Darmowa dostawa od 20,00 zł
2022-12-30

Zastrzyk energii wprost z tropikalnego lasu. Guarana w proszku - działanie i właściwości

Czysta energia - guarana w proszku

Najpopularniejszym źródłem kofeiny jest kawa. Czarne, palone ziarna, zmielone na proszek i zaparzone wrzącą wodą stanowią solidny zastrzyk energii, pobudzając rankiem i w ciągu dnia. Wielu ludzi nie wyobraża sobie bez niej poranka, inni zastępują ją porcją yerba mate, która pobudza równie mocno, ale nieco inaczej. Niewiele osób wie, że istnieje roślina, która zawiera jeszcze więcej kofeiny niż kawa i yerba mate. Guarana. Rosnąca w tropikalnej dżungli, spożywana zwykle w sproszkowanej formie. Dziś przyjrzymy się jej uważnie.

Spis treści:

  1. Guarana - roślina o tysiącu oczu
  2. Guaranowy proszek mocy. Zawartość kofeiny
  3. Pobudzenie to nie wszystko. Jak jeszcze działa guarana?
  4. Guarana w proszku - jak najefektywniej ją spożywać?
  5. Guarana w proszku - jak pić?
  6. Guarana w proszku - w jakim sklepie kupić?

Guarana - roślina o tysiącu oczu

Guarana, a tak właściwie Paullinia cupana, to egzotyczna roślina, która występuje wyłącznie w Ameryce Południowej, a dokładniej w brazylijskiej części dorzecza Amazonki. Przybiera formę pnącza - owija się wokół drzew lub kładzie się na ziemi, rozrastając się nawet do 10 metrów. Najbardziej charakterystyczne w jej wyglądzie są owoce. Mają jaskrawoczerwoną barwę, a gdy dojrzewają, otwierają się, ukazując schowane w ich wnętrzu czarno-białe nasionka. Otwarte owoce przypominają wyglądem oczy, które obserwują z każdej strony otaczającą je dżunglę. Guaranę setki lat temu odkryli zamieszkujący te tereny Indianie. Zauważyli, że działa pobudzająco i poprawia koncentrację, co było bardzo pomocne podczas długotrwałych, wyczerpujących polowań. Cenne były różne części rośliny - liście, łodygi, owoce i szypułki, jednak najcenniejsze okazały się nasiona. Indianie wydobywali nasiona z zerwanych owoców, myli je i suszyli, a następnie rozdrabniali przy pomocy drewnianego moździerza, ścierając na drobny proszek. Łącząc czystą guaranę w proszku z wodą tworzyli pastę, z której formowali guaranowe pałki lub kulki. Uformowaną pastę suszyli na słońcu i wędzili - w takiej formie guarana zachowywała swoje właściwości znacznie dłużej niż w formie sproszkowanej. Rozpuszczona w wodzie guarana w proszku lub wysuszona pasta znalazła zastosowanie w tradycyjnie przyrządzanym, pobudzającym napoju, który często dosładzano cukrem lub miodem. Indianie docenili tę mistyczną roślinę tak bardzo, że zaczęli nazywać ją „darem od Boga”. Plemię Indian Guarani przyjęło swoją nazwę właśnie od nazwy rośliny, na dodatek znane są doniesienia o tym, że w dorzeczu Amazonki wykorzystywano owoce guarany jako środek płatniczy.

Guarana - owoce i w proszku

Guaranowy proszek mocy. Zawartość kofeiny

Setki lat temu południowoamerykańscy Indianie docenili guaranę przede wszystkim z uwagi na jej pobudzające właściwości. Dziś roślina zyskuje popularność na całym świecie ze względu na zawartość kofeiny. Choć kofeina w różnym stopniu obecna jest właściwie w każdej części rośliny, to najwięcej znajduje się jej w nasionach. Z tego też względu to właśnie w guaranie w proszku (ze zmielonych nasion) jest największa zawartość kofeiny. Jak podają źródła naukowe, guarana zawiera od 2,5% do 6% kofeiny - to od 2 do nawet 5 razy więcej niż w nasionach kawy! Na dodatek, w zależności od zastosowanej metody obróbki, w ekstrakcie z nasion guarany może być nawet do 9-11% kofeiny. Guarana jest więc jednym z najbogatszych źródeł cennej kofeiny. Jak działa kofeina chyba każdy wie, ale przypomnijmy krótko. Jest substancją psychoaktywną, zaliczaną do stymulantów - stymuluje układ nerwowy, mięśnie i serce. Stymuluje produkcję adrenaliny, wspiera pracę mózgu, poprawia koncentrację, usuwa uczucie zmęczenia i dodaje energii. Jej efekty szczególnie pożądane są przez osoby, które potrzebują mocnego kopa do działania, skupienia i rozbudzenia.

Pobudzenie to nie wszystko. Jak jeszcze działa guarana?

Oprócz kofeiny, guarana - w proszku i w każdej innej postaci - zawiera wiele składników, które wykazują cenne właściwości. Guarana zawiera alkaloidy purynowe: teobrominę i teofilinę, katechiny flawonoidy, garbniki, taniny i saponiny. Zawiera też składniki odżywcze, takie jak białko, cukry, błonnik i skrobia. Oprócz działania pobudzającego, wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne, wpływa na metabolizm lipidów, a także może być świetnym wsparciem w procesie odchudzania. Wśród brazylijskiej ludności guarana uchodziła za roślinę leczniczą, będącą lekarstwem na choroby nerek, serca i mięśni. Uważano, że działa odmładzająco, zmniejsza poziom cholesterolu, wspiera pracę układu pokarmowego, pomaga kontrolować apetyt, leczy impotencję, migrenę i dolegliwości związane z menstruacją. Większość z tych działań nie zostało do tej pory potwierdzone żadnymi badaniami.

