. Przede wszystkim, jest bardzo silnym antyoksydantem, ale wykazuje też inne właściwości. Hamuje przemianę komórek macierzystych w tłuszczowe, przyczynia się do obniżenia poziomu LDL, czyli „złego” cholesterolu, który zwiększa ryzyko wystąpienia miażdżycy, a także zwiększa wrażliwość organizmu na działanie insuliny, przez co pozytywnie wpływa na gospodarkę cukrową organizmu.
Bonus: yerba mate ma niską zawartość kalorii
Osoby niezaznajomione jeszcze z naparem Indian Guarani często pytają: czy yerba ma kalorie? Choć nie jest pozbawiona ich całkiem, to yerba ma niewielką zawartość kalorii. Yerby różnych marek mogą różnić się nieco pod tym względem, ale przyjmuje się, że porcja 50 g suszu zalana 500 ml wody zawiera około 10-50 kcal. To niewiele, biorąc pod uwagę, że zwykle sypiemy do naczynka znacznie mniej suszu i zalewamy yerbę wielokrotnie dotąd, aż liście ostrokrzewu stracą smak i aromat.
Yerba a odchudzanie – czy sama yerba wystarczy? Ziołowe dodatki
Jaka jest najlepsza yerba mate na odchudzanie? Niezależnie od marki, metody produkcji czy czasu zbiorów ostrokrzewu, każda odmiana yerby ma właściwości odchudzające. Sprawdzi się więc zarówno brazylijskie chimarrão, łagodna mate green czy dymna, intensywna yerba z Paragwaju. Jest jednak sposób na zwiększenie odchudzającego potencjału yerby – ziołowe dodatki, które jeszcze lepiej poprawiają metabolizm, wspierają pracę układu pokarmowego i przyczyniają się do detoksykacji. Na jakie zioła warto zwracać uwagę?
- mięta – to chyba pierwsze zioło, które przychodzi na myśl, kiedy mówimy o wsparciu pracy układu pokarmowego. Mięta nie tylko ma orzeźwiający smak i zapach, ale też wpływa na zwiększenie wydzielania soków trawiennych, usprawnia pracę jelit i koi objawy niestrawności;
- rumianek – podobnie jak mięta, łagodzi dolegliwości związane z trawieniem pokarmów; rozluźnia mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, niweluje wzdęcia i działa rozkurczowo;
- koper włoski – również wspiera pracę układu pokarmowego, oprócz tego zmniejsza apetyt, wspomaga usuwanie nadmiaru wody z organizmu i wpływa na przyspieszenie procesu przemiany materii;
- czystek – uznawany jest za jedno z najbogatszych źródeł polifenoli. Pozytywnie wpływa na oczyszczenie organizmu z toksyn i działanie układu pokarmowego;
- boldo – bardzo popularna roślina w Ameryce Południowej, w której liściach zawarta jest boldyna – substancja, która stymuluje produkcję żółci i jest silnym antyoksydantem;
- inne zioła, które często łączy się z yerba mate to: carqueja, senes, skrzyp polny, dzika róża, trawa cytrynowa, morszczyn, siemię lniane, nasiona chia.
Stosując yerba mate z myślą o odchudzaniu i licząc na jak najszybsze efekty, warto łączyć ostrokrzew z wyżej wymienionymi ziołami. Można dodawać je samodzielnie do naczynka, ale wielu producentów oferuje gotowe mieszanki funkcyjne, których celem jest wsparcie diety odchudzającej. Takie produkty najczęściej oznaczane są w nazwie lub na opakowaniu dopiskami typu „fitness”, „silueta” czy „regulase”. Które yerba mate w ofercie naszego sklepu szczególnie dobrze sprawdzą się na odchudzanie? Szczególnie polecane przez nas są yerba mate brazylijskiej marki Verde Mate: Silueta, Regulase czy Detox. Odchudzanie przy ich wsparciu to czysta przyjemność! Osobom szczególnie zmotywowanym do osiągnięcia smukłej sylwetki polecamy yerba mate w dużym zestawie na odchudzanie, w którym znajdują się produkty najlepszych marek.
