Yerba Mate dla początkujących

Historia yerba mate rozpoczęła się tysiące lat temu i trwa do dziś, a produkt wciąż cieszy się wielką popularnością na całym świecie. Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem, z którego dowiecie się, czym jest tzw. herbata yerba mate oraz jakie są jej właściwości. Przedstawimy także warte uwagi produkty i marki, takie jak Verde Mate Green, Yaguar czy Guarani. Jeśli zastanawiasz się, jaki zestaw yerba mate wybrać albo czym jest tajemnicza bombilla i matero, czytaj dalej!

Spis treści:

  1. Co to jest yerba mate?
  2. Yerba mate na świecie – kto pije najwięcej yerby?
  3. Pierwszy zestaw do yerba mate – co wybrać?
  4. Naczynia do yerba mate.
  5. Bombilla do yerba mate.
  6. Inne akcesoria do yerba mate.
  7. Jak parzyć yerba mate?
  8. Yerba mate na zimno – tereré.
  9. Dlaczego warto pić yerba mate?
  10. Która yerba mate jest najlepsza?
  11. Zbyt gorzka yerba mate – co robić?
  12. Yerba mate – na co zwrócić uwagę?
  13. Gdzie kupić yerba mate?

Co to jest yerba mate?

Yerba Mate – ostrokrzew paragwajski

Yerba mate to inaczej napar z ostrokrzewu paragwajskiego – krzewu naturalnie występującego na terenie Ameryki Południowej. Roślina ta może osiągnąć wysokość do 15 m, choć często spotyka się niższe okazy. To wiecznie zielone drzewa o gładkiej korze i lśniących, ząbkowanych liściach, będących najbardziej wartościową częścią roślin.

W Ameryce Południowej yerba mate pełni podobną funkcję, co herbata w Europie – jest to ulubiony napój zdecydowanej większości społeczeństwa. W wielu plemionach i społecznościach rdzennej ludności spotyka się również z rytuałami związanymi z grupowym spożywaniem yerba mate.

Historia yerba mate rozpoczęła się tysiące lat temu, kiedy Indianie z plemienia Guarani zaczęli wykorzystywać liście ostrokrzewu do przygotowywania naparów. Miały one pobudzać i wyostrzać koncentrację, co było pomocne np. podczas polowań. Jak to się stało, że yerba mate stała się tak popularna na całym świecie? Zawdzięczamy to jezuitom, którzy w okresie konkwisty eksportowali yerba mate do krajów europejskich. Choć pod tym względem nigdy nie dorównała herbacie, yerba mate stała się bardzo popularna i pożądana w wielu krajach Europy. Niezwykłą rolę yerba mate w południowoamerykańskiej kulturze potwierdza istnienie legend tłumaczących jej pochodzenie. Często sugerują one bowiem, że ostrokrzew paragwajski był cudownym podarkiem dla ludności od bóstw. Zgodnie z pierwszą, yerba mate została podarowana ludziom przez boginię księżyca Yari, która wraz z siostrą zeszła na ziemię i przyjęła ciało młodej dziewczyny. Zostały one jednak zaatakowane przez polującego jaguara. Uratował je pewien Indianin, który zabił zwierzę, strzelając do niego z łuku. Bogini odwdzięczyła się tą niezwykłą rośliną, z której można było przyrządzić zdrowotny napój, uwielbiany i otaczany czcią. Co ciekawe, właśnie ta legenda była źródłem nazwy yerba mate Yaguar.

Yerba mate na świecie – kto pije najwięcej yerby?

Plantacje produkujące susze yerba mate znajdują się w Paragwaju, Brazylii i Argentynie. Te kraje stanowią jednocześnie czołówkę światowego eksportu. Wbrew powszechnemu przekonaniu, w Urugwaju nie hoduje się ostrokrzewu. Owszem, istnieje kilka marek urugwajskiej yerba mate, jednak warto wiedzieć, że ten kraj jest jedynie przetwórcą surowca, a nie jego producentem. Jeśli zaś chodzi o importerów, wyniki są nieco zaskakujące! Okazuje się bowiem, że największe ilości yerba mate kupują kolejno: Syria, Chile i Liban. Jak widać, yerba mate jest lubiana także na Bliskim Wschodzie! Jeśli chodzi zaś o europejskich importerów, prym wiodą Niemcy, Francja, Holandia, Wielka Brytania, a czołową piątkę zamyka Polska! Społeczność mateistów w naszym kraju jest całkiem liczna i, ku naszej uciesze, miłośników yerba mate wciąż przybywa!

