2021-10-29

Yerba mate dla sportowca. Napar z ostrokrzewu a aktywność fizyczna.

Często pytacie nas, czy yerba mate może być wsparciem podczas uprawiania sportu. Odpowiedź jest prosta: choć oczywiście sam napar nie uczyni z nikogo olimpijczyka, stanowi bardzo cenny suplement, po który chętnie sięgają osoby aktywne fizycznie. Jak yerba mate działa na organizm w obliczu wzmożonego wysiłku? Wyjaśniamy to w dzisiejszym wpisie!

Ludzie sportu uwielbiają yerba mate! Czy to tylko moda?

Jeżeli śledzicie informacje ze świata yerba mate, zapewne nie raz widzieliście zdjęcia znanych sportowców z naczynkiem pełnym yerby u boku. Szczególnie chętnie wydają się sięgać po nią piłkarze, z Argentyńczykiem Leo Messim i pochodzącym z Urugwaju Luisem Suárezem na czele. Co ciekawe, ich pasję podzielają też zawodnicy z Europy, jak choćby Francuz Antoine Griezmann, a nawet nasz rodak, napastnik Krzysztof Piątek. Liczba mateistów w świecie sportu rośnie z dnia na dzień. Skąd ta popularność? Odpowiedź znajdziemy biorąc pod lupę właściwości yerba mate.

yerba mate i sport

Yerba mate w obliczu wysiłku fizycznego. Jak działa?

Przyjrzyjmy się związkom zawartym w yerba mate i wynikającym z tego właściwościom naparu. Pierwszym i zdecydowanie najlepiej kojarzonym jest oczywiście kofeina. Według szacunków, na przeciętną porcję przypada około 70 mg substancji. Jak wiadomo, jej działanie w praktyce sprowadza się do redukcji uczucia zmęczenia i bólu, w efekcie podnosząc wydajność fizyczną i zwiększając motywację. By jak najlepiej wykorzystać te właściwości, najczęściej sięga się po yerbę na kilka minut przed treningiem lub zawodami. Są jednak też tacy, którzy wyznają zgoła inne podejście i piją napar bezpośrednio po wysiłku fizycznym. Taka postawa również ma uzasadnienie. Należy pamiętać, że oprócz kofeiny, yerba mate obfituje w szereg cennych składników odżywczych oraz mikro- i makroelementów. Wśród nich należy wymienić żelazo, cynk, potas, krzem, wapń i fosfor oraz sole mineralne i witaminy z grupy B, C i E. Sięgając po napar możemy w łatwy sposób uzupełnić wynikające z intensywnego wysiłku niedobory.

yerba mate i sport

Yerba mate przed, czy po aktywności fizycznej?

Skoro w kwestii połączenia yerba mate i sportu istnieją dwie "szkoły”, zastanawiacie się pewnie, która z nich będzie bardziej efektywna? Oczywiście każdy organizm jest inny, dlatego jednoznaczne odpowiedzenie na to pytanie nie jest proste. Bazując jednak na własnych doświadczeniach, jak i rozmowach ze znajomymi sportowcami, skłanialibyśmy się ku pierwszej opcji. Pozbycie się uczucia zmęczenia i energetyczna stymulacja przydadzą się w głównej mierze bezpośrednio przed rozpoczęciem treningu czy zawodów. Warto zaznaczyć, że kofeina wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych, w efekcie pobudzając układ krążenia i ułatwiając dostarczanie tlenu do mięśni. Ponadto, zwiększa ona poziom adrenaliny, co przekłada się na lepszą wydolność organizmu i motywację, czyli to, na czym zależy chyba każdej osobie uprawiającej sport.

Wszystko wskazuje na to, że porcja naparu przed treningiem czy zawodami to dobry sposób na wsparcie organizmu w obliczu wysiłku fizycznego. Tym samym, nie wolno zapominać o pewnych negatywnych skutkach tego połączenia, którym możemy jednak jakoś zaradzić. Jak wiadomo, kofeina w większych ilościach może prowadzić do odwodnienia. Nie zapominajmy więc, by oprócz yerby zawsze mieć ze sobą zapas wody lub napój izotoniczny. Wtedy z pewnością nasz trening przyniesie zadowalające efekty!

Źródła zdjęć:

  1. https://imagesvc.meredithcorp.io/v3/mm/image?url=https%3A%2F%2Fstatic.onecms.io%2Fwp-content%2Fuploads%2Fsites%2F19%2F2018%2F02%2F13%2Fmessage-editor-1501882871254-yerba-mate-paraguay-soccer_0-2000.jpg
  2. https://www.facebook.com/OrganicMate.net/posts/1704804063105594?__xts__%5B0%5D=68.ARAXX7zlyuAitlBuwosoRYCgSJ0Ps3H7_u1VJv3jSfB9-LqjozOMSc_AMXLa67KX9CONIXDaaXYqb9c0dwDZyd8PbHwD2fMcfLOoXcB75X5h_J7ARxqc1KCou-eeNaJfwdaVe9q5QNisy8eNFokxX8_9rTpqPrQxKryZUu_LwoF2Q_VACE_nqHwWSF9Qv4wv7BXeQcixuL_UgeVeyK1iIUzAOV8ssM8Ky9gsQA2VtWYMosFIkdYEHi_eNS49lbTNw5imiS-BViBQnY1KftycmP_o5RQ07DbWiXFHZhzme5bSy-S_-pM6yRAuu_e4tko&__tn__=-R
  3. https://www.pinterest.com/pin/23714335515866321/

Polecamy również:

Polecane

Cruz de Malta Elaborada Con Palo 0,5kg

Cruz de Malta Elaborada Con Palo 0,5kg

34,99 zł brutto/1szt.(69,98 zł / kg brutto)
Pajarito Elaborada Con Palo Tradicional 0,25kg

Pajarito Elaborada Con Palo Tradicional 0,25kg

15,90 zł brutto/1szt.(63,60 zł / kg brutto)
Guarani Energia con Guarana 0,5kg

Guarani Energia con Guarana 0,5kg

25,99 zł brutto/1szt.(51,98 zł / kg brutto)
pixel