Guarana w proszku czy w tabletkach? Jak najefektywniej ją spożywać?

Guaranę można spotkać pod rozmaitymi postaciami. Dodawana jest do napojów, jogurtów czy shake’ów, produkowana jest w formie tabletek, stanowiących mocno skoncentrowaną dawkę, można też zakupić suszone owoce lub guaranę w czystej, sproszkowanej formie. Najbardziej efektywne pod względem działania wydają się tabletki z guaraną i guarana w proszku. Czy wykazuje skutki uboczne? Czy spożywanie guarany w proszku i w jakiejkolwiek innej formie ma jakieś przeciwwskazania? Ze względu na dużą zawartość kofeiny, guarany i produktów z jej dodatkiem nie powinno się spożywać późnym popołudniem i wieczorową porą, chyba że nie zamierzamy spać w nocy. Guaranę w proszku i inne jej formy należy spożywać z ostrożnością. Przedawkowanie kofeiny może prowadzić do bezsenności, nadmiernej pobudliwości, wzrostu ciśnienia czy kołatania serca. Osoby wrażliwe na działanie kofeiny, cierpiące z powodu chorób serca, a także kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny unikać produktów z dodatkiem guarany w proszku oraz w każdej innej formie. Jakie jest jej właściwe dawkowanie? Guarana w proszku - ile razy dziennie można ją spożywać? Czytajcie dalej.

Guarana w proszku

Guarana w proszku - jak pić?

Mieloną guaranę w proszku można przyrządzić i spożywać na wiele sposobów. Jej przygotowanie jest proste. Najłatwiej jest przygotować napój - tak, jak tradycyjnie pili ją Indianie z Ameryki Południowej. Wystarczy zmieszać jedną łyżeczkę guarany w proszku z 250 ml wody. Z czym ją pić, aby lepiej smakowała? Indianie guaranowy napój mocy mieszali z odrobiną cukru lub miodu, aby nieco złagodzić charakterystyczny smak rośliny. Guarana w proszku ma gorzki, cierpki, lekko kwaskowaty smak, do którego trzeba przywyknąć. Jeśli jednak jej smak zupełnie nam nie odpowiada, dobrym sposobem jest dodanie odrobiny guarany w proszku do jogurtu czy zdrowego shake’a. Z czym jeszcze można ją pić? Sproszkowaną formę guarany można dodać do kawy, herbaty, yerba mate czy innego napoju, aby wzmocnić jego działanie pobudzające. Doskonale uzupełni też skład koktajlu przedtreningowego. Na rynku dostępnych jest wiele gotowych produktów z dodatkiem guarany w proszku, jak na przykład dostępna w naszym sklepie Verde Mate Green Energia Guarana. Jak ją stosować, żeby nie przesadzić? Jak już wspomnieliśmy, przedawkowanie kofeiny wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi. Dodając do napojów i żywności guaranę w proszku, trzeba pamiętać o ostrożnym dawkowaniu. Szacuje się, że maksymalna dzienna dawka spożycia wynosi około 50-75 mg.

Guarana w proszku - gdzie kupić?

Choć zyskuje coraz większą popularność i dodawana jest do wielu produktów, w celu zwiększenia zawartości kofeiny, a co za tym idzie - pobudzającego działania, to czystej guarany, bez żadnych dodatków raczej nie kupimy w zwykłym sklepie. Zdarza się, że dostępna jest w stacjonarnych sklepach zielarskich i sklepach ze zdrową żywnością, jednak ceny w tego typu punktach nie należą do najbardziej korzystnych. Najbardziej opłacalną opcją zakupu guarany jest wybór sklepu internetowego, a najlepszą guaranę w proszku znajdziecie w naszym sklepie - PoYerbani.pl. Mielona guarana w proszku marki Vivarini, dostępna w wersji 1kg, 500g, 250g, 100g i 20g, to gwarancja dobrego produktu, pochodzącego od sprawdzonego dostawcy. Polecamy ją wszystkim osobom, które poszukują solidnej, a przede wszystkim w pełni zdrowej dawki energii wprost z amazońskiej dżungli!


Źródła informacji:

  1. wikipedia.org.
  2. F. C. Schimpl i inni, Guarana: Revisiting a highly caffeinated plant from the Amazon, Journal of Ethnopharmacology, 2013.
  3. E. Torres i inni, Effects of the consumption of guarana on human health: A narrative review, Comprehensive Reviews in Food Science and Food Safety, 2021.

Autor:
Marcin (CZŁOWIEK OD WSZYSTKIEGO)

Marcin to najdziwniejszy typ w naszym PoYerbanym teamie. Twierdzi, że nie lubi yerba mate i sami zastanawiamy się, jak do nas trafił, ale ostatnio przyłapaliśmy go jak ukradkiem popijał Verde Mate na magazynie i najwyraźniej mu posmakowało. Czasem pisze o yerbie (jak go zmusimy), ale zdecydowanie czuje się jak ryba w wodzie we wszystkich innych tematach – od herbaty i kawy po ciekawostki związane ze zdrowym stylem życia.

Polecane

Verde Mate Green Energia Guarana 0,5kg

Verde Mate Green Energia Guarana 0,5kg

32,99 zł brutto/1szt.(65,98 zł / kg brutto)
pixel