Pierwszy zestaw do yerba mate – co wybrać?

Czas przejść do bardziej praktycznej części naszego poradnika! Jeśli zastanawiasz się, jaki zestaw do yerba mate wybrać, spieszymy z pomocą! Warto wiedzieć, że aby móc komfortowo delektować się naparami z ostrokrzewu paragwajskiego, będziesz potrzebować kilku podstawowych akcesoriów. Najważniejsze z nich są tykwa i bombilla. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy gotowe zestawy yerba mate. Znajdziesz w nich wszyskie niezbędne akcesoria i yerbę. Możesz oczywiście skompletować wszystko sam. Zatem – sprawdź jakie są naczynia do yerba mate. Co to jest bombilla. Jakie są jej rodzaje i wybierz coś dla siebie.

Matero do yerba mate

Naczynia do yerba mate

Tykwa – co to jest?

Tykwa zapewne przywodzi Ci na myśl dyniowate warzywo. I słusznie – pierwsi użytkownicy ostrokrzewu paragwajskiego wykorzystywali owoce tykwy do wytwarzania naczynek – można powiedzieć, że stanowiła ona swego rodzaju kubek do yerba mate. To przede wszystkim dzięki jej twardej skorupie zapewniającej trwałość i szczelność. Warzywa wydrążano, a ich wnętrze zabezpieczano tłuszczem, który miał zapobiegać gniciu ścianek. Co więcej, to właśnie naturalny kształt tykwy umożliwił opracowanie sposobu parzenia suszu yerba mate, o którym więcej opowiemy w dalszej części tekstu.

Obecnie tego typu naczynka wykorzystuje się głównie w rdzennych społecznościach na terenie Ameryki Południowej. Często są one dodatkowo zdobione. Ze względu na komfort użytkowania, to rozwiązanie zostało jednak wyparte przez ceramiczne, metalowe i drewniane naczynka do yerba mate.

Matero do yerba mate

Ceramiczne naczynko do yerba mate ma jedną podstawową zaletę – jest bardzo łatwe w utrzymaniu i konserwacji; można myć je nawet w zmywarce. Jeśli chcesz postawić na bardziej tradycyjną opcję, być może zainteresuje Cię matero palo santo, czyli wykonane ze specjalnego drzewa w kulturze południowoamerykańskiej uznawanego za święte. Drewno palo santo jest bogate w olejki eteryczne i cechuje je niepowtarzalny aromat, który uwalnia się pod wpływem ciepłego naparu, dodatkowo wzbogacając smak. Jeśli jednak zdecydujesz się na ten rodzaj naczynka, pamiętaj, że nie należy myć go przy pomocy żadnych detergentów.

Kolejnym rodzajem matero jest guampa – prawdopodobnie jeden z najbardziej tradycyjnych rodzajów. Guampy do yerba mate wykonuje się z bydlęcego rogu lub kopyta, często są one dodatkowo powleczone skórą i dekorowane. Tradycyjnie przeznaczone są do picia terere, czyli yerba mate na zimno. Jeśli jednak wolisz yerba mate na ciepło, być może przyda Ci się yerbomos, czyli specjalny termos do yerba mate. Jego specjalnie opracowana budowa pozwala cieszyć się yerbą przez długie godziny i w każdej sytuacji – czy to w podróży, na uczelni czy w innych miejscach. Yerbomos 3.0 to produkt, który pokochały tysiące klientów.

Jest on wykonany z wysokiej jakości stali nierdzewnej, a dzięki podwójnym ściankom zatrzymuje ciepło nawet przez 8 godzin, co daje znakomity wynik, biorąc pod uwagę inne tego typu produkty dostępne na rynku. Yerbomos łączy w sobie funkcje bombilli, matero i termosu.

Bombilla do yerba mate

Kolejnym gadżetem potrzebnym do delektowania się yerba mate jest bombilla. Co to jest? To specjalna rurka wyposażona w filtr mający za zadanie oddzielać susz od naparu. Pierwotnie wykonywano je z bambusa. Obecnie najczęściej spotyka się bombille wykonane ze stali nierdzewnej, alpaki czy srebra. Tego typu tworzywa są zdecydowanie najwygodniejsze w użytkowaniu oraz najtrwalsze. Bombilla ze stali nierdzewnej z pewnością posłuży Ci przez długi czas!

