Darmowa dostawa od 60,00 zł
2022-09-26

Yerba mate a cukrzyca

Yerba mate a cukrzyca

Cukrzyca jest przewlekłą chorobą metaboliczną, której przyczyną jest zaburzenie wydzielania insuliny. Mimo wprowadzania licznych działań profilaktycznych, liczba zachorowań stale rośnie. To choroba cywilizacyjna, stanowiąca ogromny problem zdrowotny na całym świecie. Czy yerba mate, uchodząca za jeden z najzdrowszych napojów, jest dobra dla cukrzyków? Czy może mieć wpływ na tę chorobę? Przyjrzyjmy się dzisiaj temu tematowi: cukrzyca a yerba mate.

Spis treści:

 1. Cukrzyca w liczbach
 2. Yerba mate a cukrzyca. Cudowna „herbata” z Paragwaju
 3. Wpływ yerba mate na poziom cukru - badania

Cukrzyca w liczbach

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, w 2014 roku na cukrzycę chorowało około 422 milionów ludzi na świecie. Dla porównania, w 1980 roku liczba chorych na cukrzycę wynosiła „zaledwie” 108 milionów. W 2019 roku z powodu cukrzycy na całym świecie zmarło około 2 milionów osób. W Polsce na cukrzycę choruje co 11 dorosła osoba. Podatność na tę chorobę jest dziedziczna, ale jej wystąpienie często wiąże się z niewłaściwym stylem życia - złą dietą i niską aktywnością, a co z tym idzie, z otyłością. Cukrzyca wpływa na funkcjonowanie całego organizmu, przyczynia się do wielu komplikacji zdrowotnych, a przede wszystkim, zwiększa śmiertelność. Nie da się jej wyleczyć, choć prowadzone są badania w tym kierunku. Można natomiast opóźnić i zapobiegać jej skutkom, stosując odpowiednie leki, właściwie dobraną dietę i prowadząc aktywny tryb życia.

Yerba mate a cukrzyca. Cudowna „herbata” z Paragwaju

Yerba mate znana jest przede wszystkim z działania pobudzającego, przez co wiele osób zastępuje nią kawę i napoje energetyczne. Ostrokrzew paragwajski zawiera jednak nie tylko kofeinę, ale też wiele cennych dla organizmu witamin, minerałów i związków organicznych, które sprawiają, że jest to bardzo zdrowy napój, wykazujący wiele pozytywnych właściwości. W yerbie zawarty jest między innymi kwas chlorogenowy, czyli organiczny związek chemiczny z grupy polifenoli. Jest to silny przeciwutleniacz, który zwiększa wrażliwość organizmu na insulinę i spowalnia wydzielanie glukozy, a zarazem obniża poziom cukru we krwi. Jest to więc bardzo cenny składnik diety dla osób chorujących na cukrzycę typu 2, u których zaburzone jest działanie i wydzielanie insuliny. Właściwości yerba mate pod względem wpływu na rozwój cukrzycy badane są przez naukowców od wielu lat.

Yerba mate a cukrzyca

Yerba mate a poziom cukru - badania

Naukowcy zbadali wpływ yerba mate na poziom cukru w organizmie dowodząc, że spożywanie naparu może wspomagać kontrolowanie zaburzeń cukrzycowych. Przeprowadzili badania kliniczne na otyłych myszach, a wyniki tych badań opublikowane zostały w 2011 roku. Zaobserwowano, że u zwierząt, którym podawano napar z ostrokrzewu polepszyła się tolerancja na glukozę. W 2013 roku kolejna grupa naukowców zbadała wpływ yerba mate na poziom cukru w organizmie. Tym razem badania zostały przeprowadzone na pacjentach - udział wzięło 29 chorych na cukrzycę typu 2. Pacjentom podawano przez 60 dni 330 ml yerba mate, 3 razy dziennie, a następnie testowano zawartość hemoglobiny glikowanej w ich krwi. Poziom glikohemoglobiny obniżył się o 0,85 % po zakończeniu badania. Jeszcze inne badanie przeprowadzone w 2018 roku przez badaczkę Instytutu Skuteczności Klinicznej i Opieki Zdrowotnej (IECS) w Argentynie wykazało, że picie yerba mate zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę. W badaniu udział wzięło 2615 osób różnej płci, w wieku 35-74 lat. Po 26 miesiącach zaobserwowano, że osoby, które piły więcej niż 550 ml yerba mate dziennie wykazały mniejsze ryzyko zachorowania na cukrzycę niż osoby, które piły mniej niż 100 ml yerby dziennie lub nie piły jej wcale.

