Darmowa dostawa od 99,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2022-03-16

Yerba mate jest rakotwórcza? Nie wierzymy w te plotki!

Yerba mate powoduje raka?

W ostatnim czasie w internecie znów zaszumiało w temacie rakotwórczego działania yerba mate. Nagłówki artykułów krzyczą z ekranów monitorów i straszą, a my klikamy w nie z przerażeniem, czytając kolejne rewelacje. Czy mamy się czego obawiać? Czy yerba mate rzeczywiście jest szkodliwa dla zdrowia?

Fakty i mity na temat rakotwórczości yerba mate

Pierwsze doniesienia o rzekomej rakotwórczości yerba mate pojawiły się już 30 lat temu, a przyczyniły się do tego badania przeprowadzone przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem (IARC), działającą przy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Badania te dotyczyły czynników wpływających na powstanie raka przełyku. W ramach tych badań stwierdzono, że na rakotwórczość yerba mate mogą mieć wpływ dwa elementy: wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA) i gorąca woda, której używa się do przygotowania naparu. WWA to szkodliwe substancje, które powstają na skutek niecałkowitego spalania substancji organicznej. Ich obecność w yerba mate związana jest z produkcją suszu, który poddawany jest obróbce termicznej, poprzez suszenie przy pomocy ognia i dymu. Siłą rzeczy yerba produkowana w ten sposób musi zawierać składniki pochodzące od dymu. Drugim wymienianym czynnikiem, który może wpływać na rakotwórczość yerba mate jest wysoka temperatura wody, którą zalewany jest napar. Gorący napój powoduje podrażnienie przełyku, a z kolei wszelkie poparzenia i mikrouszkodzenia mogą podnosić ryzyko zachorowania.

W 2016 r. ta sama organizacja obaliła wnioski wysunięte podczas badań naukowych przeprowadzonych 25 lat wcześniej. Ponownie przeprowadzono badania i stwierdzono, że nie ma żadnych dowodów na rakotwórczość yerba mate samej w sobie. Wymieniane wcześniej WWA owszem występują w mate, ale ich zawartość jest wręcz śladowa, porównywalna do ilości, jaka znajduje się w spożywanym na co dzień pożywieniu. Ponadto, znacznie więcej WWA znajduje się w kawie, kakao czy grillowanym mięsie. Picie gorącej yerba mate, z kolei, może przyczyniać się do powstawania raka tak samo, jak picie każdego innego napoju w wysokiej temperaturze (powyżej 65 °C), nawet samej wody. Co więcej, po zweryfikowaniu przeprowadzonych ponad 25 lat wcześniej badań stwierdzono, że dobrano do nich niewłaściwą grupę badawczą. Wiele osób, które były badane, było nałogowymi palaczami i mieli zwyczaj palenia papierosów podczas picia yerba mate. Jak się okazało, rozszerzone pod wpływem wysokiej temperatury naczynia krwionośne lepiej przyswajają substancje - nie tylko dobre, ale też te szkodliwe, w tym rakotwórcze, jak na przykład dym tytoniowy. Stąd też wynikło mylne przekonanie, że picie yerba mate przyczynia się do powstawania raka.

Kaszlący mężczyzna i yerba mate

Najświeższe doniesienia na temat rakotwórczości yerba mate

Najnowsze zamieszanie w temacie rzekomej rakotwórczości yerba mate wywołał artykuł w brytyjskim dzienniku The Sun, powtórzony w amerykańskim tabloidzie New York Post. W artykule pod strasznym tytułem, porównującym picie yerby do wypalenia 100 papierosów, odniesiono się do naukowych publikacji, wśród których wszystkie powtarzają właściwie te same tezy - yerba mate może niebezpośrednio przyczyniać się do zwiększenia ryzyka zachorowania na raka poprzez zawartość WWA i picie naparu o wysokiej temperaturze. Artykuł w znacznej mierze wcale nie odnosi się do najnowszych badań. Wymieniona jest publikacja z 2008 r. oraz z 2019 r., w której opisano skutki picia napojów o wysokiej temperaturze - ogólnie, nie tylko yerba mate. Sam tytuł artykułu odnosi się do publikacji z 2012 r., gdzie wyliczono dokładną zawartość WWA w porcji naparu i porównano ją do łącznej zawartości tych substancji w pięciu paczkach papierosów. Dodano jednak, że należy być ostrożnym porównując picie yerba mate do palenia papierosów, ponieważ substancje przez nie dostarczane, są wchłaniane do organizmu na dwa różne sposoby - przez żołądek i przez płuca, co stanowi znaczną różnicę. Wspomniane zostały również najnowsze badania, chociaż nie podane zostały konkretne doniesienia. Prawdopodobnie chodzi tu o tekst opublikowany pod koniec stycznia tego roku przez brytyjskie czasopismo naukowe, który ponownie skupia się na zawartości wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych w naparze z liści Ilex paraguariensis.

Wysyp artykułów na temat rzekomej szkodliwości yerba mate

„Wypicie porcji yerba mate jest tak groźne jak wypalenie 100 papierosów!” - tego typu zdania w nagłówkach krzyczą do nas w ostatnim czasie z portali internetowych o tematyce zdrowia. Chwytliwe, skłaniające do kliknięcia i przeczytania, a przede wszystkim wpływające na emocje odbiorców. Tak właśnie tworzy się niepotrzebne zamieszanie i plotki. Czy możemy całkowicie obalić tezę, że yerba mate może przyczyniać się do zachorowania na raka? Nie. Nie jesteśmy naukowcami czy ekspertami od zdrowia, nie możemy więc polemizować z badaniami naukowymi. Myślimy jednak, że zdanie przytoczone na początku tego akapitu jest mocno przesadzone i stawia w całkowicie złym świetle napój, który wcale nie jest bardziej szkodliwy od zwykłej herbaty czy kawy, a wręcz zawiera znacznie więcej prozdrowotnych składników i ma więcej cennych dla zdrowia właściwości.

Polecane

CBSe Energia Guarana 0,5 kg

CBSe Energia Guarana 0,5 kg

24,99 zł
49,98 zł / kg
Taragui Energia 0,5kg

Taragui Energia 0,5kg

28,99 zł
57,98 zł / kg
Yaguar Energia Guarana 50g

Yaguar Energia Guarana 50g

4,59 zł
91,80 zł / kg
pixel