Możesz wybierać spomiędzy prostych i klasycznych modeli, takich jak bombilla Mercedes marki Cebador lub bardziej ozdobnych, np. bombilla Grande z pięknym kamieniem czy kolorowe bombille Gringo. W naszym sklepie znajdziesz również bombille z innych materiałów, np. z palo santo. Bombilla palo santo to oryginalny gadżet nawiązujący do kultury Ameryki Południowej. Tak jak wykonane z tego drewna matero, bombilla będzie nie tylko funkcjonalnym gadżetem, ale też nada naparom delikatny posmak. Jeśli zależy Ci na wygodnym czyszczeniu, doskonałym rozwiązaniem będzie bombilla rozkręcana. Możliwość rozkręcenia pozwala na dokładne oczyszczenie każdego z elementów. Jeśli jednak wybrana przez Ciebie bombilla nie jest rozkręcana, nie martw się – na czyszczenie tego typu akcesoriów również są sposoby! W tej sytuacji z pewnością przyda Ci się wycior lub czyścik do bombilli! Przy pomocy tych akcesoriów z łatwością usuniesz osad i pozostałe wewnątrz fusy.

Bombilla do yerba mate.

Inne akcesoria do yerba mate

Jeśli zastanawiasz się, jaki zestaw do yerba mate jest najlepszy i co oprócz tykwy i bombilli powinno się w nim znaleźć, spieszymy z pomocą! Osoby początkujące z pewnością docenią termometr do yerba mate, który pozwala na precyzyjne odmierzenie temperatury. To szczególnie ważne, ponieważ temperatura odgrywa bardzo istotną rolę w sposobie zaparzania yerba mate. Innym przydatnym gadżetem jest specjalna nabierka do suszu, która umożliwia precyzyjne odmierzenie ilości produktu. Dzięki niej przesypywanie produktu do naczynka stanie się nie tylko łatwe, ale pozwoli uniknąć przypadkowego rozsypania go.

Jak parzyć yerba mate?

Wiele osób, które rozpoczynają swoją przygodę z yerba mate, zastanawia się, jak parzyć yerba mate. Wbrew pozorom, nie jest to tak trudne. Trzeba jednak uważać na kilka kwestii – choć wiele osób używa określenia herbata yerba mate, nie jest ono do końca poprawne. Herbata i ostrokrzew paragwajski, z którego produkuje się yerba mate, nie są bowiem blisko spokrewnione. Liczne porównania i nazewnictwo stosowane głównie w krajach europejskich wynikają prawdopodobnie z podobnej formy obydwu produktów i zbliżonego sposobu przygotowania naparu. Mając potrzebne akcesoria, można przejść do bardziej praktycznych zagadnień. Jak zaparzyć yerba mate? Ile sypać? Na początku należy odmierzyć odpowiednią ilość suszu – jedna porcja powinna zawierać około 30 g produktu. Naczynko z suszem w środku należy delikatnie przechylić na jedną stronę, aby utworzyć niewielki kopiec. W miejsce wolne od suszu wkładamy bombillę, a następnie wlewamy do naczynka wodę, starając się zrobić to tak, aby po pierwszym zalaniu jakaś część suszu pozostała sucha. Dlaczego? Ponieważ jedna porcja przeznaczona jest do kilkukrotnego zalewania! Dzięki temu jedno opakowanie produktu jest bardzo wydajne i wystarczy na długi czas, nawet wtedy, gdy yerbę popijasz codziennie!

Kolejna bardzo istotna kwestia to temperatura wody. Optymalna temperatura to 70–80 stopni Celsjusza. Yerba mate nie powinno się zalewać wodą o wyższej temperaturze – może to spowodować nadmierne uwalnianie substancji odpowiedzialnych za goryczkowy posmak naparów, co spowoduje nieprzyjemne doznania smakowe. Jeśli nie masz matero i bombilli, a chcesz wypróbować yerba mate, jest kilka wartych uwagi sposobów. Ostrokrzew paragwajski możesz zaparzyć przy pomocy praski francuskiej, a także zwykłej zaparzaczki do herbaty. Osoby początkujące często zadają pytanie: czy można i jak pić yerba mate w kubku? Najwygodniejsze będzie wykorzystanie produktu typu mate cocido, czyli yerby w torebkach. Sposób przygotowania tego typu produktów może różnić się od tradycyjnego – z tego powodu warto wziąć pod uwagę informacje dostarczone przez producenta, zamieszczone na opakowaniu.

