Darmowa dostawa od 99,00 zł
2022-06-23

Catuaba - naturalny afrodyzjak

Catuaba - co to jest?

„Catuaba” to określenie naparu sporządzonego z kory kilku drzew pochodzących z Brazylii. Najczęściej stosuje się korę drzew Trichilia catigua i Erythroxylum vaccinifolium, z tego też względu korę tych drzew, jak i same drzewa również nazywa się catuabą. Ze względu na swoje właściwości catuaba - kora drzew często dodawana jest do yerba mate. Czym jest catuaba? Jakie ma właściwości i jak działa? W dzisiejszym wpisie postaramy się kompleksowo zebrać wszystkie informacje na temat tego fantastycznego składnika.

Spis treści:

  1. Co to jest catuaba? Skąd pochodzi?
  2. Catuaba czy katuava?
  3. Catuaba - właściwości i działanie
  4. Catuaba - skutki uboczne
  5. Jakie wybrać produkty z dodatkiem catuaby?

Co to jest catuaba? Skąd pochodzi?

Jak już wspomnieliśmy na początku, catuabą określany jest napar, który sporządza się z kory kilku gatunków drzew rosnących w tropikalnych lasach Ameryki Południowej, a przede wszystkim - w Brazylii. Lokalnie używa się także określeń: Chuchuhuasha, Tatuaba, Pau de Reposta, Piratancara i Caramuru. Wśród roślin, których kora stosowana jest do przygotowania naparu znajdują się drzewa z gatunków i rodzin: Anemopaegma, Ilex, Micropholis, Phyllanthus, Secondatia, Tetragastris i Myrtaceae. Najczęściej wśród składników naparu znajduje się kora drzew Trichilia catigua i Erythroxylum vaccinifolium, dlatego też, w skrócie, korę właśnie tych drzew, jak i same drzewa również określa się mianem „catuaba”. Te dwie rośliny to niewysokie, wieczniezielone drzewka, rosnące na wysokość około 3-6 metrów. Trichilia catigua charakteryzuje się bardzo gęstą koroną i mocno błyszczącymi liśćmi, o ciemnozielonej barwie. Liście drzewa Erythroxylum vaccinifolium są mniejsze i o bardziej nieregularnym kształcie. Pobrana z drzew catuaba kora zostaje rozdrobniona, dzięki czemu można łatwo przygotować z niej napar lub dodać ją do herbaty, yerba mate czy ziół, w których uwalnia swoje cenne właściwości.

Catuaba czy katuava?

Poszukując informacji na temat catuaby, czy też przeglądając etykiety yerba mate z tym składnikiem natrafić można na bardzo podobne określenie „katuava”. Choć wykazuje takie same właściwości, co catuaba (kora), to katuava jest tak naprawdę czymś innym. To określenie niewielkiej rośliny o łacińskiej nazwie Psidium cinereum, która pochodzi z rodziny mirtowatych (Myrtaceae). Występuje wyłącznie w Brazylii i rzeczywiście, podobnie jak catuaba, jest częstym składnikiem mieszanek yerba mate, ale stosuje się w nich wysuszone części tej rośliny, a nie korę.

Catuaba - właściwości i działanie

Związki chemiczne zawarte w catuabie

W catuabie znajduje się grupa trzech alkaloidów nazywanych catuabiną. Obecne są także taniny, które wpływają na lekko gorzkawy smak catuaby i saponiny, które odpowiadają za delikatne pienienie się naparu z jej dodatkiem. W catuabie znajdują się również flawonoidy, które wykazują działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne, fitosterole, które działają podobnie do hormonów płciowych oraz liczne olejki eteryczne.

Właściwości i działanie

Catuaba od wieków wykorzystywana była przez tubylcze ludy Ameryki Południowej w medycynie naturalnej. Działanie, dzięki któremu zyskała popularność, to wpływ na potencję. Nie bez powodu drzewa catuaba nazywa się „drzewami potencji”. W Ameryce Południowej słynne jest także żartobliwe powiedzenie: „do sześćdziesiątki dzieci należą do ojca, po sześćdziesiątce należą do catuaby”, co oznacza tyle, że ojciec, który spłodził dzieci po 60. roku życia, musiał wspierać się catuabą. Kora przyrządzona w postaci naparu lub dodana do yerba mate, herbaty czy ziół stosowana jest jako afrodyzjak, któremu przypisuje się działanie wpływające na poprawę życia seksualnego, porównując jej moc do syntetycznej viagry. Poprawia libido, dodaje wigoru i energii. Catuaba reguluje napięcie mięśniowe i wpływa na właściwe funkcjonowanie układu nerwowego. Łagodzi stres i pozytywnie wpływa na samopoczucie. Na podstawie przeprowadzonych badań wykazano, że catuaba ma również działanie antydepresyjne. Działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo. W 1992 r. przeprowadzono badania na myszach. Na podstawie badań stwierdzono, że catuaba ma wpływ na zapobieganie śmiertelnym infekcjom bakteryjnym i infekcji HIV. Trzeba jednak pamiętać, że do tej pory naukowcy nie przebadali jeszcze dokładnie właściwości kory z drzew catuaba.

Catuaba - jak parzyć?

