2022-06-08

Kawałek polskiej kultury w kraju yerba mate

Mapa świata Polska-Argentyna

8 czerwca w Argentynie obchodzony jest Dzień Polskiego Osadnika. Dlaczego na drugim końcu świata obchodzi się święto związane z naszym krajem? Co wspólnego Polska ma z Argentyną? Koniecznie przeczytaj nasz dzisiejszy wpis.

Skąd Polacy wzięli się w Argentynie?

Día del Colono Polaco to święto upamiętniające przybycie Polaków do Argentyny w 1897 r. Fala emigracji polskich chłopów do Ameryki Łacińskiej miała miejsce na przełomie XIX i XX w. i miała związek z obietnicami dobrobytu i bogactwa. Pierwsi polscy chłopi trafili do Argentyny przypadkowo. Statek „Antonina”, który wypłynął z Hamburga, miał dotrzeć do Stanów Zjednoczonych, jednak z przyczyn formalnych został skierowany do Ameryki Południowej i dopłynął do Buenos Aires na początku czerwca. W 1987 r. do Argentyny z ziem polskich wyemigrowało 1000 osób. Do roku 1914 r. w tym południowoamerykańskim kraju przebywało już ponad 31 tysięcy polskich emigrantów. Obecnie w Argentynie przebywa ponad 200 tysięcy Polaków, a liczbę osób pochodzenia polskiego szacuje się w granicach około 450 tysięcy. Największe kolonie Polaków skupiały się w dużych miastach - Buenos Aires, Rosario i Tucumán. Wielu Polaków znalazło swoje miejsce na północy kraju, przy granicy z Brazylią i Paragwajem, w prowincji Misiones - wśród nich znalazła się rodzina Jana Szychowskiego, który stworzył markę yerba mate Amanda - pisaliśmy o tym niedawno w tym artykule. Polaków w Argentynie było (i nadal jest) dużo, kraj ten stał się dla nich nowym domem, naturalnie więc odbili swój ślad w jego historii i kulturze.

Polskie ślady w Argentynie

Pod koniec lat 20. XX w. w Misiones zaczęła kształtować się sieć polskich szkół. Polacy mieli też własną gazetę i bank. W prowincji Misiones znajduje się też miejscowość o nazwie Wanda - założona przez polskich emigrantów, którzy nadali jej nazwę na cześć córki Józefa Piłsudskiego. W centrum Wandy leży plac Republiki Polskiej, a niedaleko stoi drewniany kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, nazywany po prostu „Częstochową”. Jedną z głównych ulic miasteczka Apóstoles, w którym powstało muzeum na cześć Jana Szychowskiego, jest Avenida Polonia - przecina ją Avenida Ucrania, na cześć przybyszów z Ukrainy. W Buenos Aires znajduje się także Dom Polski, będący własnością Związku Polaków. W budynku swoją siedzibę ma między innymi redakcja „Głosu Polskiego” oraz Biblioteka Polska im. Ignacego Domeyki - największy polski księgozbiór w Ameryce Południowej. Do niedawna w stolicy Argentyny funkcjonował również pub o jakże polskiej nazwie „Kraków”, który odwiedziła nawet Magda Gessler!:

Magda Gessler w barze Kraków w Argentynie

Jedyne takie święto poza naszym krajem

Día del Colono Polaco to święto państwowe, które argentyńczycy hucznie obchodzą. Jest to dzień wolny od pracy, ale obchody tego święta trwają przez cały tydzień. Organizowane są różne wydarzenia i imprezy związane z Polską i kulturą naszego kraju. To niezwykły i szczególny czas dla Polaków mieszkających w Argentynie i osób związanych z polskimi ośrodkami, które każdego dnia promują słowiańska kulturę i tradycję.

Dzień Polskiego Osadnika w Argentynie

Źródła informacji:
1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Argentyna.
2. P. Wasilewski, „120 lat polskiej obecności w Argentynie (1897-2017). Historia i teraźniejszość”, Roczniki Humanistyczne, tom 67, zeszyt 2.

Autor:
Miłosz (YERBOMISTRZ)

Miłosz to nie tylko znawca tradycji i historii yerba mate, ale też zapalony miłośnik kultury Ameryki Południowej. Jego blogowe wpisy są jak podróż przez czas i przestrzeń – odkrywają wszystkie aspekty picia mate, od indiańskich korzeni po współczesne trendy. Słuchając jego opowieści o yerbie w biurze czujemy się jak uczniowie słuchający swojego mistrza, a każdy jego wpis na blogu jest jak mała lekcja historii z nutką humoru.

Polecane

Cruz de Malta Elaborada Con Palo 0,5kg

Cruz de Malta Elaborada Con Palo 0,5kg

34,99 zł brutto/1szt.(69,98 zł / kg brutto)
Pajarito Elaborada Con Palo Tradicional 0,25kg

Pajarito Elaborada Con Palo Tradicional 0,25kg

15,90 zł brutto/1szt.(63,60 zł / kg brutto)
Guarani Energia con Guarana 0,5kg

Guarani Energia con Guarana 0,5kg

25,99 zł brutto/1szt.(51,98 zł / kg brutto)
pixel