Jak prawidłowo przygotować i pić yerba mate, żeby były efekty?
Żeby jak najlepiej i jak najefektywniej wykorzystać właściwości yerba mate, trzeba odpowiednio przygotować napar. Yerbę parzy się w specjalnym naczynku, zwanym matero, wykonanym z tykwy, drewna lub ceramiki. Wsypujemy susz: dla zaawansowanych mateistów do 1/2 objętości naczynka, a dla początkujących 1/3 objętości. Następnie przechylamy naczynko tak, aby susz znalazł się po jednej stronie jego ścianki. Wkładamy bombillę – w miejsce, gdzie jest najmniej suszu. Yerbę zalewamy wodą o temperaturze około 70-80 °C. Należy pamiętać o tym, aby woda nie była wrząca, bo wtedy napar będzie zbyt gorzki. Zalewamy odrobinę i czekamy, aż susz wchłonie wodę. Kiedy to nastąpi, możemy dolać wodę do pełna. Tak przygotowana yerba mate jest gotowa do wypicia. Jako dodatek do zdrowego stylu życia, pomaga na odchudzanie. Zapytacie: ile razy ją pić? Jedną porcję suszu można zalewać kilkukrotnie, dotąd, aż straci swoje walory smakowe i aromatycznie. Yerba mate to doskonały dodatek do diety. Po jakim czasie widoczne będą jej efekty? Trudno odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie, ponieważ każdy organizm jest inny i w zupełnie inny sposób reaguje na działanie yerby. Najlepszym rozwiązaniem jest spróbowanie i przekonanie się samemu!
Na koniec dodajemy i przypominamy, że sama yerba nie wystarczy, aby szybko zrzucić zbędne kilogramy. Nie obejdzie się bez zbilansowanej diety, szczególnie jeśli zależy nam na czasie. Warto także zapisać się na siłownię lub zacząć uprawiać sport, najlepiej taki, który sprawia nam przyjemność. Najlepsze efekty daje połączenie odpowiednio dobranych ćwiczeń, zbilansowanej diety i regularnego picia yerba mate.
Na rynku jest mnóstwo dostępnych „naturalnych” spalaczy, które tak naprawdę nigdy nie stały obok niczego naturalnego. Wybierając odpowiednią mieszankę ze sprawdzonego sklepu z yerba mate, możemy być pewni, że może nam ona jedynie pomóc osiągnąć oczekiwany efekt i na pewno nie poczujemy się zawiedzeni!
Źródła informacji:
- Wikipedia: Yerba mate.
- C. I. Heck, E. G. De Mejia, Yerba Mate Tea (Ilex paraguariensis): A Comprehensive Review on Chemistry, Health Implications, and Technological Considerations, Journal of Food Science, październik 2007, Vol. 72, Issue 9, s. R138-R151.
- A. Gambero, M. L. Ribeiro, The Positive Effects of Yerba Maté (Ilex paraguariensis) in Obesity, Nutrients, 2015.
- F. J. Zapata i inni, Caffeine, but not other phytochemicals, in mate tea (Ilex paraguariensis St. Hilaire) attenuates high-fat-high-sucrose-diet-driven lipogenesis and body fat accumulation, Journal of Functional Foods, 2019.
- M. H. Pittle, E. Edzard, Dietary supplements for body-weight reduction: a systematic review, The American Journal of Clinical Nutrition, 2004.
Autor:
Marcin (CZŁOWIEK OD WSZYSTKIEGO)
Marcin to najdziwniejszy typ w naszym PoYerbanym teamie. Twierdzi, że nie lubi yerba mate i sami zastanawiamy się, jak do nas trafił, ale ostatnio przyłapaliśmy go jak ukradkiem popijał Verde Mate na magazynie i najwyraźniej mu posmakowało. Czasem pisze o yerbie (jak go zmusimy), ale zdecydowanie czuje się jak ryba w wodzie we wszystkich innych tematach – od herbaty i kawy po ciekawostki związane ze zdrowym stylem życia.