Yerba mate na zimno – tereré

Yerba mate na zimno – tereré

Yerba mate można przygotować także na zimno – to tzw. tereré. Ten sposób jest popularny szczególnie w Paragwaju – z racji dość wysokich temperatur panujących w tym kraju, chłodne tereré jest prawdziwym ukojeniem. Jak pić yerba mate na zimno? Porcję suszu należy zalać zimną wodą, najlepiej z dodatkiem kostek lodu. Trzeba jednak pamiętać, że zaparzanie yerby w zimnej temperaturze wymaga więcej czasu niż przygotowanie ciepłego naparu. Po zalaniu suszu należy więc odczekać kilka minut, aż napar nabierze mocy. Miłośnicy słodszych rozwiązań mogą postawić na tereré z sokiem – zamiast zimnej wody można wykorzystać schłodzony sok. To świetny pomysł na delikatnie orzeźwiający letni napój! Więcej na temat terere przeczytacie w naszym artykule – Terere – zimna yerba mate na gorące dni!

Dlaczego warto pić yerba mate?

Zastanawiasz się, co daje yerba mate? Napary z ostrokrzewu paragwajskiego mają wiele plusów – nie tylko jeśli chodzi o walory smakowe czy aromat, ale przede wszystkim – właściwości i zawartość pożytecznych dla zdrowia substancji.

Właściwości pobudzające yerba mate

Jedną z najbardziej cenionych są właściwości pobudzające, dzięki którym yerba mate często porównuje się do kawy. Yerba mate zawiera duże ilości kofeiny – jej faktyczna zawartość jest uzależniona od sposobu uprawy, przetwarzania oraz innych dodatków obecnych w suszu. Ważną różnicą między działaniem ostrokrzewu paragwajskiego i kawy jest fakt, że po wypiciu kawy następuje gwałtowny przypływ energii, któremu towarzyszy skok ciśnienia. Jej działanie utrzymuje się do kilku godzin, po czym następuje spadek energii. Najczęściej towarzyszy mu osłabienie, drżenie rąk i senność. Przypływ energii po wypiciu yerba mate jest stopniowy – wynika to także z innego sposobu picia. Podczas gdy kawę pije się zwykle w jednorazowych porcjach, yerba mate to napój, który można wielokrotnie zalewać, a więc można sączyć go przez wiele godzin, na bieżąco dostarczając sobie kofeiny.

Co ciekawe, osoby, którym zależy na mocnym pobudzeniu, mogą postawić na produkty typu yerba mate energia. To najczęściej ostrokrzew paragwajski z guaraną – owocem, którego nasiona mają działanie silnie pobudzające. Tego typu dodatek do suszu z ostrokrzewu paragwajskiego kilkukrotnie podnosi jego potencjał energetyczny! Wśród godnych polecenia produktów z guaraną można z czystym sumieniem wymienić m.in. Guarani Energia czy też Verde Mate Green Energia Guarana. Jeśli jednak wolisz pozostać przy klasycznym smaku czystej yerby, weź pod uwagę Yaguar Wild Energy – to brazylijska yerba mate produkowana z liści ostrokrzewu dorastającego na silnie nasłonecznionej plantacji, co sprawia, że zawartość kofeiny w liściach roślin wzrasta.

Co ciekawe, ze względu na swoje właściwości pobudzające yerba mate jest często wybierana przez sportowców. Jest ona szczególnie popularna wśród sportsmenów z Ameryki Południowej i Europy. Regularne spożywanie zadeklarowali Luis Suarez, Leo Messi oraz Cristiano Ronaldo.

Zawartość witamin i minerałów w yerba mate

Yerba mate to także doskonałe źródło witamin i minerałów. Na uwagę zasługuje fakt, że podczas gdy kawa, choć pobudza, wypłukuje ważne składniki odżywcze z organizmu, yerba mate działa odwrotnie! Zawiera bowiem witaminy A, C, a także witaminy z grupy B. Witamina A ma pozytywny wpływ na kondycję oczu i wzrok, a także niweluje działanie wolnych rodników. Witamina C uczestniczy w syntezie włókien kolagenowych, a ponadto wspomaga odporność organizmu. Witaminy z grupy B grają ważną rolę w procesach metabolicznych. Co ważne, biorą udział w przyswajaniu węglowodanów będących źródłem energii. Witaminy z grupy B mają także pozytywny wpływ na stabilizację nastroju.

