Jaka jest najmocniejsza yerba mate? Sprawdzamy!
Yerba mate wciąż przyciąga kolejnych miłośników. Jej fani doceniają roślinny aromat naparu i niebanalny, wielowymiarowy smak. Dla wielu kluczowy jest jednak efekt pobudzenia wynikający z dużej zawartości naturalnej kofeiny. Często pytacie nas, jaka jest najmocniejsza yerba mate. Trudno o jednoznaczną odpowiedź, faworytów jest bowiem kilku. Poznacie ich w naszym najnowszym tekście!
Spis treści:
- Co pobudza w yerba mate?
- Z czego wynikają pobudzające właściwości yerba mate?
- Najmocniejsze pobudzające yerba mate. Co zawiera najwięcej kofeiny i najlepiej pobudza?
- Guarana - dodatkowa porcja kofeiny w yerba mate
- Jakie są najmocniejsze yerba mate na rynku?
Co pobudza w yerba mate?
Zacznijmy od przypomnienia kilku faktów. Co pobudza w yerbie? Co sprawia, że yerba mate jest dobra na pobudzenie? Za pobudzające właściwości ostrokrzewu paragwajskiego odpowiada przede wszystkim zawarta w nim kofeina. Jest to organiczny związek chemiczny, alkaloid purynowy, który ma działanie stymulujące. Dodaje energii, stymuluje umysł, usuwa uczucie zmęczenia, wyostrza zmysły i poprawia koncentrację. Źródła podają, że w litrze yerba mate znajduje się średnio około 358 mg kofeiny. Nie jest to precyzyjna informacja, bo zawartość kofeiny w yerbie różni się w zależności od wielu czynników. Jest jej nieco mniej niż w kawie i więcej niż w herbacie czy napojach energetycznych. Więcej na temat kofeiny i jej zawartości w yerba mate pisaliśmy tu. W yerba mate znajdują się też dwa kolejne związki o stymulującym działaniu - teofilina i teobromina. Te substancje sprawiają, że yerba mate działa inaczej niż kawa - mocno pobudza, ale nie tak gwałtownie.
Z czego wynikają pobudzające właściwości yerba mate?
Poziom nasycenia kofeiną poszczególnych rodzajów yerba mate warunkują zróżnicowane czynniki. Yerby różnych marek i producentów mogą pobudzać w różnym stopniu. Ba, nawet różne nakłady tej samej yerby mogą różnić się pod względem zawartości kofeiny. Z czego to wynika?
Czynniki mające wpływ na zawartość kofeiny w yerba mate - w skrócie:
- warunki klimatyczne uprawy ostrokrzewu paragwajskiego,
- technologia przetwarzania ostrokrzewu,
- temperatura wody użytej do parzenia yerba mate,
- czas parzenia yerba mate.
Panuje konsensus co do tego, że najlepszy susz, najmocniejsza yerba mate powstaje z ostrokrzewu uprawianego w zróżnicowanych ekosystemach. Na pobudzające właściwości yerby wpływ mają warunki klimatyczne panujące na danej plantacji. Te wynikają z jej położenia, a co za tym idzie z poziomu nasłonecznienia, średnich temperatur i wilgotności powietrza oraz rodzaju i jakości gleby. Najlepsze warunki do uprawy rośliny to górzysty teren położony na glebie bogatej w minerały - żelazo i fosfor oraz opady na poziomie około 1500 mm rocznie, nasilone między wrześniem a lutym.
Istotny jest również czas zbiorów ostrokrzewu. Dojrzałe krzewy są gotowe do zbiorów po około 4-6 latach, a następnie z jednego krzewu liście i gałązki zbiera się co około 2-3 lata. Ostrokrzew zebrany między marcem a wrześniem uważa się za najcenniejszy, najbardziej wartościowy pod względem smaku i aromatu oraz pod względem właściwości pobudzających.
Nie mniejsze znaczenie ma też technologia przetwarzania rośliny. Mamy tu na myśli metodę jej suszenia, okres sezonowania, obecność patyczków, pyłu i dodatków. W zależności od metody suszenia - za pomocą ognia i dymu lub gorącego powietrza - ostrokrzew paragwajski zyskuje odmienne walory smakowe i aromatyczne. Na smak i aromat ogromny wpływ ma również czas leżakowania - im dłuższy, tym yerba mate jest intensywniejsza, nabiera głębi i charakterystycznej goryczki. Dłuższy czas sezonowania to także silniejsze działanie pobudzające. Za silniej pobudzające uchodzą również yerba mate zawierające więcej pyłu - to właśnie w nim drzemie moc. Patyczki obecne w suszu są z kolei tak zwanym „zapychaczem”, nie wnosząc żadnych walorów stymulujących. Dodatki w postaci ziół czy owoców także łagodzą pobudzające działanie yerba mate. Więcej kofeiny znajduje się w klasycznych yerbach, bez żadnych dodatków.
Wreszcie, na stymulujące właściwości yerba mate możemy też wpłynąć samodzielnie. Na zawartość kofeiny w naparze ma wpływ temperatura wody i czas parzenia, które możemy sami kontrolować. Najwięcej kofeiny ostrokrzew paragwajski uwalnia podczas parzenia wodą o temperaturze około 70-80 °C. Yerba mate zalana wrzątkiem lub zbyt chłodną wodą zaparza się słabo i nie jest tak pobudzająca. Mocna yerba mate to ta, która parzy się dłużej. Jeśli jedną porcję suszu zalewamy kilkukrotnie, to każda kolejna dolewka będzie słabsza pod względem właściwości pobudzających - woda wypłukuje kofeinę. Na dodatek, nawet najmocniejsza yerba mate nie będzie szczególnie pobudzająca, jeśli po prostu wsypiemy jej zbyt mało do matero. Warto więc dostosowywać ilość suszu do efektu, jaki chcemy uzyskać.
