2021-10-22

Argentyńska yerba mate pod ścisłą kontrolą. Nim trafi do paczek, przechodzi rygorystyczne badania!

Jeśli regularnie śledzicie naszego bloga, zapewne słyszeliście o INYM, argentyńskiej organizacji dbającej o rozwój i wsparcie rodzimych plantatorów ostrokrzewu. Do jej zadań należy również określanie norm i kontrola nad ich wdrażaniem przez producentów. W praktyce, działania INYM mają niebagatelny wpływ na smak i jakość argentyńskiej yerba mate...

INYM to skrót od Instituto Nacional de la Yerba Mate, co w wolnym tłumaczeniu oznacza po prostu Narodowy Instytut Yerba Mate. Organizacja została powołana do życia w 2002 roku przez argentyński parlament. Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie internetowej, jej działania koncentrują się na wsparciu rozwoju sektora yerba mate poprzez programy szkoleniowe i badawcze oraz szeroko zakrojoną promocję konsumpcji naparu; zarówno w kraju, jak i zagranicą. By działania organizacji były skuteczne, przyznano jej również szereg uprawnień nadzorczych. Choć być może nie zdajecie sobie z tego sprawy, nawet pozornie najmniej istotne aspekty jakościowe yerba mate są poddawane ścisłej kontroli. O czym konkretnie mowa? Po przykłady zapraszamy do dalszej części tekstu.

yerba mate argentynska

Jak dużo pyłu i patyczków może zawierać yerba mate?

Zadawaliście się kiedyś nad pytaniem postawionym w powyższym nagłówku? My, owszem, lecz wydawało nam się, że kompozycja i skład yerby leży wyłącznie w gestii producenta i to od niego zależą wszelkie niuanse mające przełożenie na smak i właściwości naparu. Nic bardziej mylnego! Przykładowo, według oficjalnych norm INYM, w argentyńskich yerba mate patyczki mogą stanowić nie więcej niż 35% całości. Identyczna wartość dotyczy również pyłu.

Grubo czy drobno cięte listki? Ten aspekt też jest pod kontrolą!

Jedni preferują drobny, niemal pylasty susz, inni doceniają zaś yerby z dużymi i dorodnymi kawałkami listków. Mało kto wie jednak, że ich wielkość również podlega jasno sprecyzowanym normom. Kluczowa jest konsekwencja; INYM pilnuje, by w obrębie danego rodzaju yerba mate, kawałki liści miały zbliżoną wielkość. Badanie gramatury odbywa się na drodze przesiewania suszu przez sitka o określonej gęstości. Na ogół dopuszcza się, by anomalie pod kątem rozmiaru nie przekraczały 5% badanej całości.

Sadzonki ostrokrzewu paragwajskiego również pod lupą INYM

Nie tylko gotowy surowiec jest obiektem zainteresowania Narodowego Instytutu Yerba Mate. Organizacja przykłada ogromną wagę do jakości już na etapie... doboru sadzonek ostrokrzewu paragwajskiego! Jak możemy dowiedzieć się ze strony internetowej INYM, niedawno zainaugurowano badania roślin pod kątem obecności istotnych dla naparu związków. Celem jest uzyskanie i udostępnienie plantatorom sadzonek o dokładnie sprecyzowanych właściwościach, np. o ponadprzeciętnie wysokiej zawartości kofeiny lub teobrominy.

Jak widać, Argentyńczycy przywiązują dużą wagę do jakości swojej yerby. Oczywiście szczegółowe ekspertyzy nie każdego muszą interesować. Trudno jednak zaprzeczyć, że po prostu lepiej pić dokładnie przebadaną mate. Sięgając po produkty z Argentyny, możemy mieć co do tego pewność!

źródło zdjęcia w tekście: http://masproduccion.com/el-inym-intensificara-los-controles-de-yerba-mate-importada/

Polecamy również nasze inne artykuły o yerba mate:

Polecane

CBSe Energia Guarana 0,5 kg

CBSe Energia Guarana 0,5 kg

27,99 zł brutto/1szt.(55,98 zł / kg brutto)
Taragui Energia 0,5kg Promocja

Taragui Energia 0,5kg

20,99 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 29,99 zł/1szt.-30% Cena regularna: 29,99 zł brutto/1szt.-30%(41,98 zł / kg brutto)
Verde Mate Green Energia Guarana 0,5kg

Verde Mate Green Energia Guarana 0,5kg

32,99 zł brutto/1szt.(65,98 zł / kg brutto)
Yaguar Energia Guarana 50g

Yaguar Energia Guarana 50g

5,99 zł brutto/1szt.(119,80 zł / kg brutto)
pixel