Yerba a cukrzyca - czy rzeczywiście jest tak zdrowa?

Yerba mate a insulina i wpływ na poziom cukru we krwi - ten temat był badany przez naukowców wiele razy na przestrzeni kilkunastu lat, jednak wciąż jest otwarty i wymaga głębszej analizy. Dlatego też stale przeprowadzane są kolejne badania i pojawiają się ich nowe wyniki. To potwierdza, że ostrokrzew paragwajski ma duży potencjał pod względem właściwości zdrowotnych. Odpowiedź na pytanie - czy cukrzyk może pić yerba mate albo czy yerba mate jest dobra dla cukrzyków - jest jak najbardziej twierdząca. Czysta, niesłodzona yerba mate, z ewentualnym dodatkiem naturalnych ziół, owoców czy aromatów nie zaszkodzi osobom chorym na cukrzycę. Jednocześnie trzeba pamiętać, że mimo wielu pozytywnych właściwości, nie jest ona lekiem, a jedynie dodatkiem do zbilansowanej diety, która powinna być ustalona z lekarzem specjalistą.


Źródła informacji:

 1. Wikipedia: Cukrzyca, Kwas chlorogenowy.
 2. Światowa Organizacja Zdrowia.
 3. Cukrzyca w liczbach.
 4. Cukrzyca – w liczbach. Czy powinniśmy się bać?.
 5. C. I. Heck, E. G. De Mejia, Yerba Mate Tea (Ilex paraguariensis): A Comprehensive Review on Chemistry, Health Implications, and Technological Considerations, Journal of Food Science, październik 2007, Vol. 72, Issue 9, s. R138-R151.
 6. G. M. E. Hussein i inni, Mate Tea (Ilex paraguariensis) Promotes Satiety and Body Weight Lowering in Mice: Involvement of Glucagon-Like Peptide-1, Biological & Pharmaceutical Bulletin, grudzień 2011, 35 (12), s. 1849-55.
 7. G. A. Klein i inni, Mate Tea (Ilex paraguariensis) Improves Glycemic and Lipid Profiles of Type 2 Diabetes and Pre-Diabetes Individuals: A Pilot Study, Journal of the American College of Nutrition, czerwiec 2013, Vol. 30, Issue 5, s. 320-332.
 8. El consumo de mate puede ayudar a frenar la diabetes, Diario Popular, sierpień 2018, s. 18.
 9. A. Alkhatib i inni, Functional Foods and Lifestyle Approaches for Diabetes Prevention and Management, Nutrients, grudzień 2017, Vol. 9, Issue 12.
 10. B. Sarriá i inni, Yerba mate may prevent diabetes according to a crossover, randomized, controlled study in humans, Proceedings of The Nutrition Society, czerwiec 2020, 79 (OCE2), E245.

Autor:
Piotrek (MATE-NERD)

Piotrek to prawdziwy ekspert od yerba mate. Wie dosłownie wszystko na temat ostrokrzewu paragwajskiego – od nasionka po susz, który trafia do jego matero. Analizuje skład, pochodzenie i metody parzenia z pasją, która mogłaby zaimponować nawet samemu Albertowi Einsteinowi. Uwielbia kuchenne eksperymenty z yerbą w roli głównej, które nie zawsze kończą się najlepiej… ale udanymi kombinacjami chętnie dzieli się na blogu.

Polecane

CBSe Energia Guarana 0,5 kg

CBSe Energia Guarana 0,5 kg

27,99 zł brutto/1szt.(55,98 zł / kg brutto)
Pajarito Elaborada Con Palo Tradicional 0,25kg

Pajarito Elaborada Con Palo Tradicional 0,25kg

15,90 zł brutto/1szt.(63,60 zł / kg brutto)
Verde Mate Green Energia Guarana 0,5kg

Verde Mate Green Energia Guarana 0,5kg

32,99 zł brutto/1szt.(65,98 zł / kg brutto)
Guarani Energia con Guarana 0,5kg

Guarani Energia con Guarana 0,5kg

25,99 zł brutto/1szt.(51,98 zł / kg brutto)
pixel