Zachęcony cudownymi właściwościami catuaby zastanawiasz się jak ją przygotować? Korę catuaby można przyrządzić w formie samodzielnego naparu. 5 gramów rozdrobnionej kory zalewa się 250 ml wody i gotuje przez 5 minut na małym ogniu. Po zagotowaniu, miksturę należy odstawić na 15 minut, a potem odcedzić. Innym sposobem jest dodanie jej do herbaty lub yerba mate lub zakup gotowego produktu z dodatkiem catuaby. Parzenie jest wtedy bardzo proste - napar przygotowujesz tak, jak lubisz.

Catuaba kora i liście

Catuaba - skutki uboczne

Catuaba jest produktem naturalnym, więc jej stosowanie nie powoduje niepożądanych skutków ubocznych. Żadne badania nie wykazały również do tej pory negatywnego działania catuaby na organizm ludzki. Trzeba jednak uważać, żeby nie przesadzić z jej ilością. Zaleca się, aby napar z catuaby stosowali tylko dorośli. Osobom wrażliwym oraz tym, które przyjmują różnego rodzaju leki, zaleca się skonsultowanie z lekarzem lub farmaceutą przed stosowaniem catuaby. Przeciwwskazaniem jest natomiast stosowanie jej przez kobiety karmiące lub będące w ciąży. Wpływa na libido i ma działanie pobudzające, przez co może spowodować skurcze macicy i w efekcie - doprowadzić do poronienia.

Jakie wybrać produkty z dodatkiem catuaby?

W naszym sklepie mamy dość duży wybór yerba mate z dodatkiem catuaby (bądź katuavy). Początkującym mateistom polecamy dwie mieszanki brazylijskiej, zielonej yerba mate z ziołami od Verde Mate Green: Katuava - z nieco większą ilością kory catuaba, z dodatkiem ziół, okraszona naturalnymi aromatami egzotycznych owoców i La Potente - z dodatkiem naturalnego aromatu maliny. Obydwie yerby mają w składzie dodatkowo korę drzewa muira puama, które ze względu na swoje właściwości, podobnie jak catuaba, nazywane jest w Ameryce Południowej „drzewem potencji”. Fanom bardziej owocowych smaków polecamy kuszącą propozycję od brazylijskiej marki Yaguar - Amore. Podobnie jak w yerbach od Verde Mate, catuaba jest tu w towarzystwie kory muira puama, a dodatkowo w składzie znajdują się słodkie owoce truskawki, aromatyczne płatki róży i owocowe aromaty. Fani mocnej, pylastej, paragwajskiej yerby mogą spróbować Guarani Katuava, gdzie stawia się na naturalny smak yerby i ziołowych dodatków, bez zbędnych aromatów. Fede Rico Katuava, to z kolei w pełni organiczna propozycja od paragwajskiego producenta, gdzie katuava (roślina, nie kora) stanowi aż 15% składu. Jeśli chodzi o paragwajskie yerba mate z dodatkiem kory catuaby, bądź suszonych liści katuavy, polecamy także przyjrzenie się tym propozycjom: Selecta Katuava, Campesino Katuava con Ginseng, Kurupi Katuava Especial, Colon Moringa-Katuava-Burrito i Indega Kuña Guapa.


Źródła grafik: autor Tarciso Leão, licencja Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0):Źródła informacji:

1. R. Longhini, A. A. S. G. Lonni, A. L. Sereia, L. M. Krzyzaniak, G. C. Lopes, J. C. P. de Mello, Trichilia catigua: therapeutic and cosmetic values, w: Revista Brasileira de Farmacognosia, vol. 27, 2017, s. 254-271. Dostęp

2. N. O. Martins, I. M. de Brito, S. S. O. Araújo, G. Negri, E. de Araújo Carlini, F. R. Mendes, Antioxidant, anticholinesterase and antifatigue effects of Trichilia catigua (catuaba), w: BMC Complementary and Alternative Medicine 18, nr 172, 2018. Dostęp

3. Global Biodiversity Information Facility: Trichilia catigua A.Juss

4. Useful Tropical Plants Database: Trichilia catigua

5. Wikipedia: https://en.wikipedia.org/wiki/Catuaba, https://en.wikipedia.org/wiki/Trichilia_catigua, https://en.wikipedia.org/wiki/Erythroxylum_vaccinifolium, https://en.wikipedia.org/wiki/Psidium_cinereum

Autor:
Marcin (CZŁOWIEK OD WSZYSTKIEGO)

Marcin to najdziwniejszy typ w naszym PoYerbanym teamie. Twierdzi, że nie lubi yerba mate i sami zastanawiamy się, jak do nas trafił, ale ostatnio przyłapaliśmy go jak ukradkiem popijał Verde Mate na magazynie i najwyraźniej mu posmakowało. Czasem pisze o yerbie (jak go zmusimy), ale zdecydowanie czuje się jak ryba w wodzie we wszystkich innych tematach – od herbaty i kawy po ciekawostki związane ze zdrowym stylem życia.

Polecane

Verde Mate Green Katuava 0,5kg

Verde Mate Green Katuava 0,5kg

32,99 zł brutto/1szt.(65,98 zł / kg brutto)
Guarani Katuava 0,5kg

Guarani Katuava 0,5kg

25,99 zł brutto/1szt.(51,98 zł / kg brutto)
Fede Rico Organic Katuava 0,5kg

Fede Rico Organic Katuava 0,5kg

39,99 zł brutto/1szt.(79,98 zł / kg brutto)
pixel