Najmocniejsze pobudzające yerba mate. Co zawiera najwięcej kofeiny i najlepiej pobudza?
Wśród pozbawionych dodatków „klasyków” natrafimy na sporo silnie energetyzujących produktów. Przy okazji warto zdementować szeroko rozpowszechniony mit, jakoby najwięcej kofeiny miały yerby mocno goryczkowe. Te dwie rzeczy nie mają ze sobą absolutnie żadnego związku. Przykładowo, osławiona Pajarito cechuje się niższym stężeniem kofeiny niż np. zielona i lekka w smaku Verde Mate Green. Statystycznie, najmocniejsze yerba mate to przede wszystkim produkty z Argentyny i Brazylii. Na szczególną uwagę zasługują yerby Yaguar Wild Energy i Rosamonte Suave. Zgadza się! Oznaczenie „suave” często mylnie interpretuje się jako „mniej pobudzająca”. Tymczasem chodzi wyłącznie o kwestie smakowe. Wspomniana Rosamonte Suave należy do najbogatszych w kofeinę yerba mate, a co za tym idzie - najmocniej pobudzających.
Guarana - dodatkowa porcja kofeiny w yerba mate
Nawet jeśli dany rodzaj yerba mate nie należy do najmocniej pobudzających, to można „dodać” jej nieco dodatkowej energii. Idealnym energetycznym dodatkiem, który doskonale komponuje się z yerbą jest guarana - pochodzący z dorzecza Amazonki owoc, który uchodzi za jedno z najbogatszych naturalnych źródeł kofeiny. Guaranę można dodać do yerby samodzielnie lub kupić gotową mieszankę - wielu producentów ma takie w swojej ofercie. Kompozycje yerba mate z dodatkiem guarany uchodzą za jedne z najmocniejszych pod względem potencjału stymulującego. Szukając silnej dawki energii, koniecznie zainteresujmy się tymi produktami. W naszym sklepie mamy szeroki wybór najbardziej pobudzających yerba mate z dodatkiem guarany, między innymi brazylijską, zieloną yerbę od Verde Mate Green - Energía Guaraná. Jakie jeszcze yerba mate z guaraną są najmocniejsze i polecamy zwrócić na nie uwagę? Wśród faworytów należy wymienić: argentyńską CBSé Energía Guaraná, pochodzącą z Brazylii, choć produkowaną w duchu argentyńskiej tradycji Yaguar Energía Guaraná oraz intensywną, dymną, paragwajską Guarani Energia con Guarana. Każdą z nich cechuje bardzo wysokie stężenie kofeiny. Za najmocniejszą yerba mate na rynku uchodzi paragwajska El Fuego. Suszona ogniem i dymem, za pomocą tradycyjnej metody barbacuá, pobudza intensywnie i na długo. Tu na szczególną uwagę zasługuje wariacja El Fuego Energia Guarana, w której składzie znalazła się nie tylko pobudzająca guarana, ale także guayusa - pochodząca z Ekwadoru „kuzynka” yerba mate, wprowadzjąca do kompozycji kolejną, trzecią dawkę kofeiny.
Jakie są najmocniejsze yerba mate na rynku?
Potrzebujesz dużej dawki energii i zastanawiasz się, która yerba mate jest najbardziej pobudzająca? Wśród najmocniejszych yerba mate znajdziemy zarówno tradycyjne yerby, jak i te ze specjalnymi stymulującymi składnikami. Prócz wspomnianych wcześniej marek, doskonałe pobudzenie zapewni choćby organiczna Soul Mate Despalada. Dużą zawartość kofeiny wykazują yerba mate marki Taragui (szczególnie Taragüi Energia). Najbardziej pobudzające yerba mate z Paragwaju to z kolei Selecta, Guarani i El Fuego. Polecamy spróbować i samemu przekonać się, jak wspaniale pobudzają!
Źródła informacji:
- Wikipedia: Yerba mate, Kofeina.
- R. Włosiak, M. Rudny, E. Skrobek, E. Worobiej, B. Drużyńska, Charakterystyka aromatu i właściwości przeciwutleniających wybranych naparów, używek i ziół, w: Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 2007, 3 (52), s. 109-118. Dostęp
- B. Kruszewski, A. Jakóbiak, A. Jasiczek, B. Wieczorek i D. Niemczuk, Wpływ parametrów parzenia na zawartość kofeiny w naparze yerba mate, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 2012, XLV, 3, str. 1001–1005. Dostęp
Autor:
Klaudia (YERBACIARA)
Klaudia to największa miłośniczka kotów (i nie tylko) jaką znamy, a do tego fanka yerby o każdej porze dnia, dlatego zyskała w naszym biurze ksywkę YERBACIARA (wiecie, od “kociara”, he he). W swojej kolekcji ma więcej paczek z yerba mate i gadżetów do jej picia niż większość ludzi ma par butów. Na blogu najczęściej znajdziecie jej recenzje wszelkich akcesoriów do yerba mate – od bombilli po Yerbomosy.