Jeśli chodzi zaś o zawartość pierwiastków i substancji, które mają pozytywny wpływ na organizm, warto wymienić m.in. magnez i potas, ale też fosfor, stanowiące składniki budulcowe organizmu. Choć yerba mate to doskonałe źródło witamin i pierwiastków, nie może stanowić zamiennika pełnowartościowego posiłku!

Wpływ na odchudzanie

Nie od dziś znany jest także dobroczynny wpływ yerba mate na odchudzanie. Napary z ostrokrzewu paragwajskiego ograniczają działanie lipazy trzustkowej – enzymu odpowiedzialnego za przyswajanie tłuszczu. Przekłada się to na zmniejszenie ilości tłuszczu wchłanianego do organizmu. Yerba mate wywołuje także uczucie sytości oraz reguluje procesy trawienne. Kiedy pić yerba mate? Napar z ostrokrzewu doskonale sprawdzi się jako dodatek do obfitego posiłku!

Jaka yerba mate na odchudzanie będzie najlepsza? Odpowiedź jest prosta – ta, która zawiera dodatki wzmacniające jej działanie. Wśród nich bardzo często znajduje się np. mięta – roślina ta działa rozkurczowo na układ pokarmowy, a tym samym łagodzi dolegliwości bólowe. Dodatek mięty w yerba mate zwiększa wydzielanie soków żołądkowych, przyczyniając się do przyspieszenia metabolizmu. Kolejnym dobroczynnym dodatkiem do yerba mate jest koper włoski – jego nasiona nie tylko przyspieszają metabolizm, ale też sprzyjają usuwaniu nadmiaru wody z organizmu i zwalczaniu uczucia głodu. Jednym z najbardziej tradycyjnych dodatków jest boldo – liście południowoamerykańskiego drzewa od tysięcy lat wykorzystywane jako roślina lecznicza. Dowiedziono, że boldo ma pozytywny wpływ na wątrobę. Podobnie jak mięta, boldo stymuluje również wydzielanie soków żołądkowych, czym przyspiesza procesy trawienne. Produkty dedykowane osobom przestrzegającym diety to m.in. Verde Mate Green Silueta, Yaguar Silueta, Verde Mate Green Regulase, czy CBSe Silueta.

Zachęcamy również do przeczytania naszego artykułu Yerba Mate - właściwości. Poznacie 9 właściwości yerba mate.

Matero yerba mate

Która yerba mate jest najlepsza?

Yerba mate ma niejedno oblicze, dlatego jeśli jeden rodzaj nie przypadnie Ci do gustu, masz do sprawdzenia jeszcze wiele opcji. Najpopularniejszy podział suszów z ostrokrzewu paragwajskiego obejmuje dwa rodzaje: yerba mate despalada i elaborada. Despalada to yerba składająca się głównie z listków ostrokrzewu, które tworzą ok. 90% suszu. Elaborada, z kolei, zawiera ok. 65% listków i 35% patyczków. Warto wiedzieć, że im większa zawartość listków, tym mocniejsza będzie dana yerba mate. Kolejne określenia, które możesz zaobserwować na opakowaniach to „sin humo” oraz „con humo”. Con humo oznacza, że yerba mate suszona była dymem – ten rodzaj suszenia jest powodem mocno goryczkowego smaku i głębokich, dymnych nut smakowych. Dymem suszy się zdecydowaną większość klasycznych produktów yerba mate. Przykładem mogą być klasyczne produkty marki Yaguar czy Pajarito. Sin humo, z kolei, oznacza, że w procesie suszenia wykorzystano jedynie gorące powietrze. Suszone powietrzem yerby cechują się znacznie delikatniejszym smakiem pozbawionym dymnego posmaku, a susz ma zwykle soczyście zielony kolor. Do produktów typu sin humo zaliczyć można yerba mate Verde Mate oraz Soul Mate.

Zbyt gorzka yerba mate – co robić?

Przez charakterystyczny i intensywnie goryczkowy posmak naparów wiele początkujących osób niestety poddaje się po pierwszej styczności z nimi. Co zrobić, kiedy yerba mate jest za gorzka? Jest na to rada. Po pierwsze, należy przestrzegać wysokości temperatury – zbyt wysoka sprawi, że gorycz będzie jeszcze bardziej wyczuwalna. Kolejnym powodem, dla którego yerba może być zbyt gorzka, jest za duża ilość suszu wykorzystana do przygotowania naparu. Zmniejszenie jej może przynieść pozytywny efekt. Jeśli jednak i to nie rozwiąże problemu, wybierz yerba mate suszoną bez użycia dymu lub z owocowymi dodatkami. Jeśli nie przepadasz za goryczkowym posmakiem, zwróć uwagę na produkty z określeniem „suave”. Z hiszpańskiego oznacza to „cichy, spokojny”. W praktyce yerba mate suave jest o wiele delikatniejsza od tradycyjnych wariantów – nie tylko w smaku; gwarantuje też bardzo delikatne pobudzenie, dlatego będzie idealna dla osób bardzo podatnych na działanie kofeiny. Kolejnym rozwiązaniem jest wybór yerba mate z dodatkiem stewii, czyli naturalnego słodzika, który delikatnie złagodzi gorycz ostrokrzewu paragwajskiego. Jak widzisz, jeśli za pierwszym razem yerba Ci nie posmakowała, wcale nie musisz z niej rezygnować. Opcji jest naprawdę wiele!

Osoby, którym nie przypadł do gustu klasyczny smak yerba mate, mogą zdecydować się na mieszankę z dodatkami smakowymi. W ich składzie najczęściej spotyka się zioła, suszone owoce, olejki i ekstrakty. Obecna oferta produktów dostępnych na rynku jest naprawdę bardzo szeroka. Nasz sklep posiada bardzo szeroką ofertę w zakresie yerb smakowych, dlatego bez względu na to, czy poszukujesz produktu słodkiego, ziołowego czy kwaskowatego, u nas na pewno znajdziesz to, czego Ci potrzeba!

Dodatki do yerba mate.

Doskonałym rozwiązaniem dla początkujących będzie zestaw yerba mate z próbkami. Warto zdecydować się na zestaw zawierający próbki zróżnicowanych produktów – klasycznych, owocowych, ziołowych i organicznych. Takie rozwiązanie pozwoli niewielkim kosztem zapoznać się ze smakiem i działaniem yerba mate różnych rodzajów. Próbki dostępne w naszym sklepie zawierają najczęściej 50 g produktu – to ilość idealna do przygotowania dwóch porcji naparu. Możesz więc przetestować go dwukrotnie lub podzielić się nim z bliską osobą. Yerba mate zbliża – a nuż zaciekawisz tą pasją kogoś bliskiego?

Yerba mate – na co zwrócić uwagę?

Jeśli chcesz sięgnąć po najlepszej jakości produkty, weź pod uwagę kilka istotnych czynników. Oprócz ustalenia rodzaju suszu warto sprawdzić, jakie dodatki zawiera dana yerba mate. Jeśli zależy Ci na zakupie produktu ekologicznego, wielu producentów prowadzi plantacje organiczne, które nie wykorzystują do upraw chemikaliów ani nie wprowadzają do nich roślin genetycznie zmodyfikowanych. Niektóre marki posiadają certyfikat ekologiczny – to np. Soul Mate Organica i Kraus Organica. Certyfikat potwierdza fakt spełnienia przez markę rygorystycznych wymagań, co pozwala być pewnym jakości produktów.

Jeśli ten wyznacznik jest dla Ciebie ważny, weź pod uwagę również jakość dodatków. Yerba mate może zawierać aromaty pochodzenia naturalnego lub syntetyczne. Jeśli na opakowaniu nie widnieje oznakowanie „naturalny aromat”, oznacza, że jest on syntetyczny.

Więcej na ten temat możesz przeczytać w naszym artykule – Yerba mate – rodzaje i właściwości - wszystko o yerba mate.

Gdzie kupić yerba mate?

Jeśli zależy Ci na najwyższej jakości, nasz sklep yerba mate – Poyerbani.pl to miejsce, w które warto się udać! Od dziesięciu lat zapewniamy naszym Klientom najwyższą jakość produktów i akcesoriów. Szeroka oferta produktów marek z całego świata to gwarancja satysfakcji. Znajdziesz tu coś dla siebie bez względu na to, czy jesteś fanem klasycznych yerba mate, czy wolisz delikatniejsze smaki. Na naszej stronie kupisz zarówno produkty marek argentyńskich, paragwajskich, jak i brazylijskich. Zakochaj się w yerba mate! Gorąco zachęcamy!

pixel